Rekordowy Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie. Zwycięzca się postarał, zwyciężczyni "czerpała radość"Aż 4264 biegaczy, 772 dzieci i 124 maszerujących z kijkami rozpoczęło nowy sezon stołecznej triady biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. W 27. Biegu Konstytucji 3 Maja triumfowali medaliści MP w biegach płaskich i... górskich.

– Przede wszystkim za sprawą dzieci i biegaczy możemy mówić o rekordzie frekwencji. Zawodników nordic walking było mniej tyle samo, co przed rokiem - mówił Marcin Kuriata, który zastrzegał, że potwierdzenie frekwencji (w sumie 5160 osób na mecie) wymaga jeszcze przeliczenia i sprawdzenia wyników.

Wyników nie trzeba za to sprawdzać wśród zwycięzców. Najszybszym zawodnikiem imprezy został Kamil Jastrzębski, etatowy medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich, który zaledwie kilka dni temu ukończył na jedenastym miejscu Mistrzostwa Polski na 10 000m w Rybniku. Dzisiaj nie było już widać śladu po tamtym wysiłku.

– Wiedziałem, że stawka będzie mocna, więc miałem taką taktykę, żeby trzymać się z tyłu, za plecami rywali. Po pierwszym kilometrze, który wyszedł w ok. 3:05, stwierdziłem, że w takim patriotycznym, ważnym biegu, wypadałoby zrobić dobry wynik. Na drugim kilometrze ruszyłem do przodu. Rywali zgubiłem koło podbiegu na Agrykoli i ostatnie 2 km biegłem już sam - powiedział nam Kamil Jastrzębski, który planuje starty we wszystkich biegach Triady i chciałby wygrać kwalifikację generalną.

– Mam nadzieję, że cała Triada padnie moim łupem. Na pewno będę startował i w sierpniu (w Biegu Powstania Warszawskiego - red.) i w listopadzie – zapewniał zwycięzca, który linię mety przekroczył z czasem 14:48, wyprzedzając triumfatora dwóch ostatnich imprez triady w sezonie 2016 Macieja Badurka (15:11) i Norberta Piekielnego (15:15). Kamil Jastrzębski okazał się również najlepszym mieszkańcem Warszawy.

Wśród pań triumfowała Iwona Bernardelli, która zrobiła sobie kilkudniową przerwę w obozie treningowym i zamierzała odpocząć od biegania. Jednak zamiast odpoczynku wybrała start w Biegu Konstytucji 3 Maja. – Ja po prostu lubię biegi uliczne. Czerpię z nich radość – zdradziła zwyciężczyni, która metę przekroczyła z czasem 16:24 i w klasyfikacji open zajęła dziewiąte miejsce. We wspomnianych wcześniej MP na 10 000m zdobyła srebrny medal.

– Jestem jeszcze w takiej fazie treningu, że nie czuję zmęczenia, nie brakuje mi tchu i mogłabym pobiec jeszcze dłuższy dystans. Jednocześnie nie mam takiego zrywu, który pozwoliłby mi podkręcić tempo. To chyba dobrze rokuje przed maratonami, a dzisiaj po prostu trzymałam się kolegi Piotra Cypryańskiego i to się sprawdziło – powiedziała nam zwyciężczyni, która na mecie wyprzedziła Annę Łapińską (17:39) i Alicję Diago (18:50).

Iwona Bernardelli została również najszybszą Warszawianką i otrzymała dodatkową nagrodę dla najszybszej kobiety z rąk Andrzeja Krzyżanowskiego, marszałka Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego. Nagroda została ufundowana dla kobiety, gdyż kobiety nie mogły w czasach uchwalania konstytucji brać udziału w obradach.

Z kolei mąż zwyciężczyni, Michał Bernardelli stanął na najniższym stopniu podium wśród warszawskich zawodników. W klasyfikacji open był piaty. – To nie był mój najlepszy start. Nie zdążyłem się zregenerować po mistrzostwach kraju. Oddechowo jest w porządku, ale mięśniowo potrzebuję więcej czasu. Trudno. Do tej pory wygrywałem tu dwukrotnie, teraz się nie udało – żałował Michał Bernardelli.

Bieg Konstytucji 3 Maja to impreza, podczas której wyniki wcale nie są najważniejsze. Upamiętnieniu 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji na biegowo, towarzyszyły biegi dzieci, miasteczko lekkoatletyczne i atmosfera sportowego pikniku. W związku z charakterem imprezy, organizatorzy wprowadzili również nietypową kwalifikację. Nagrodzili zawodników z miejsc 27 (kolejna edycja biegu), 226 (rocznica uchwalenia Konstytucji) i 1791 (rok uchwalenia Konstytucji).

27. Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie:

Mężczyźni:

1. Kamil Jastrzębski - 14:48
2. Maciej Badurek - 15:11
3. Norbert Piekielny - 15:15
4. Wojciech Kopeć - 15:24
5. Sławomir Ptak - 15:34

Kobiety:

1. Iwona Bernardelli - 16:24
2. Anna Łapińska - 17:39
3. Alicia Diago - 18:50
4. Monika Kaczanowska - 18:53
5. Justyna Kostrzewska - 19:53

Pełne wyniki: TUTAJ

27. Bieg Konstytucji 3 Maja zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegowego w kat. „Najlepszy BIegacz 5-10-15”. Finał cyklu we wrześniu w Krynicy. Szczegóły rywalizacji – poniżej.

IB


Polecamy również:


Podziel się: