Wyjątkowe treningi przed wyjątkowym biegiem [ZDJĘCIA]

 

Wyjątkowe treningi przed wyjątkowym biegiem [ZDJĘCIA]


Opublikowane w wt., 09/07/2019 - 22:18

Jest taki bieg do którego warto się przygotować nie tylko motorycznie, ale i merytorycznie. Zanim tysiące biegaczy stanie ponownie na starcie Biegu Powstania Warszawskiego, chętni mogą poznać losy walk o wyzwolenie stolicy. Pomagają w tym „Treningi z historią w tle”. Pierwsza odsłona za nami.

Padający deszcz i silny wiatr nie zniechęciły kilkunastu osób do wzięciu udziału w inauguracyjnych zajęciach. Na początek uczestnicy poznawali powstańczą historię Żoliborza. Tuż po godzinie 19 i krótkim wstępie, biegacze ruszyli z pl. Wilsona na blisko 5-kilometrową trasę, znaczonej krwią tysięcy żołnierzy i cywilów.

– Pierwszy raz jestem na tym treningu i po raz pierwszy zapisałem się na Bieg Powstania Warszawskiego. Wszystko dzięki portalom społecznościowym. Mieszkam bardzo blisko, więc postanowiłem skorzystać – mówił Patryk Kazimierczak, jeden z uczestników treningu.

– Mam nadzieje, że nie będę odstawał, bo widzę, że wszyscy są nieźle przygotowani. Ja natomiast biegam od niedawna. ALiczę jednak, że nie będzie to zwykły trening, ale też szansa by dowiedzieć się szczegółów Powstania Warszawskiego, a zwłaszcza wątków żoliborskich. Ta dzielnica była odcięta od miasta. Istniała tu nawet Republika Żoliborska, oddzielny byt – dzielił się już nabytą wiedzą nasz rozmówca.

Tempo treningu było dostosowane do poziomu uczestników. Dbała o oto Paulina Kalinowska, była zawodniczka Startu Otwock. Co pewien czas, w ważnych dla losów Powstania miejscach, biegacze zatrzymywali się. Tak jak u zbiegu ul. Suzina i Pruchnika. To tu 1 sierpnia o 13:30, czyli na długo przed „Godziną W”, padły pierwsze strzały. Takie miejsca warszawianie mijają goniąc do pracy czy w czasie treningu. Dzięki zajęciom, szczegółowym opisom przewodnika, można poznać ich tragiczną historię. A przy kolejnej okazji zatrzymać się, choć na chwilę.

– Tym razem skupię się na historii Żoliborza, ale też ogólnie opowiem o historii Powstania Warszawskiego – wyjaśniał nam u progu treningi Ernest Łuczak, były wieloletni wolontariusz w Muzeum Powstania Warszawskiego, który już kolejny rok opowiada uczestnikom treningów o losach walk. – Zaczynamy od placu Wilsona, który razem z placem Inwalidów był centralnym punktem dzielnicy. Obie pozycje udało się odbić i utrzymywać przez cały okres Powstania; Niemcy wycofali się do Cytadeli i na AWF. Oprócz tego pobiegniemy w okolice ul Suzina, gdzie mówi się, że padły pierwsze powstańcze strzały. Odwiedzimy też park Żołnierzy „Żywiciela”czy kościół św. Stanisława Kostki – wyliczał przewodnik.

Kolejny „Trening z historią w tle” odbędzie się 16 lipca. Uczestnicy poznają tajemnice Powiśla i Starówki, czyli okolice trasy Biegu Powstania Warszawskiego. Zbiórka przy Warszawskiej Syrence (Metro Centrum Nauki Kopernik) o godz. 19:00. Udział jest darmowy.

29. Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę 27 lipca. Do wyboru są dystanse 5 i 10 km. Starty kolejno o 20:30 i 21:10 z ul Bonifraterskiej. Trwają zapisy. Rano odbędzie się Bieg Zdobycia PAST-y – tu limit pakietów startowych został już wyczerpany.

Impreza rozgrywana na głównym dystansie zaliczana jest do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się podczas 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju w dniach 6-8 września.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce