Piękna pogoda nie sprzyjała. Cross Ostrzeszowski i półmaraton Ligi Festiwalu Biegów


Opublikowane w pon., 09/04/2018 - 00:01

Paweł Kosek i Izabela Wierzchowska – zwycięzcami 20 Półmaratonu im. Mirosława Zaremby. Bieg na dystansie 21,097 km odbył się w ramach jednej z najstarszych imprez biegowych w Polsce – 54 Crossu Ostrzeszowskiego.

Bieg należy do Ligi Festiwalu Biegów, każdy z 265 uczestników półmaratonu może dopisać zdobyte w nim punkty do swojego konta w klasyfikacji „Najlepszy Maratończyk” (regulamin i terminarz Ligi FB).

Piękna, słoneczna pogoda, temperatura przekraczająca 20 stopni Celsjusza i silny wiatr wiejący w południowowielkopolskim miasteczku nie sprzyjały biegaczom i osiąganiu przez nich dobrych wyników. Na dodatek trasa, choć asfaltowa, jest pofałdowana, pagórkowata, a zwycięzca, 27-letni Paweł Kosek, bardzo szybko „urwał się” rywalom i przez większość dystansu biegł sam. Bez presji rywali i silnej konkurencji uzyskał czas 1:15:33 godz., drugiego na mecie Dariusza Starzyńskiego wyprzedził o 3 minuty (bez sekundy).

Triumfatorką rywalizacji kobiet została Izabela Wierzchowska, która z czasem 1:25:50 zameldowała się na mecie już po 9 mężczyznach. Jej dominacja była jeszcze większa, druga w klasyfikacji Sandra Budziszewska finiszowała prawie 10 minut później.

Wicemistrz jubileuszowej „połówki” w Ostrzeszowie cieszył się także z... mistrzostwa Polski. Dariusz Starzyński wgrał bowiem organizowane w Ostrzeszowie po raz drugi Mistrzostwa Kolejarzy w półmaratonie. O ten tytuł rywalizowało 33 pracowników kolei, w tym 6 pań. Najszybsza z nich, Emilia Wolińska, dała się wyprzedzić jedynie 7 kolegom. Uzyskała czas 1:41:39. Wszyscy reprezentują Stowarzyszenie Kolejarz.

Organizatorzy wyróżnili tradycyjnie także miejscowych biegaczy. Nagrody otrzymało po troje mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego (najszybsi - Sławomir Dąbrowski i Anna Hyla) oraz południowej Wielkopolski (trzeci w „generalce” Damian Dyduch i zwyciężczyni półmaratonu Izabela Wierzchowska). A jako że półmaraton to element Ligi Festiwalu Biegów, najlepsze tercety w tej drugiej klasyfikacji otrzymały od nas w prezencie bezpłatne pakiety startowe na dowolne starty w 9 Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju (7-9 września 2018 r.)

- 2 tygodnie temu było minus 10 stopni, dzisiaj przygrzało do plus 20, nic dziwnego, że ludzi trochę „wycięło” - komentuje trudne warunki Marcin Poprawa. Dyrektor Półmaratonu wie co mówi, sam stanął na starcie i z czasem 2:06:59 zajął 219 miejsce. Aura poprawiła za to – jego zdaniem – atmosferę na trasie. Z ładnej pogody chętnie korzystali mieszkańcy Ostrzeszowa i kibiców na trasie, a zwłaszcza na stadionie było więcej niż zwykle.

54 Cross Ostrzeszowski to uliczny półmaraton, ale także – a może przede wszystkim – biegi przełajowe dla dzieci i młodzieży. Bo właśnie z przełajów wywodzi się bogata tradycji tej zasłużonej imprezy biegowej. Na dystansach 800, 1000, 1500, 2000, 3000 i 5000 m, w biegach przedszkolaków oraz w rywalizacji nastolatków pod egidą Stowarzyszenia „Sprawni - Razem” wystartowało w sumie 900 młodych biegaczy.

Wyniki 54 Crossu Ostrzeszowskiego i 20 Półmaratonu im. M. Zaremby

Więcej zdjęć

Piotr Falkowski


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce