Klimatyczny, rodzinny Bieg Rycerski. „Warto się tu wybrać” [ZDJĘCIA]


Opublikowane w ndz., 13/05/2018 - 10:59

Za nami piąty Bieg Rycerski w Świeciu. Klimatyczna impreza, warta polecenia – pisze Dawid Kalinowski, Ambasador Festiwalu Biegów.

Jak na bieg rycerzy przystało, biuro zawodów mieściło się na wybudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku zamku nad rzeką Wdą. Na dziedzińcu zamkowym była usytuowana meta biegu.

Nad przebiegiem zawodów czuwali rycerze z Kujawskiej Chorągwi Zaciężnej. Dali oni sygnał do startu głośnym wystrzałem ze średniowiecznej bombardy. Uhonorowali również zwycięzców. Trzy pierwsze panie otrzymały tytuł dam dworu świeckiego zamku, a trzech najszybszych biegaczy zostało pasowanych na rycerzy. Po skończonych zawodach dali oni również efektowny pokaz walki na miecze.

Trasa biegu prowadziła niemal cały czas drogą asfaltową z nielicznymi, krótkimi odcinkami mieszanej nawierzchni. Oprócz kilku łagodnych zakrętów i jednego nawrotu na szóstym kilometrze, większą część trasy zawodnicy pokonywali długą prostą. Trasa więc nie należy do szczególnie trudnych technicznie. Jej walorami na pewno były drzewa, które zapewniały biegaczom tak potrzebny tego dnia cień oraz odcinek pokonywany groblą nad rzeką Wdą, która malowniczo opływa świecki zamek.

Warto wspomnieć, że trasa była atestowana, a także w dokładny i widoczny sposób oznaczona co kilometr.

Aura nie rozpieszczała zawodników, temperatura oscylowała wokół 22 - 26 stopni.
Od początku biegu uformowała się kilkuosobowa czołówka, która stale powiększała lub utrzymywała przewagę nad resztą stawki.

Zwycięzcą biegu został Mariusz Wojdyło, który uzyskał rezultat 35:15. Wśród pań triumfowała Agata Woźniakowska z czasem 42:05. Pełne wyniki: TUTAJ

Bieg Rycerski jest to impreza zorganizowana w pełni profesjonalny sposób, a przy tym nie traci rodzinnego charakteru. Jak mogłoby być inaczej skoro nad przedsięwzięciem czuwa jego pomysłodawca Michał Gronowski. Zgromadził on wokół siebie zgraną ekipę wolontariuszy, których biegacze ocenili w trakcie ceremonii dekoracji długimi brawami. Warto więc wybrać się do Świecia w przyszłym roku. Należy tylko pamiętać by nie zaspać z zapisami – pakiety szybko się kończą.

Dawid Kalinowski, Ambasador Festiwalu Biegów

Fot. Agata Kalinowska


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce