19. Cracovia Maraton w randze Mistrzostw Polski w Maratonie Mężczyzn! Komu medale?

 

19. Cracovia Maraton w randze Mistrzostw Polski w Maratonie Mężczyzn! Komu medale?


Opublikowane w pon., 02/03/2020 - 12:55

Jak poinformował dziś „Przegląd Sportowy”, 90. Mistrzostwa Polski mężczyzn w maratonie mają odbyć się w stolicy Małopolski podczas 19. Cracovia Maratonu. Impreza od tego roku posiada srebrny certyfikat World Athletics, najwyższy spośród maratonów rozgrywanych nad Wisłą. Jak się dowiedzieliśmy u organizatora, niebawem ma zostać wydany oficjalny komunikat w tej sprawie.

Ostatni raz o medale Mistrzostw Polski w maratonie walczono w Krakowie w 1961 roku w Nowej Hucie. Złoty medal zdobył wtedy Albin Czech z czasem 2:35:48, plasując się przed łodzianinem Janem Morawcem - tym samym, który niedawno zdobywał tytuły mistrzostw świata weteranów w kategorii M80. Teraz w królewskim mieście znów poznamy najlepszych biegaczy na królewskim dystansie.

Od 2013 roku Mistrzostwa Polski mężczyzn rozgrywane były w Warszawie podczas Orlen Warsaw Marathonu. Ale problemy z organizacją tegorocznej edycji zawodów sprawiły, że Polski Związek Lekkiej Atletyki musiał szukać nowego gospodarza dla czempionatu. Pod uwagę brano głównie wiosenne biegi, bo czas walki o minimum olimpijskie dla maratończyków upływa 31 maja.

Kto, jeśli nie Warszawa, zorganizuje 90. MP w maratonie? Dębno, Kraków, Łódź, Gdańsk…

[AKT.] ORLEN Warsaw Marathon 2020 „w nowej formule”. Jeden maraton w stolicy?

Jak się dziś dowiedzieliśmy w biurze organizacyjnym Cracovia Maratonu, rozmowy w sprawie organizacji mistrzostw toczyły się od pewnego czasu. Na potwierdzenie ustaleń musimy poczekać do oficjalnego komunikatu, który ma być wydany lada dzień.

W ostatnich latach Cracovia Maraton notował nie tylko wzrost liczby uczestników, ale też progres wyników sportowych. W 2013 roku zmagania wygrała warszawianka Emilia Zielińska z czasem 3:03:15. Rok temu pod Wawelem padły dwa rekordy trasy - 2:09:18 i 2:28:03.

Otwartym pozostaje pytanie kto wystartuje w mistrzostwach. Większość biegaczy ogłosiła już swoje zagraniczne plany. Henryk Szost, Szymon Kulka czy Krystian Zalewski mają pobiec w Wiedniu, Yared Shegumo w Hanowerze, a Mariusz Giżyński w Dusseldorfie. Kontuzje wykluczyły z wiosennych startów m.in. aktualnego mistrza kraju Marcina Chabowskiego oraz Jakuba Nowaka, wicemistrza kraju z 2015 r.

Kierunek Wiedeń. Krystian Zalewski zadebiutuje w maratonie! Celem - Tokio! „Przygotowania przebiegają bardzo dobrze”

Tokio uciekło! Koniec olimpijskiego marzenia Marcina Chabowskiego - kontuzja mistrza Polski w maratonie. "Nie było sygnałów"

Przypomnijmy, że 40. Mistrzostwa Polski kobiet w maratonie odbędą się w Dębnie w dniu 5 kwietnia. O medale obu czempionatów powalczą wyłącznie zawodnicy posiadający aktualną licencję zawodniczą PZLA, którzy dokonają zgłoszenia w dedykowanym systemie rejestracyjnym (nie wystarczy sama rejestracja do Cracovia Maratonu czy Maratonu Dębno).

19. Cracovia Maraton odbędzie się 26 kwietnia. Jak do tej pory zapisało się ponad 5 100 osób. Start i meta biegu usytuowane będą na Rynku Głównym.

Impreza zaliczana jest Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Maratończyk”. Finał zmagań odbędzie się podczas 11. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju (11-13 września)

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce