Wszechstronna Dominika Stelmach. Nowa Mistrzyni Polski w maratonie!

Opublikowane w ndz., 02/04/2017 - 14:05

Zdobywała już najwyższe laury w biegach górskich i ultradystansowych, pobiła - nieoficjalnie - rekord Polski w biegu na 100 km, a ostatnio podbijała biegi po schodach, sensacyjnie finiszując na drugich miejscach w Rondo 1 i na Wieży Eiffla. Dziś w Dębnie potwierdziła swoją wszechstronność. Dominika Stelmach zdobyła złoty medal 37. PZLA Mistrzostw Polski w Maratonie Kobiet.

Po trzech latach Mistrzostwa powróciły do Dębna. Z trzynastu zgłoszonych zawodniczek - kandydatki do medali muszą być zrzeszone w klubie zarejestrowanym w PZLA i posiadać licencję zawodniczą - na starcie stanęło 12 zawodniczek. Z rywalizacji zrezygnowała mistrzyni z 2013 r. Agnieszka Gortel-Maciuk.

Do imprezy nie zgłosiły się m.in. Iwona Bernardelli-Lewandowska (życiówka 2:27:47), Katarzyna Kowalska (2:29:41), Agnieszka Mierzejewska (2:30:55), Karolina Nadolska (2:26:31), Olga Kalendarowa-Ochal (2:31:33) czy Monika Stefanowicz (2:28:26). Większość tych zawodniczek przygotowuje się do wojskowych MŚ.

Rok temu w Łodzi w Mistrzostwach finiszowało osiem biegaczek, dwa lata temu, także w Łodzi - jedenaście, a w 2014 roku w Dębnie - dziewięć zawodniczek. Te ostatnie zawody najlepiej wspomina Angelika Mach, która zdobyła złoto z czasem 2:43:02. Srebro przypadło wówczas Ewie Brych-Pająk, a brąz Annie Celińskiej. Z tamtych medalistek tylko Angelika Mach pojawiła się w tym roku w Dębnie. Znów obrała kurs na medal, od pierwszych metrów wraz z Dominiką Stelmach i Arletą Meloch nakręcając tempo biegu. Do 10. kilometra panie dotarły ławą w czasie 37:45.

Przed półmetkiem zaatakowała Dominika Stelmach - dystans półmaratonu pokonała w 1:19:39, z 23-sekundową przewagą nad Pauliną Golec i 26 sekundami zapasu nad Arletą Meloch. Kilkanaście metrów za Meloch biegła Angelika Mach. Na 30. kilometrze przewaga Stelmach - która w biegu open cały czas goniła Kenijkę Kellen Mukami Waithira - wynosiła już ponad pół minuty nad Golec i półtorej minuty nad Arletą Meloch. Angelika Mach... już nie biegła.

Na 40. kilometrze Dominika Stelmach zameldowała się z wynikiem 2:32:44 i 28 sekundami przewagi nad Pauliną Golec. Warszawianka nie dała sobie wyszarpać zwycięstwa. Na metę wbiegła z czasem 2:41:17, poprawiając rekord życiowy z Eindhoven.

Ciekawostka - biegaczka nocowała ponad 40 kilometrów od Dębna i musiała jeszcze dojechać na start.

Srebrny medal Mistrzostw Polski dla Pauliny Golec (także życiówka - 2:41:43), brąz dla Arlety Meloch (2:44:46). Sklasyfikowano 9 zawodniczek.

Biegi open

44. Maraton Dębno wygrał Kenijczyk Boniface Nduva Wambua. To spora niespodzianka, bo specjalizuje się głównie w półmaratonach (wygrywał m.in. w Pile, Poznaniu i Warszawie). W Dębnie, biegnąc w koszulce... Reprezentacji Polski, poprawił swoją maratońska życiówkę na 2:16:47.

Podium w całości należało do Kenijczyków - drugie miejsce zajął Silas Kiprono Too (13:16:06), a trzecie - James Mutua Mbiti (2:18:56). Najlepszym z Europejczyków został Ukrainiec Siergiej Marchuk (2:19:38). Z Polaków najlepiej spisał się Paweł Wiązek ze szczecina, który zamknął pierwszą dziesiątkę (czas 2:36:55).

Bieg open kobiet wygrała Kenijkę Kellen Mukami Waithira, z czasem 2:40:05. Ze stratą minuty i 12 sekund do zwyciężczyni Dominika Stelmach była druga, a Paulina Golec trzecia.

W Dębnie pobiegli m.in. Ambasadorzy programu PKO Banku Polskiego "Biegam, by inni mogli biegać" Paweł Januszewski (czas na mecie 4:32:51), Sebastian Chmara (4:28:03) i Karolina Gorczyca (4:33:13).

Znakomicie poczynali sobie Robert Korzeniowski (3:22:45) surfer Przemysław Miarczyński (3:21:13)

Bieg ukończyła rekordowa liczba 2177 uczestników, w tym 392 kobiety. Wyniki  TUTAJ