Jubileuszowy Bieg po Plaży w Jarosławcu. Warto się spieszyć z… rezerwacją noclegów

 

Jubileuszowy Bieg po Plaży w Jarosławcu. Warto się spieszyć z… rezerwacją noclegów


Opublikowane w pt., 31/01/2020 - 12:51

Jeśli niektórzy stęsknili się za słońcem, plażą i widokami, to powinni wziąć pod uwagę 30. Bieg Po Plaży w Jarosławcu (5 lipca). Wkrótce ruszają zapisy do tej popularnej imprezy. Uczestnicy powalczą tam o punkty w ramach Ligi Festiwalu Biegów.

Od lat, w niewielkim Jarosławcu, w gminie Postomino, rozgrywany jest wakacyjny biegowy hit lata. To kawałek historii polskich biegów. Wszystko zaczęło się w 1991 roku. Wtedy na starcie stanęło zaledwie 40 uczestników. W zeszłym roku pobiegło ich 625. Nikt zapewne nie przypuszczał, że ta inicjatywa przetrwa dekady.

Startowały tam pokolenia biegaczy i wielu znanych zawodników. Ostatnim Polakiem, który zwyciężał w Jarosławcu jest maratończyk Mariusz Giżyński, który okazał się najlepszy w 2010 roku (50:30). Nieco lepiej sytuacja wygląda wśród pań, bo w 2018 roku zwyciężyła Dominika Nowakowska (57:05).

Zapisy do tegorocznej edycji ruszą w południe 2 marca. Limit uczestników na dystansie 15 km to, tak jak przed rokiem, 800 osób. W programie nie zabraknie biegów dla dzieci i młodzieży, samorządowców i promującego transplantację. Organizatorzy radzą się spieszyć nie tylko z zapisami, ale całą logistyką.

– Limit zostaje ten sam. Głównie dlatego, że w ostatnich latach nie był wypełniany. Pewnie gdyby został wyczerpany, to myślelibyśmy o zwiększeniu. Z doświadczenia wiemy, że możemy liczyć na ok. 700 osób. Pierwszy weekend lipca, to też popularny termin wśród turystów. Trzeba się naprawdę spieszyć. Czasem należy już w marcu rezerwować nocleg w Jarosławcu na ten weekendowy bieg. Osoby, które czekają do ostatniej chwili już w czerwcu mogą nie znaleźć noclegu – twierdzi Adrian Pawłowski z Centrum Kultury i Sportu w Postomino, organizatora imprezy.

Uczestnicy 30. Biegu po Plaży pokonają dystans 15 km. Jedna trzecia prowadzi nad samym morzem. Dlatego stali bywalcy wiedzą, że trzeba biec jak najbliżej wody, tam gdzie pod stopami jest najtwardziej. Dalej trasa wiedzie m.in. nową ścieżką rowerową z Jarosławca do Wicia. Start i meta jest przy ul. Nadmorskiej w okolicach pomnika Rybaka.

Z okazji jubileuszu biegu planowanych jest wiele atrakcji. Organizatorzy chcą zadbać nie tylko o uczestników, ale też o ich rodziny. – Razem z wójtem gminy stworzyliśmy komitet organizacyjny. Spotykamy się regularnie i rozmawiamy o konkretnych pomysłach. Na razie mogę powiedzieć, że rozszerzymy atrakcje na cały weekend, tak żeby w sobotę odbyła się dodatkowa część. Będzie skierowana do rodzin i wszystkich, którzy przyjechali dopingować. Mamy już zarys jak zachęcić do aktywnego spędzania czasu - dodaje Pawłowski.

Impreza zaliczana jest do Ligi Festiwalu Biegowego w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się podczas 11. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju w dniach 11 -13 września.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce