Przed biegiem szlifują... wiedzę. Ruszyły treningi „Z historią w tle” [ZDJĘCIA]


Opublikowane w czw., 05/07/2018 - 08:19

Warszawa: Bez książek i zeszytów, za to w sportowych strojach i pełni zapału. Tak wyglądała plenerowa lekcja historii do 28. Biegu Powstania Warszawskiego.

Po roku przerwy, organizatorzy Warszawskiej Triady Biegowej powrócili do treningów historycznych przygotowujących do Biegu Powstania Warszawskiego. W przeciwieństwie do zajęć odbywających się w czwartki na Agrykoli, tym razem nie chodziło o przygotowanie motoryczne, ale merytoryczne.

W środowy wieczór, biegająca grupa złożona z kilkunastu osób poznawała tajemnice Powiśla. Wszystko w ramach pierwszego treningu „z historią w tle”. Trasa prowadziła od Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, przez warszawską Cytadelę, Most Gdański i dalej, aż do pomnika Syrenki. Przy każdej ze „stacji” wolontariusz z Muzeum Powstania Warszawskiego dzielił się swoją wiedzą. Dodatkowo, trener, tak dla utrwalenia informacji, serwował porcję ćwiczeń. W sumie biegacze pokonali ok. 7.5 km.

- Zaczynamy tutaj ze względów na położenie wielu obiektów historycznych. Mamy Państwową Wytwórnie Papierów Wartościowych, która była powstańczą redutą. Sama Cytadela może nie odegrała w Powstaniu Warszawskim istotnej roli, ale jest to ważny obiekt dla historii Warszawy. Wybudowany został przez cara po Powstaniu Listopadowym i miał zapobiec kolejnym zrywom. Chcemy pobiec też trochę po bulwarach, bo to bardzo przyjemne miejsce. Ale jeśli ktoś liczy na większe zmęczenie, to może się przeliczyć. Bardziej stawiamy na podzielenie się informacjami - mówił przed treningiem Ernest Łuczak, biegający przewodnik z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kolejny „trening z historią z tle” odbędzie się 10 lipca na Woli.

28. Bieg Powstania Warszawskiego wystartuje 28 lipca o 20:30. Uczestnicy upamiętnią 74. rocznicę wybuchu walk o wyzwolenie stolicy. Od kilku dni trwają zapisy do biegu. Limit wynosi 12 000 osób. Bieg na 10 km wchodzi w skład Ligi Festiwalu Biegowego w kat. "Najlepszy biegacz 5-10-15".

W tym roku zawody odbędą się na nowej trasie, prowadzącej po ulicach Mokotowa. Do pokonania są dwa dystanse 5 i 10 km (czytaj więcej). Według planów, ostatni z treningów ma pomóc poznać historie właśnie tej dzielnicy.

Dodajmy, że wyczerpany został już limit zgłoszeń do preludium wieczornych wydarzeń w stolicy, czyli 5. Biegu PASTY. Biegacze mają tam do pokonania 9 pięter historycznego budynku przy ul. Zielnej.

RZ

Polecamy również:


Podziel się: