Vivat biegacze! Vivat Konstytucja! W Warszawie debiuty i... rekord! [ZDJĘCIA, WIDEO]


Opublikowane w czw., 03/05/2018 - 16:38

Już po raz 28. na ulicach stolicy tłum biegaczy świętował rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja (w tym roku 227. rocznica). Było upalnie, radośnie i patriotycznie. Zawody zainaugurowały kolejny sezon Warszawskiej Triady Biegowej i były okazją do zdobywania punktów w Lidze Festiwalu Biegowego.

Sposobów świętowania jest wiele. Można odpoczywać na działce, można wybrać się na jedną z przygotowanych wystaw, albo wystartować w corocznym Biegu Konstytucji 3 Maja. Ci, którzy wybrali ten ostatni wariant nie mają czego żałować. Chociaż pogoda nie sprzyjała biciu rekordów życiowych, to atmosfera była fantastyczna. Podniosła jak na 3 maja przystało, patriotyczna. Nie brakowało grup rekonstrukcyjnych, biegaczy z flagami, tłumu kibiców. Czuć było, że nie jest to bieg jak każdy inny.

Przed startem uczestnicy wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego. Tuż po godzinie 11 ruszyli na 5-kilometrową trasę, falami.

Po raz kolejny trasa prowadziła wokół Łazienek Królewskich, w pobliżu miejsc związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Start znajdował się przy Al. Hopfera, dalej biegacze podążali przy stadionie warszawskiej Legii, następnie mknęli ul. Czerniakowską i Agrykolą, gdzie w upalny dzień długi podbieg palił podwójnie. Meta usytuowana była przy ul. Rozbrat.

Do wiwatu dał rywalom Jakub Nowak, wicemistrz Polski w maratonie z 2015 r., autor najlepszego debiutu na 42,195 km w naszym kraju. Na mecie zameldowała się z wynikiem 15:18. Co ciekawe, był to dopiero pierwszy start tego zawodnika w Biegu Konstytucji 3 Maja. Dodajmy, że maratończyk ma za sobą pracowitą majówkę. Wracający do dawnej dyspozycji zawodnik jeszcze w sobotę startował w Łomży podczas Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m.

W 28. Biegu Konstytucji 3 Maja górą byli podopieczni trenera Marka Jakubowskiego. Wśród pań triumfowała bowiem Paulina Lipska-Mazurek, z wynikiem 18:38. Dla niej również był to debiut w imprezie.

– Wygrana w takim biegu na dodatkowe znaczenie. Zresztą biegłam dziś w stroju, który chyba nie pozostawia złudzeń, że traktowałam ten bieg serio – mówiła na mecie Paulina Lipska-Mazurek. Tak opisywała przebieg zmagań w stolicy:

– Było dziś bardzo ciepło - naprawdę słońce paliło w mięśnie – a i atmosfera gorąca. Od początku prowadziłam. Słyszałam mocny doping dla rywali za moimi plecami, starałam się jednak nie oglądać. Nie robię tego, żeby się nie stresować. Chciałam trzymać swoje tempo i biec do końca, a nie cieszyć się z pozycji kilometr przed metą.

Zawodniczka w lipcu ma przejść operacje kolana i chce jak najlepiej wykorzystać czas pozostały do zabiegu. Za sobą również ma start podczas Mistrzostw Polski na 10 000 m w Łomży.

– Staram się wykorzystać maksymalnie wykorzystać czas, który mam do operacji. Uważam, że zabieg który mnie czeka nie jest poważny i po dwóch tygodniach zacznę truchtać. W odległych planach mam w planach maraton jesienią – dodała zwyciężczyni.

Nagrodę otrzymał też 28. uczestnik ma mecie, którym okazał się Filip Gałuszka. On również po raz pierwszy startował w Biegu Konstytucji 3 Maja. Wyróżnienie nawiązywało do kolejnego numeru imprezy.

– Nie kalkulowałem, żeby zająć to miejsce. Chciałem uzyskać tylko jak najlepszy czas. To przypadek (śmiech). Chciałem pobiec poniżej 18 minut i się udało (17:51 – red.). Pogoda była dziś bardziej plażowa. Najgorszy był pierwszy kilometr, a później jakoś poszło. W kość dał też podbieg, a po wybiegnięciu na długą prostą nie było gdzie się schować w cieniu. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się zaliczyć całą Warszawską Triadę Biegową – mówił szczęśliwy Filip Gałuszka.

Bieg ukończyła rekordowa liczba 5 269 uczestników. Tym samym poprzedni najlepszy wynik ustanowiony przed rokiem został poprawiony o ponad tysiąc osób. Dodajmy, że dziesięć lat temu w Biegu Konstytucji w Warszawie wystartowało niecałe 320 osób. Na uwagę zasługują wyrównane proporcje startujących. Na mecie zameldowało się 3 207 mężczyzn i 2 063 kobiet (licząc wszystkich uczestników imprezy).

W ramach imprezy rozegrano też bieg z maskotką dla dzieci oraz marsz nordic walking. W sumie w całej imprezie wzięło udział 6 212 osób.

Bieg Konstytucji 3 Maja otworzył Warszawską Triadę Biegową. Przed nami jeszcze Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości. Wszystkie imprezy Triady tworzą też program Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się podczas 9. Festiwalu Biegowego w dniach 7-9 września.

Wyniki mężczyzn:

1. Jakub Nowak - 15:28
2. Florian Pyszel - 15:57
3. Wojciech Kopeć - 16:01

Wyniki kobiet:

1. Paulina Lipska- Mazurek - 18:38
2. Diana Dawidziuk-Gosk - 19:32
3. Katarzyna Dziwosz - 20:15 

Pełne wyniki: TUTAJ

RZ


 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce