„Tropem Wilczym. Bieg pamięci żołnierzy wyklętych” w Supraślu – bieg, rekonstrukcja, grochówka

 

„Tropem Wilczym. Bieg pamięci żołnierzy wyklętych” w Supraślu – bieg, rekonstrukcja, grochówka


Opublikowane w pon., 10/02/2020 - 10:29

To już ósma edycja cyklu „Tropem Wilczym. Bieg pamięci żołnierzy wyklętych”. 29 lutego i 1 marca w 38 miejscowościach wystartują biegacze, którzy chcą upamiętnić walkę żołnierzy niezłomnych. Tradycyjnie bieg odbędzie się też w Supraślu, a należy do prestiżowej Ligi Festiwalu Biegowego.

Organizatorzy reklamują się hasłem „Największy bieg pamięci w Polsce”. I rzeczywiście jeśli policzyć wszystkie imprezy, to w sumie pobiegnie w nich ponad 8000 uczestników.

Imprezy „Tropem Wilczym. Bieg pamięci żołnierzy wyklętych” odbywają się w całym kraju i towarzyszą obchodom Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca). Tym razem akurat ten dzień przypada w niedzielę, czyli idealnie na zorganizowanie biegu.

Supraśl bierze udział w cyklu „Tropem wilczym. Bieg pamięci żołnierzy wyklętych” od 2016 roku. Tradycyjnie będą dwa dystanse – rodzinny na 1963 m. To oczywiście nieprzypadkowa liczba, tylko rok, w którym zginął w walce ostatni ukrywający się partyzant (Józef Franczak ps. „Lalek”). Uczestnicy pobiegną też na 10 km.

– Jesteśmy jedynym biegiem w okolicy, na którym jest trochę dłuższy dystans. Zwykle oprócz obowiązkowego 1963 metrów, są trasy na 5 km. Dodatkowo nasza wiedzie przez fantastyczne leśne tereny nawiązujące do tematyki imprezy. Choć biegniemy asfaltem to na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, a trasa wcale nie jest łatwa, bo jest na niej sporo podbiegów. To też pomaga oddać klimat, bo przecież partyzanci ukrywali się w lasach – podkreśla Jarek Chodyniecki ze Stowarzyszenia BiegoStok organizującego imprezę. – Rywalizacja powinna stać na wysokim poziomie, tym bardziej że przyjadą także nasi zaprzyjaźnieni biegacze z białoruskiej grupy Run For Fun.

Poza ściganiem się na trasie, na uczestników czekają też atrakcje związane z tematyką żołnierzy wyklętych. Na imprezie pojawi się grupa rekonstrukcyjna, będzie też wystawa poświęcona walkom żołnierzy niezłomnych. Dostępne będą też wydawnictwa IPN o partyzanckiej walce w latach 1944–1963. Poza strawą dla ducha, będzie też oczywiście strawa dla ciała – ognisko i grochówka.

Start i meta będą zlokalizowane w okolicach Uroczyska „Glinki” (ul. Krasny Las w Supraślu). Limit uczestników to 155 osób. Wolnych pakietów zostało już tylko około 30.

ZAPISY TUTAJ

Wydarzenie na facebooku.

Impreza jest zaliczana do cyklu Liga Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się podczas 11. TAURON Festiwalu Biegowego w dniach 11-13 września.

HARMONOGRAM IMPREZY

  • godz. 9:30 - 11:30 - Wydawanie pakietów startowych
  • godz. 11:40 - rozgrzewka
  • godz. 12:00 - start na dystansie 1963 m
  • godz. 12:05 - start na dystansie 10 km
  • godz. 13:00 - Ognisko, poczęstunek
  • godz. 13:35 - Zamknięcie trasy
  • godz. 13:40 - Dekoracja zwycięzców

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce