W niecałe 52 minuty na Pilsko! Tak może tylko Andrzej Długosz


Opublikowane w ndz., 08/07/2018 - 15:13

Andrzej Długosz i Mirosława Witowska bohaterami 18. Biegu na Pilsko. Pokonali zdecydowanie najszybciej 10-kilometrową, biegnącą niemal non stop pod górę, trasę z Korbielowa na szczyt Pilska, drugiej co do wysokości góry Beskidu Żywieckiego. To 950 metrów przewyższenia.

Ich supremacja nie podlegała dyskusji. Andrzej Długosz, jeden z najbardziej utytułowanych polskich biegaczy górskich, multimedalista mistrzostw Polski, pokonał dystans w 51 minut i 49 sekund. Pokonał mocną konkurencję. Prawie 2 minuty później był na mecie Dariusz Marek (53:36), a po kolejnych 30 sekundach - Adam Bednarz (54:07).

Trzynasta finiszowała najszybsza spośród 30 kobiet w rywalizacji. Tu rządziła młodość. 27-letnia reprezentantka Polski Mirosława Witowska potrzebowała, by wbiec na Pilsko, niespełna godziny i 3 minut (1:02:47), a jej przewaga nad rywalkami była jeszcze większa niż Długosza. Magda Pierzchała, jeszcze juniorka, finiszowała blisko 5 i pół minuty później (1:08:08). Trzecia była legenda polskiego biegania po górach Izabela Zatorska (1:11:21).

– Nie bardzo wiem, co powiedzieć o tym starcie, bo... zupełnie go nie planowałam – zdradziła nam Miśka Witowska, której docelowym startem w tym roku są wrześniowe mistrzostwa świata w skyrunningu na szkockim Glen Coe. – Po zwycięstwie w Biegu Marduły (co równa się mistrzostwu Polski skyrunning classic - red.) miałam przerwę, ale wróciłam już do treningów i chciałam zrobić sobie mocny sprawdzian. Decyzję podjęłam dwa dni temu, namówiłam znajomych i... właściwie tyle. Cieszę, się, bo wynik wskazuje, ze przygotowania idą całkiem nieźle – powiedziała triumfatorka 18. Biegu na Pilsko.

– Warunki do biegania mieliśmy dobre, choć na odsłoniętych fragmentach trasy solidnie grzało i było duszno. W „Pilsku” startowałam pierwszy raz, impreza bardzo mi się podobała, kameralna i fajnie zorganizowana – wysoko oceniła bieg Mirosława Witowska.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym uczestniku imprezy. Jej honorowym gościem był 54-letni Andrzej Piłatowski, który w sobotę trasę z Korbielowa na Pilsko pokonał po raz... 18! Uczestniczył we wszystkich biegach i ma szczery zamiar dociągnąć do minimum 20 (to za 2 lata). W osiągnięciu mety nie przeszkodził mu nawet numer startowy. Kolejny raz się okazało, że pechowa „trzynastka” to najzwyklejszy mit!

Pan Andrzej, który dzień później wystartował jeszcze w biegu na dystansie maratońskim, jest najlepszym dowodem na to, że na Bieg na Pilsko warto przyjeżdżać. Szkoda zatem, że organizatorzy spotykają się z całkowitym brakiem zainteresowania władz gminy, na terenie której urządzają imprezę. Samorząd z Jeleśni dołożył się wprawdzie troszkę do medali, ale uczynił to w ostatniej chwili.

Organizatora biegu boli zresztą co innego. – Władz gminy kompletnie nie obchodzi impreza. Pani wójt sugerowała, że najlepiej byłoby przełożyć ją na przyszły rok (kilka dni przed imprezą!), a potem nikt z władz nie pofatygował się na zakończenie. A przecież Bieg na Pilsko rokrocznie ściąga do Korbielowa ludzi z całego kraju! – żali się Stefan Kalinowski. I pociesza tym, że perspektywa przyszłorocznej imprezy rysuje się, na szczęście, w znacznie jaśniejszych barwach. – Doszliśmy do porozumienia z człowiekiem, który chce poważnie zaangażować się w naszą imprezę i od połowy listopada, nie oglądając się na gminę, zaczynamy mocne działania promocyjne 19. Biegu na Pilsko – zapowiada.

WYNIKI

18. Bieg na Pilsko na dystansie 10 km należy do Ligi Festiwalu Biegów. Jego uczestnicy mogą zgłosić swój wynik w klasyfikacji „Najlepszy góral”. Do ogólnopolskiej rywalizacji z nagrodami cały czas można dołączyć!

LIGA FESTIWALU BIEGÓW – KALENDARZ, REGULAMIN, ZGLOSZENIA

Należą do niej biegi górskie w całym kraju, o różnym stopniu trudności: od rywalizacji na wydmach w warszawskiej Falenicy po wymagające biegi "wspinaczkowe" w Beskidach czy Górach Sowich. Właśnie 9. Regatta Bieg na Wielką Sowę (start 12 sierpnia w Ludwikowicach Kłodzkich) będzie ostatnim w tym sezonie w cyklu „Najlepszy góral”. Potem już tylko wielki finał Ligi, który corocznie wypada na Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju (7-9 września 2018 r.)

Piotr Falkowski

zdj. organizator 18. Biegu na Pilsko

Polecamy również:


Podziel się: