Wielkie niepodległościowe bieganie


Opublikowane w pon., 05/11/2012 - 11:04

W najbliższy weekend, jak co roku, w całej Polsce zorganizowanych zostanie wiele imprez biegowych, których celem będzie uczczenie 94 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ale tym razem skala zawodów będzie naprawdę imponująca. Weźmie w nich udział w tym roku kilkadziesiąt tysięcy zawodniczek i zawodników z całego kraju. Przebiją oni liczebnością chyba każdą niebiegową patriotyczną manifestację.

W kalendarzu imprez biegowych serwisu Maratony Polskie doliczyłem się w dniach 9-11 listopada aż 30 imprez biegowych, które w nazwie mają słowo ?niepodległość?. Oczywiście znakomita większość z nich odbędzie się w niedzielę, 11 listopada. Niektóre z nich będą lokalnymi biegami, w których weźmie udział zapewne kilkudziesięciu biegaczy. Ale będą też naprawdę wielkie biegi masowe.

Najliczniejszym będzie z pewnością warszawski XXIV Bieg Niepodległości, zorganizowany tradycyjnie przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. 8500 pakietów startowych zostało błyskawicznie wyprzedanych, na liście rezerwowej czeka na łut szczęścia kolejnych 5000 chętnych. Tak wielkie zainteresowanie zaskoczyło organizatorów. W zeszłym roku warszawski XXIII Bieg Niepodległości ukończyło ponad 6 tys. zawodników, w tym należy się spodziewać znacznie większej liczby. 10-kilometrowa trasa w centrum Warszawy ma atest i jest bardzo szybka, z minimalną liczbą zakrętów. Uczestnicy biegu otrzymują w pakietach białe lub czerwone koszulki i są proszeni o ustawienie się na starcie tak, aby biegnący utworzyli wielką, przepływającą ulicami Warszawy biało-czerwoną flagę. Widok jest naprawdę imponujący, zwłaszcza z lotu ptaka. Godzina startu jest symboliczna: 11.11.

Drugim co do liczebności będzie zapewne rozgrywany niespełna cztery godziny później w Gdyni Jesienny Bieg Niepodległości. To także bieg na dystansie 10 km i także atestowany. W zeszłym roku ukończyło go ponad 1800 osób. W tym roku sprzedano dwukrotnie więcej pakietów startowych, więc właściwie pewny jest kolejny rekord frekwencji.

Niepodległościowe ?dychy? będą rozgrywane także m.in. w Białymstoku, Goleniowie i Górze koło Leszna. Z kolei symboliczny dystans 11 km mają biegi w Oświęcimiu, Łubiance koło Torunia, Białym Kościele oraz Wielkiej Wsi koło Krakowa. Pozostałe biegi będą miały dystans od jednego do kilkunastu kilometrów

Uczestnictwo w biegach niepodległościowych to świetny sposób na godne uczczenie naszej polskiej rocznicy ponad podziałami politycznymi. A ogromny przyrost liczby chętnych do wzięcia w nich udziału świadczy o prawdziwym boomie, jaki przeżywa obecnie bieganie w Polsce. I tak trzymać!

Jan Goleń
Ambasador Festiwalu Biegowego

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce