Mgła, deszcz, chłód – jak biegaczy postraszy Pilsko

 

Mgła, deszcz, chłód – jak biegaczy postraszy Pilsko


Opublikowane w pon., 10/07/2017 - 12:53

Śląski Everest – już po raz 17. biegacze zmierzą się górą Pilsko. Po rocznej przerwie na starcie stanie Dominika Wiśniewska-Ulfik, która sześć razy była pierwsza na tym szczycie. Zabraknie za to niepokonanego od czterech lat Andrzeja Długosza. Bieg należy do cyklu Liga Festiwalu Biegowego.

Dlaczego bieg na Szczyt Pilska nazywany jest śląskim Everestem? – Bo to najwyższa góra na Śląsku [1557 m n.p.m. – przyp. red.], Choć w tym samym paśmie Beskidu Żywieckiego jest wyższa Babia Góra, to leży na terenie Małopolski – wyjaśnia Stefan Kalinowski ze Stowarzyszenia Biegów Górskich, dyrektor imprezy. – Na dodatek to bardzo wymagający bieg górski.

Ma rację, bo przewyższenie sięga prawie 1000 m. Najtrudniej jest na ostatnich niespełna dwóch kilometrach od Schroniska Hala Miziowa. Tam biegaczy wspinają się 300 m.

– Jest bardzo stromo. Najlepsi mężczyźni są w stanie wbiec, ale większość osób maszeruje, ewentualnie momentami podbiega – przyznaje Dominika Wiśniewska-Ulfik (na zdjęciu). – Mimo wszystko bardzo lubię ten bieg. Planuję znów być w niedzielę, choć dopiero wracam do formy po urodzeniu córeczki. Przyplątała mi anemia, ale po odpowiedniej suplementach wszystko wróciło do normy i czuję się znakomicie. Na pewno powalczę, by znaleźć się w czołowej trójce.

Sześciokrotna triumfatorka Biegu na Szczyt Pilska jest w coraz lepszej dyspozycji. W zeszłym tygodniu wygrał bieg w Limanowej, a w Biegu na Szczyt Stożka była druga. Przegrała jedynie z Anną Celińską, ambasadorką Festiwalu Biegowego w Krynicy. Dwa tygodnie temu triumfowała w Biegu na Górę Żar. Obie panie – Celińska i Wiśniewska-Ulfik dwa razy rywalizowały ze sobą na Pilsku. W 2010 i 2013 roku lepsza była ta druga. W tym roku nie dojdzie do rewanżu, bo Celińska zakończyła już starty w tym sezonie.

Wiśniewska-Ulfik będzie faworytką niedzielnej rywalizacji. Zdaje sobie sprawę, że oprócz samej trudności związanej z nachyleniem góry, koleją przeszkodą może być pogoda. – Tam na szczycie zawsze jest wietrznie i chłodno. Nie wiem jak to się dzieje, ale zwykle tam pogoda nie dopisuje – przyznaje Wiśniewska-Ulfik.

Potwierdza to Stefan Kalinowski. Przypomina, że rok temu trasa została skrócona do 8,5 km właśnie ze względu na pogodę. – Wtedy lało od soboty do niedzieli. Warunki było nieziemskie. Raz było tak, że na szczycie woda zaczęła nam zamarzać – wspomina. – W tym roku bez względu na pogodę znów pobiegniemy. Liczymy, że na starcie będzie około 250 uczestników. Przygotowaliśmy nagrody finansowe i puchary.

Dyrektora imprezy cieszy większe zaangażowanie lokalnej społeczności. – To także dla nich impreza się rozwija. W sobotę będzie maraton i półmaraton – Babia Góra- Pilsko, a także biegi dla dzieci. W niedzielę tradycyjne ściganie na Pilsko – mówi. – Organizujemy taki mini festiwal, a ludziom z Korbielowa za wzór pokazuje Festiwal Biegowy w Krynicy. Jest coraz lepiej z ich zaangażowaniem. Wszystko idzie w dobrym kierunku.

Bieg na Szczyt Pilska jest częścią Ligi Festiwalu Biegowego. Wyniki zaliczane są do klasyfikacji „Najlepszy Góral”. Szczegóły cyklu - poniżej. 

Zwycięzcy Biegu na Szczyt Pilska od 2010 roku

  • 2010 (8 km) 219 na mecie; Maciej Bierczak 45.32 / Dominika Wiśniewska-Ulfik 55.08
  • 2011 (8 km) 359; Andrzej Długosz 45.07 / Dominika Wiśniewska-Ulfik 55.31
  • 2012 (8 km) 320; Daniel Wosik 45.09 / Dominika Wiśniewska-Ulfik 52.19
  • 2013 (8 km) 327; Andrzej Długosz 48.07 / Dominika Wiśniewska-Ulfik 54.49
  • 2014 (8,5 km) 275; Andrzej Długosz 47.39 / Anna Celińska 58.24
  • 2015 (10 km) 303; Andrzej Długosz 53.01 / Dominika Wiśniewska-Ulfik 1:02.19
  • 2016 (8,5 km) 266; Andrzej Długosz 40.11 / Anna Celińska 47.41

Nasza relacja z imprezy jeszcze w weekend w festiwalowym portalu. Zapraszamy! 

Andrzej Klemba


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce