Mukowiscydoza to nie wyrok! 5 km dla chorych z Justyną Kowalczyk - przyłącz się!


Opublikowane w czw., 04/07/2019 - 08:58

Już 1 września w Zakopanem odbędzie się 4. edycja Biegu po Oddech, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą w ramach Ligi Festiwalu Biegowego. Uczestników biegu wspierać będzie mistrzyni olimpijska oraz ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Justyna Kowalczyk. Zapisy trwają na stronie www.bieg.oddychaj.pl

(kliknij by powiększyć)

Celem organizatorów jest pozyskanie środków na zakup leków i sprzętu rehabilitacyjnego dla chorych na mukowiscydozę oraz zwiększenie świadomości społecznej mukowiscydozy

– Kiedy po raz pierwszy trafiłam do szpitala w Rabce i zobaczyłam, jak wygląda codzienne życie chorych na mukowiscydozę, postanowiłam, że muszę coś zrobić, żeby im pomóc – opowiada Justyna Kowalczyk, która od 2011 r. jest Ambasadorką Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Trudno przejść obojętnie obok kilkuletniego dziecka, dla którego każdy oddech stanowi wyzwanie.

W Zakopanem startują biegacze z całej Polski. Ci, którym los chorych na mukowiscydozę nie jest obojętny. Impreza gromadzi zarówno wyczynowych biegaczy, jak i zupełnych amatorów, a wśród nich osoby bezpośrednio dotknięte chorobą, ich rodziców, opiekunów, bliskich,lekarzy i rehabilitantów. Tradycyjnie swoją obecność zapowiedziała też Justyna Kowalczyk.

– W zaawansowanych stadiach mukowiscydozy przejście kilku kroków od łóżka do toalety może być dla chorego dużym wyzwaniem – tłumaczy Waldemar Majek, prezes PTWM. – Aktywność fizyczna jest znakomitą formą rehabilitacji, spowalniającą postępy choroby, dlatego dopóki tylko jest to możliwe, polecamy ją wszystkim chorym.

Pierwsza edycja Biegu po Oddech miała miejsce w 2016 r. i zakończyła się dużym sukcesem frekwencyjnym i organizacyjnym. – Z każdym kolejnym rokiem impreza rozrasta się i profesjonalizuje, co nas oczywiście cieszy, ale dla nas szczególnie ważny jest jej wymiar charytatywny - mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes PTWM. – Z każdej z dotychczasowych edycji imprezy byliśmy w stanie wygenerować dochód, który w całości został przeznaczony na pomoc chorym. Równoległym celem imprezy jest zwiększenie świadomości społecznej oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się chorzy na mukowiscydozę w Polsce.

– W tym roku obchodzimy 30-lecie odkrycia genu odpowiedzialnego za mukowiscydozę – dodaje Majek. – Choć od tego czasu udało się poczynić istotne postępy w leczeniu objawów choroby, tak jej przyczyna jest w dalszym ciągu nieuleczalna, polscy chorzy nadal umierają przedwcześnie, a ich śmierć poprzedza długotrwałe cierpienie. Z raportu przygotowanego m.in. pod patronatem PTWM wynika, że w Polsce chorzy umierają średnio w wieku 24 lat, czyli około 10 - 15 lat wcześniej niż w krajach z dobrze zorganizowanym systemem opieki.

Całkowity dochód z 4. Biegu po Oddech zostanie przeznaczony na cele statutowe Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w tym zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego i wsparcie w zakupie leków dla podopiecznych PTWM.

Pięciokilometrowa trasa biegu wiodąca ulicami Zakopanego, została wyznaczona z zachowaniem reguł ujętych w przepisach PZLA. Organizatorzy zapewniają elektroniczny pomiar czasu i profesjonalną obsługę zawodów. Po biegu organizatorzy zapraszają wszystkich na piknik rodzinny w Parku Miejskim, gdzie na uczestników będzie czekało wiele atrakcji.

Zapisy na stronie www.bieg.oddychaj.pl

Patronat Honorowy nad 4. Biegiem po Oddech objęli Łukasz Szumowski – Minister Zdrowa, Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego, Marlena Maląg –Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Piotr Bąk – Starosta Tatrzański, Leszek Dorula – Burmistrz Miasta Zakopane oraz Justyna Kowalczyk, Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, która od wielu lat niestrudzenie wspiera chorych na mukowiscydozę w ich walce o każdy oddech.

Sponsorem Głównym wydarzenia po raz kolejny został Santander Consumer Bank, Sponsorem Złotym Nosalowy Dwór Resort&SPA, a Sponsorem Srebrnym Wiśniowski sp. z o.o. S.K.A.

źródło: Organizator


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce