Zapisy na Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie ruszą w marcu. Jakie limity?

 

Zapisy na Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie ruszą w marcu. Jakie limity?


Opublikowane w czw., 09/01/2020 - 12:34

Choć do rozpoczęcia kolejnego sezonu Warszawskiej Triady Biegowej zostało jeszcze sporo czasu, to już poznaliśmy termin zapisów do pierwszej z imprez rozgrywanych pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. 28 marca wystartują zgłoszenia do Biegu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zaliczane jest do Ligi Festiwalu Biegów.

Długi majowy weekend i puste stołeczne ulice wcale nie przeszkadzają coraz większej popularności Biegu Konstytucji 3 Maja. Wręcz przeciwnie. Wiele osób zamiast grillowania na działce, woli wysmażyć sobie „życiówkę”. Mimo że trasa, a zwłaszcza podbieg na Agrykoli, wcale nie ułatwiają zadania.

Trudno uwierzyć, ale jeszcze w 2010 roku na mecie tego biegu zameldowało się nieco ponad 1600 osób. Teraz jest to jedna z największych imprez na dystansie 5 km w Polsce, jeśli nie największa. Rok temu ukończyło ją aż 5819 uczestników.

Wszystko odbywa się w radosnej atmosferze świętowania kolejnej rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie i drugiej na świecie. Nie brak historycznych nawiązań  oraz specjalnych nagród np. dla najlepszej z kobiet od Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego. Rodzinną atmosferę podkreśla zwłaszcza bieg dzieci z maskotkami na 700 m.

Limit uczestników wynosi 8 tys. osób i w porównaniu z zeszłym rokiem nie zostanie podwyższony. W tej liczbie jest też tysiąc pakietów na wspomniany bieg dla najmłodszych.

– Nie planujemy zwiększenia limitu. Chcemy natomiast postawić na edukację biegaczy dotycząca odpowiedzialnego biegania, czyli zajmowania swoich stref. Staramy się, żeby nasze biegi były przyjazne i komfortowe, żeby biuro zawodów było blisko. Wtedy uczestnikowi pozostanie tylko zabranie butów, stroju i start -  powiedział Bartłomiej Stępień, zastępca kierownika Działu Marketingu i Organizacji Imprez w Stołecznym Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Organizatorzy zapowiadają, że także żaden inny z biegów zaliczanych do Warszawskiej Triady Biegowej w tym roku nie zwiększy liczby uczestników. To pewna zmiana, bo w ostatnich latach cykl systematycznie podnosił limity. W 2017 roku liczbę uczestników startujących w Biegu Niepodległości zwiększono z 15 do 17 tysięcy. Obecnie pula wynosi już 22 tysiące miejsc. W zeszłym roku dystans 10 km pokonało 17 767 uczestników, którzy stworzyli „żywą biało-czerwoną” flagę. Był to największy bieg 2019 roku w kraju!

– Nie chcemy sztucznie zwiększać frekwencji i robić nic na siłę. Zależy nam na jakości tych biegów, żeby każdy kto u nas startuje wiedział, że trasa jest bezpieczna i szybka. Wzrost liczby uczestników nie zawsze idzie z tym parze. A my chcemy tego uniknąć, bo nasze trasy nadają się do szybkiego biegania, zwłaszcza Bieg Niepodległości – dodaje Stepień.

Trasa Biegu Konstytucji 3 Maja prowadzi m. in. wokół Łazienek Królewskich związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad historyczną ustawą zasadniczą.

Uczestnicy impreza mogą powalczyć o punkty w ramach Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się podczas 11. TAURON Festiwalu Biegowego w dniach 11-13 września.

Kalendarz Warszawskiej Triada Biegowa – (limity)

  • 30. Bieg Konstytucji 3 Maja – 3 maja 2020 (8000 uczestników)
  • 30. Bieg Powstania Warszawskiego – 25 lipca 2020 (13 000 uczestników)
  • 32. Bieg Niepodległości – 11 listopada 2020 (22 000 uczestników)

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce