Pierwszy taki Bieg Zaślubin. Niemożliwy Piotr Pobłocki - znów rekord kraju! [ZDJĘCIA]Tegoroczna edycja przejdzie do historii Biegu Zaślubin i wcale nie z powodu frekwencji. Ta po 3 latach spadła poniżej progu 1000 biegaczy, ale o tym później. Historię stworzył hymn Biegu Zaślubin, który rozbrzmiał po raz pierwszy w Kołobrzegu.
 
Odnaleziona, gdzieś w archiwach Polskiej Piosenki z lat 60-tych „Ballada o Kołobrzegu” w wykonaniu samego Wojciecha Młynarskiego, idealnie wpasowała się w charakter tej imprezy jak i historii Zaślubin Polski z Morzem. Warszawa ma Sen o Warszawie Czesława Niemena a Kołobrzeg swoją Balladę...
 
Blisko 900 biegaczy po wysłuchaniu hymnu wystartowało na 15-kilometrową trasę, tę samą co w ostatnich latach. Pogoda wręcz idealna. Temperatura około 4-5 stopni, słońce i praktycznie brak wiatru sprawiały, że biegło się wyśmienicie. W powietrzu czuć było rześkie, morskie i czyste bez smogu powietrze oczyszczające niczym aerozol układ oddechowy.
 
Od samego początku dwóch biegaczy rywalizowało ze sobą o zwycięstwo. Byli to Andrzej Starzyński i Sergii Marczuk z Ukrainy. Jako pierwszy z czasem 46:28 przybiegł Andrzej. Drugi był Sergii a po ponad dwóch minutach przybiegł kolejny Ukrainiec – Sergii Ukraiński.
 
Pierwsza kobieta przybiegła jeszcze przed 57 minutą biegu. Pierwszą była młodsza z sióstr Katarzyna a drugą Kamila Pobłocka, córki znanego biegacza Piotra Pobłockiego z Lęborka. Sam tata zajął piąte miejsce open bijąc kolejny rekord kraju mastersów (50:19, kat. M50), a jeszcze Mama Bożena Pobłocka dokręciła kilometry do kolekcji familii. Taka rodzinna pasja biegania. Brawo!

Trzecia z kobiet to Katarzyna Wrotecka z Piły, przybiegła już czasem powyżej godziny. Pełne wyniki - TUTAJ.

Wróćmy do frekwencji. W porównaniu do zeszłego roku do mety przybiegło o 160 biegaczy mniej. Może nie jest to dużo, ale spadek poniżej progu 1000 biegaczy jest zauważalny w statystykach. Bogaty kalendarz imprez robi swoje.

Metę 31. edycji Biegu Zaślubin przekroczyło 877 biegaczy w tym 212 kobiet. 
 
Wśród dekorujących nie zabrakło znanych biegaczy. Mieliśmy przyjemność spotkać najlepszych polskich maratończyków Jerzego Skarzyńskiego, Jana Huruka czy prezesa PSB Henryka Paskala.
 
Wśród biegających był Mistrz Świata w maratonie weteranów Antoni Cichończuk, czy Ultamaratończyk Kołobrzeżanin Zbigniew Malinowski. W roli speakera mieliśmy utytułowanego polskiego biegającego żołnierza Arkadiusza Kozaka z Koszalina,
 
Na koniec losowanie kilkudziesięciu nagród zatrzymało biegaczy do końca ceremonii dekoracji. Było trochę wartościowych nagród jak choćby rejs promem czy 3-dniowy pobyt SPA w pięciogwiazdkowym hotelu.

31. Bieg Zaślubin zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegowego w kat. "Najlepszy biegacz 5-10-15". Szczegóły cyklu - poniżej.

Łukasz Sobczyk


Polecamy również:


Podziel się: