Bieg Marszałka w Sulejówku. Zapisz się i poczuj jak sto lat temu


Opublikowane w pon., 12/02/2018 - 10:21

Wyjątkowy będzie 11 Bieg Marszałka w Sulejówku (9 czerwca 2018). Odbędzie się w roku setnej rocznicy odzyskania przed Polskę niepodległości. Bieg należy do Ligi Festiwalu Biegów w kategorii „Najlepszy Biegacz 5-10-15”, a rejestracja rozpoczyna się w środę 14 lutego.

Sulejówek to miejsce najbardziej chyba kojarzone z życiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Naczelnik państwa zamieszkał tam w czerwcu 1923 roku, po wycofaniu się z życia politycznego. Na trzy lata dworek „Milusin” stał się jego domem. Rezydencja została wybudowana dzięki funduszom pochodzącym ze zbiórek żołnierzy. Dziś mieści się w niej muzeum.

Bieg Marszałka jest rozgrywany w rocznicę osiedlenia się Józefa Piłsudskiego pod Warszawą. Impreza nawiązują też do przedwojennych marszów na trasie Sulejówek-Belweder, organizowanych z inicjatywy Związku Strzeleckiego.

„Nasz bieg będzie jednym z elementów uczczenia w Sulejówku stulecia niepodległości. Chcemy podkreślić wagę tego wydarzenia poprzez różne rekonstrukcje. Mamy nadzieje, że będzie obecna postać wcielająca się w rolę Marszałka. Dzięki temu każdy z uczestników będzie mógł zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Oprócz walorów sportowych, ważny będzie dla nas też aspekt patriotyczny. Chcemy, by każdy z biegaczy mógł się przenieść w czasie i poczuć trochę jak sto lat temu” - mówi Witold Kikolski, dyrektor zawodów.

Na uczestników czeka trasa licząca 10 km i składająca się z dwóch okrążeń. Na tym dystansie uczestnicy będą walczyć o punkty Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „ Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Dodatkowo odbędą się Memoriał im. Haliny Zielińskiej, jednej z pierwszych organizatorek zawodów oraz biegi dla dzieci.

Chociaż co roku w Sulejówku uczestnicy zdobywali oryginalne medale, to w tym roku organizatorzy szykują jeszcze coś bardziej wyjątkowego. - Medal będzie nawiązywał do rocznicy odzyskania niepodległości. Nie chcę jeszcze zdradzać szczegółów, ale zapewniam, że warto będzie o niego powalczyć” - dodaje tajemniczo Witold Kikolski.

11. Bieg Marszałka odbędzie się 9 czerwca 2018 r. Zeszłoroczną rywalizację w upale wygrali Michał Bernardelli z czasem 32:56 i Edyta Miesiak z wynikiem 41:18. Zmagania ukończyło 435 osób.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: