Ruszają zapisy na 27. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie. Więcej pakietów startowych!


Formularz rejestracyjny zostanie odpalony w nocy z 7 na 8 kwietnia. Pula pakietów została podwyższona do 6000. Impreza rozpocznie kolejny sezon Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, a uczestnicy będą zdobywać punkty Ligi Festiwalu Biegowego.

W porównaniu z ubiegłoroczna edycją, organizatorzy przygotowali dodatkowy tysiąc pakietów uczestnika. Pula ta dotyczy łącznie biegu głównego oraz towarzyszącego „Biegu z maskotką” dla najmłodszych. Rekord frekwencji został ustanowiony rok temu i wynosi 3740 osób (wówczas limit 4000 osób w biegu głównym).

Ostatnia edycja Biegu Konstytucji 3 Maja spotkała się ogromnym zainteresowaniem. Zapisy zostały zamknięte już po 55 godzinach. Po raz pierwszy w historii zawodów potrzebna była dogrywka. Czy w tym roku może być podobnie?

– Chcielibyśmy, by wystartowało jeszcze więcej osób niż przed rokiem. Limit uczestników do biegu głównego wynosi 5000 osób. Dodatkowo pobiegnie tysiąc dzieci i tysiąc maskotek. Mamy nadzieję, że dopisze piękna pogoda i będzie to idealne zwieńczenie weekendu majowego – mówi Marcin Kuriata, ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Bieg Konstytucji rozgrywany jest na dystansie 5 km. Start ulokowany jest w al. Tomasza Hopfera, meta zaś przy ul. Rozbrat, na wysokości ul. Szarej. Na uczestników czeka jeden wymagający podbieg w okolicach 2. kilometra. Tak jak rok temu, w przebiegu trasy uwzględnione będą prace remontowe trwające w okolicach Sejmu.

– Trasa nie uległa zmianie w ujęciu rok do roku. Okazało się, że nie ma zagrożeń dla biegu i wszystkie prace prowadzone są w głębi Sejmu i nie dotyczą pasu ruchu. Na ulicy jest tylko wydzielona wysepka, ale jest ona przenośna – objaśnia Marcin Kuriata.

Start biegu z maskotką nastąpi o godzinie 10:30. Uczestnicy biegu głównego ruszą falami, począwszy od godziny 11. Organizatorzy przygotowują cztery strefy startowe dla biegaczy, w piątej znajdą się uczestnicy marszu nordic walking.

Bieg upamiętnia uchwalenie ustawy rządowej Sejm Czteroletni. Konstytucja 3 Maja wprowadzała m.in. trójpodział władzy, monarchię dziedziczną - likwidując wolną elekcję, zniosła liberum veto, podkreśliła rolę religii katolickiej i utrzymał poddaństwo chłopów wobec szlachty. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie. Konstytucja obowiązywała przez 14 miesięcy. Sejm grodzieński w 1793 roku przy wsparciu Imperium Rosyjskiego odwołał wszystkie jej postanowienia.

27. Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie wchodzi w skład Ligi Festiwalu Biegowego, w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się w dniach od 8 do 10 września w Krynicy – Zdroju. Szczegóły cyklu - poniżej.

27. Biegu Konstytucji 3 Maja w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: