Bieg Powstania Warszawskiego jeszcze większy? "Najważniejsze..."


Opublikowane w pon., 22/07/2019 - 16:02

Rekordowa liczba 13 000 osób weźmie udział 29. Biegu Powstania Warszawskiego. Pula pakietów została wyczerpana. Organizatorzy nie wykluczają jednak, że w przyszłym roku limit zostanie znów zwiększony, o czym mówili dziś w Warszawie.

Trudno uwierzyć, ale jeszcze dziesięć lat temu w imprezie wzięło udział 2 639 osób, co było ówczesnym rekordem frekwencji. Była to pierwsza edycja, która poprowadziła uczestników obecną trasą imprezy, m.in. ulicami Śródmieścia. Wcześniej kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego biegacze upamiętniali na terenach stołecznego AWF (tegoroczne zawody odbędą się w 75. rocznicę wybuchu walk o wyzwolenie miasta).

Wyjątkowa atmosfera biegu, obecność grup rekonstrukcyjnych, „zakazane piosenki”, a także coraz większa popularność tematyki powstańczej sprawiają, że impreza cieszy się rosnącym zainteresowaniem i to nie tylko wśród stołecznych biegaczy.

Organizatorzy zachęcają, by poznawać historię na sportowo. Dają też do zrozumienia, że w przyszłym roku ponownie może zostać zwiększony limit uczestników. Czy w 30. Biegu Powstania Warszawskiego pobiegnie okrągłe 15 000 osób?

– Nie chciałbym teraz deklarować (konkretnej liczby - red.), ale życzymy sobie, by co roku były bite rekordy. Nie tylko podczas Biegu Powstania Warszawskiego, ale także podczas naszych dwóch pozostałych imprez wchodzących w skład Triady „Zabiegaj o Pamięć”. Zależy nam jednak nie tylko na frekwencji, bo na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo uczestników. (…) Zwiększanie frekwencji musi iść w parze z bezpieczeństwem. Na pewno teren Polonii jest bezpiecznym miejscem i może przyjąć jeszcze większą liczbę biegaczy, ale co przyszłość pokaże, zobaczymy - mówił nieco tajemniczo Maciej Mroczek, p.o. Dyrektora Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Po raz kolejny biegaczom kibicować będzie prof. Leszek Żukowski - uczestnik powstania warszawskiego i prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Będzie on też jednym ze startów imprezy.

– Cieszę się, że takie masy młodych ludzi solidaryzują się nami. Doceniam, że ludzie, którzy biegają, chcą swoim wysiłkiem upamiętnić, to co się działo 75 lat temu. Dziś nie każdy chce się męczyć – mówił nam jeden z bohaterów wolnościowego zrywu z sierpnia 1944 r.

Do pokonania ponownie będą dwa dystanse - 5 i 10 km. Jak się dowiedzieliśmy, dwukrotnie więcej uczestników zgromadzi bieg na dłuższym dystansie. Dla biegaczy przygotowano tu dwie kurtyny wodne i punkt z wodą. Kurtyna zainstalowana zostanie także na krótszej trasie, jeszcze przed podbiegiem na ul. Sanguszki.

Na znaną i lubianą trasę biegacze wracają po roku przerwy spowodowanej remontem ulicy Miodowej.

29. Bieg Powstania Warszawskiego wystartuje w sobotę 27 lipca. Bieg na 5 km ruszy o godz. 20:30 z ul. Bonifraterskiej. O 21:10 zmagania rozpoczną uczestnicy biegu na 10 km. Organizatorzy planują start falowy.

Prologiem do wieczornych wydarzeń jest 6. Bieg Zdobycia PAST-y, z „trasą” wiodącą na dziewiąte piętro przy ulicy Zielnej 39. Tu limit 750 pakietów również został wyczerpany.

Bieg Powstania Warszawskiego na dystansie 10 km zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie podczas 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju w dniach 6-8 września.

Nasz portal jest patronem medialnym imprezy. Relacje z Warszawy przez cały weekend na naszych łamach. Zaczynamy w sobotnie przedpołudnie od Biegu PASTy.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce