Mukowiscydoza to nie wyrok – 5 km dla chorych na mukowiscydozę w 4. Biegu po Oddech


Opublikowane w czw., 04/04/2019 - 18:54

1 września 2019 r. już po raz czwarty spotkamy się w stolicy Tatr na starcie Biegu po Oddech organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. W biegu charytatywnym wezmą udział biegacze z całej Polski. Motywem przewodnim imprezy jest pomoc chorym na mukowiscydozę. Zapisy na 4. Bieg po Oddech ruszyły na stronie www.bieg.oddychaj.pl

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, impreza ma promować nie tylko aktywność fizyczną, ale przede wszystkim zwiększyć świadomość oraz zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się chorzy na mukowiscydozę w Polsce. Udział w biegu biorą również podopieczni Towarzystwa, dla których sport jest ważnym uzupełnieniem codziennej fizjoterapii, a dystans 5 km to dla nich prawdziwe wyzwanie.

- Mukowiscydoza jest nieuleczalna i prowadzi do przedwczesnej śmierci. Koszt miesięcznej terapii wynosi, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Decydujący wpływ na długość życia chorych ma codzienna terapia – mówi Waldemar Majek, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Chcemy wyjść do ludzi i mówić o problemach naszych podopiecznych. Jeszcze nie tak dawno temu mukowiscydoza była uznawana za chorobę wieku dziecięcego, chorzy po prostu nie dożywali do pełnoletności. Dziś problemem jest brak placówek gotowych przyjmować chorych dorosłych. Trzy poprzednie edycje Biegu pokazały, że jesteśmy w stanie przygotować imprezę stojącą na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym, ale też pozyskać konkretną pomoc finansową dla chorych, podopiecznych naszego stowarzyszenia.

W organizacji 4 Biegu po Oddech możemy liczyć na sprawdzonych partnerów. Patronem Honorowym wydarzenia ponownie została Justyna Kowalczyk, pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich, dziś trener-asystent polskiej kadry kobiecej w biegach narciarskich, a także wieloletnia ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, która niestrudzenie wspiera chorych na mukowiscydozę w ich walce o każdy oddech.

– Cieszę się, że zakopiańska impreza oprócz wyczynowych biegaczy, przyciąga także zupełnych amatorów, dla których głównym motywem jest pomoc chorym. Wspólny bieg uświadamia nam, jak trudne jest ich życie i jak ważne jest, aby ich wspierać w tym wysiłku i w ich codziennej walce – dodaje Justyna Kowalczyk.

Impreza ruszy o godzinie 10:00. Trasa biegu poprowadzi ulicami Zakopanego, pętlą od Parku Miejskiego, przez Plac Niepodległości, ulice Kornela Makuszyńskiego, Józefa Piłsudskiego, Bronisława Czecha, Stefana Żeromskiego, Sabały i z powrotem. Każdy zakupiony pakiet startowy stanowi cegiełkę wsparcia dla chorych. Zawodnicy otrzymają koszulkę techniczną oraz pamiątkowy medal. Organizatorzy zapewniają elektroniczny pomiar czasu oraz posiłek regeneracyjny po biegu.

Całkowity dochód z 4. Biegu po Oddech zostanie przeznaczony na cele statutowe Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, w tym zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego i wsparcie w zakupie leków dla podopiecznych PTWM. Całemu wydarzeniu będą towarzyszyć liczne imprezy. W Parku Miejskim odbędzie się Piknik Rodzinny z atrakcjami, zabawami oraz występami na scenie.

4. Bieg Po Oddech zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegowego w kat. Najlepszy biegacz 5-10-15. Finał cyklu we wrześniu w Krynicy-Zdroju na 10. TAURON Festiwalu Biegowym.

Więcej informacji na temat 4. Biegu po Oddech znajduje się na stronie http://bieg.ptwm.org.pl/.

źródło: Organizator


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce