Pobiegnij 10 km w Polsce i Czechach – 12. Cieszyńsko-Těšínsky Fortuna Bieg zaprasza [ZAPISY]

 

Pobiegnij 10 km w Polsce i Czechach – 12. Cieszyńsko-Těšínsky Fortuna Bieg zaprasza [ZAPISY]


Opublikowane w śr., 29/01/2020 - 11:42

Cieszyńsko – Těšínsky bieg to świetna okazja, by 26 kwietnia pościgać się po dwóch stronach granicy polsko-czeskiej. Impreza należy do prestiżowego cyklu Ligi Festiwalu Biegowego.

10–kilometrowa trasa wiedzie wzdłuż granicy na rzece Olzie. Uczestnicy przekroczą ją czterokrotnie – dwa razy przez most przyjaźni i kładkę sportową. Po polskiej stronie biegacze pokonają trochę dłuższy dystans niż po czeskiej. Bieg organizowany jest wspólnie przez obydwa miasta, a także stowarzyszenia biegowe.

- Bardzo mocno współpracujemy z czeską stroną. W tym roku udało nam się zrobić formularz zgłoszeniowy w języku czeskim, by zawodnikom z Czech było łatwiej zapisać się do biegu. Nasz bieg jest też obecny w czeskich kalendarzach biegowych. W Cieszynie bardzo aktywnie funkcjonuje społeczność biegaczy skupiona wokół biegu parkrun Cieszyn, który organizowany jest co sobotę a trasa także przebiega przez obydwa kraje, dlatego biegi są u nas bardzo popularną aktywnością fizyczną  – mówi Robert Hubczyk, dyrektor imprezy. Imprezą towarzyszącą są biegi młodzieżowe, w których dzieci biorą udział w rywalizacji na 2 km w sześciu kategoriach wiekowych, w tym również rywalizując w kategorii najbardziej rozbieganej szkoły z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. W biegu głównym z kolei zawodnicy rywalizują ze sobą dodatkowo w kategorii na najlepszego zawodnika i zawodniczkę z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna – dodaje.

Bieganie jest jednak dużo bardziej popularne w Polsce. Rok temu do mety dobiegło 1249 biegaczy. Niespełna 10 proc. było z Czech. W biegu młodzieżowym w trzech kategoriach wiekowych wystartowało ponad 800 uczniów. Wszystkie wygrali zawodnicy i zawodniczki z Polski.

Biegi transgraniczne nie zdarzają się często. Podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy dzięki współpracy polsko–słowackiej, Bieg 7 Dolin na 35 km startuje ze Słowacji z Mniszka nad Popradem. Meta oczywiście w Krynicy.

Rafał Baliński z MFiPR o transgranicznym Biegu 7 Dolin. "Krynica łączy"

Trasa należy do całkiem szybkich. Rekord wśród mężczyzn należy do Kenijczyka Abela Kibeta Ropa – 29:22. Niewiele wolniej biegali tu też znani Polacy – Artur Kozłowski (29:44) czy Artur Kern (29:58). Wśród pań rekord trasy należy do Kenijki Caroline Korir, która w ubiegłym roku pobiegła dystans w 33:08. Polki wygrały bieg w Cieszynie w czasie 34:10 – Dorota Ustianowska (w drugiej edycji) i Elżbieta Jarosz w pierwszej (36:52).

Opłata startowa jest stała i wynosi 50 zł (nie zmienia się do końca zapisów). Pakiety startowe będą sprzedawane do 13 kwietnia lub do wyczerpania limitu 1400 uczestników. Będzie w nim też koszulka techniczna i upominki od sponsorów, a na mecie ciepły posiłek, woda i medal.

– W tym roku pierwszy raz będziemy korzystać z kodów QR. Zawodnik, który zgłosi się i opłaci start, przed zawodami dostanie sms i mailem kod, który będzie też dostępny w jego profilu na datasport.pl. W biurze zawodów wystarczy, że go pokaże i po sczytaniu wszystko będzie już potwierdzone – informuje Hubczyk.

Dla zwycięzcy w kategorii open organizatorzy przewidują 2 tys. zł nagrody (1500 za drugie i 1000 zł za trzecie miejsce). To zwykle przyciąga na start zagranicznych biegaczy, w tym najczęściej Kenjiczyków i Ukraińców.

ZGŁOSZENIA DO BIEGU GŁÓWNEGO

12. Cieszyński Fortuna Bieg należy do prestiżowego cyklu Liga Festiwalu Biegowego w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5–10–15 km”. Finałowe biegi cyklu we wrześniu w Krynicy-Zdroju podczas 11. TAURON Festiwalu Biegowego.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce