Bieg Fiata z rekordem frekwencji na jubileusz [ZDJĘCIA]

Opublikowane w ndz., 28/05/2017 - 13:14

W Bielsku-Białej odbył się Bieg Fiata. Jubileuszowa, 25. edycję imprezy ukończyło 1666 osób. To rekord w długiej historii biegu. Jednocześnie rozegrano 19. Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegu na 10 km.

Podium należało dzisiaj do reprezentantów Kenii. Na jego stopniach w klasyfikacji open zmieściła się tylko jedna Polka. Nagradzano jednak miejsca 1-6 a tuż za podium Polaków było sporo. Z czasem 30:04 zwyciężył Bernard Muinde Matheka, trzeci zawodnik wczorajszego Biegu Ulicą Piotrkowską w Łodzi. Niemal całą trasę pokonał ramię w ramię ze swoimi rodakami, uciekając im dopiero przed metą. Drugi Abel Kibet Rop stracił do zwycięzcy 3 sekundy (30:07) a trzeci Silas Kiprono Too 10 sekund (30:14). Co ciekawe, ci dwa zawodnicy przegrali z Matheką także... dzień wcześniej, w Łodzi właśnie.

Na czwartej pozycji uplasował się reprezentant Niemiec Günther Marc, który uzyskał wynik 34:46. Najszybszy Polak Wojciech Gajny zameldował się na mecie jako piąty mężczyzna i szósty zawodnik w ogóle (jego i Niemca wyprzedziła najszybsza z kobiet), z rezultatem 35:01.

Wśród pań triumfowała Stella Japngetich Barsosio, która wczoraj zwyciężyła też w Łodzi. Osiągnęła czas 34:34 i pojawiła się na mecie jako czwarty zawodnik open. Ponad dwie minuty straciła do niej Christine Moraa Oigo (36:53). Trzecie miejsce zajęła najszybsza Polka Jadwiga Dybczyńska (40:13).

Na atestowanej i zwykle szybszej trasie panowały dzisiaj wyjątkowo trudne warunki, co widać po czasach zwycięzców. Temperatura sięgała 30 stopni i uprzykrzała życie biegaczom. Spore zapasy wody przygotowane przez organizatorów nie we wszystkich punktach wytrzymały szturm zawodników polewających się kilkoma kubkami wody. Nie był to jednak rekord temperatury na trasie Biegu Fiata. W trzynastej edycji biegu wynosiła ona 34 stopnie a w szóstej (1998 rok) odnotowano rekordowe 36 stopni.

– Warunki były niemal tropikalne – przyznał Robert Smyk. – Przygotowano dwa punkty z wodą i izotonikami na trasie. To dużo, jak na tak krótki dystans, ale w tych warunkach było to potrzebne. Trasa jest niezmienna od lat. Do 6 km naprzemiennie góra-dół, ostatnie kilometry delikatnie w dół. Istotna była właściwa taktyka: bieg z narastającą prędkością gwarantował dobry wynik. Organizacyjnie bieg wypadł bardzo dobrze – podsumował zawodnik, zwracając uwagę na sprawny transport zawodników autokarami na start i wykonany z dbałością o detale medal.

Bieg Fiata to jedna z imprez zaliczanych do Ligi Festiwalu Biegowego, był więc okazją do zdobycia kolejnych punktów w klasyfikacji „Najlepszy biegacz 5-10-15”. By zostać sklasyfikowanym należy ukończyć minimum trzy biegi z jednej kategorii oraz Bieg Nocny, Życiową Dziesiątką lub Bieg na 15 km podczas PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy. Punkty zliczane są za zajęte miejsca a zwycięża zawodnik o najmniejszej sumie punktów w trzech najlepszych startach. Bieg w Krynicy jest tym obowiązkowym, choć niezobowiązującym punktowo.

Poza biegiem głównym, w Bielsku tradycyjnie odbył się Bieg Młodzieżowy na dystansie 3 km oraz wyścig wózków. Pełne wyniki TUTAJ.