28. Bieg Powstania Warszawskiego: "Rozważamy alternatywną trasę"


Opublikowane w śr., 16/05/2018 - 08:44

Ponad 2 miesiące zostały do rozpoczęcie 28. Biegu Powstania Warszawskiego, jednej z największych rund Ligi Festiwalu Biegowego. Chociaż czasu jest sporo, to trwają intensywne przygotowania do imprezy. I nie chodzi tylko o szlifowanie formy, w tym roku bieg może odbyć się na zmienionej trasie.

Co roku tysiące uczestników podąża placem Krasińskich, w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego i dalej ul. Miodową. Jest to pierwsze kilkaset metrów, może kilometr trasy. Niby tak nie wiele, a jednak. Wszystko wskazuje na to, że przebudowa wspomnianych ulic wpłynie na przebieg trasy tegorocznej edycji powstańczego biegu. Prace zaczęły się we wrześniu 2017 roku, a inwestycja warta jest ok. 21 mln złotych (poniżej zdjęcie sprzed miesiąca).

Początkowo ruch miał wrócić tam w połowie maja, a cały remont zakończyć miesiąc później. Prace mają jednak opóźnienie. Wszystko z powodu odkryć archeologicznych. Jeszcze w marcu pod ulicą odkryto pozostałości chaty z XVII wieku, czy też kanał z drewnianą podłogą (poniżej zdjęcia stanu obecnego remontu).

– Oczywiście znamy problem dotyczący prac prowadzonych na fragmencie trasy. Nie mamy stuprocentowej pewności, że remont zostanie zakończony do Biegu Powstania Warszawskiego, dlatego w tej chwili opracowujemy trasę alternatywną – powiedziała nam Barbara Dżugaj, rzeczniczka Centrum Sportu Reakcji Aktywna Warszawa.

– Którędy będzie ona prowadzić?

– Na to pytanie nie mogę jeszcze powiedzieć. Szukamy dobrego miejsca. Na pewno zależy nam, żeby biegacze byli zadowoleni. Trasa to główny element biegu, bo dostosowujemy do tego wszystkie elementy imprezy - organizację startu i mety, depozyty, biuro, wszystkie sprawy wystawiennicze oraz informacje dla partnerów – wyjaśnia przedstawicielka organizatora.

To nie pierwsze zdarzenie, która może wpłynąć na trasy dużego biegu w stolicy rozgrywanego właśnie w tej okolicy. Z powodu przebudowy dwóch wspomnianych ulic zmodyfikowano program tegorocznego ORLEN Warsaw Marathon czy ubiegłorocznego Biegu na Piątkę, towarzyszącego PZU Maratonowi Warszawskiemu.

28. Bieg Powstania Warszawskiego zaplanowano na 28 lipca. Impreza odbędzie na dwóch dystansach - 5 i 10 km. Łączny limit uczestników ma być zwiększony z 11 do 12 tys. osób.

Impreza zaliczana jest do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się w dniach 7-9 września podczas 9. Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Zapraszamy do Warszawy i do Krynicy!

RZ


Polecamy również:


Podziel się: