Wolność na 5


Informacje:

Sezon: 2018-2019

Data: 
10-11-2018 (sob.)

Miejsce: 
Katowice

Dystans: 
5 km / 10 km

Opis wydarzenia:

III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach zaprasza na bieg „WOLNOŚĆ na 5” organizowany z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Bieg odbędzie się w Katowicach, dnia 10 listopada 2018 r. Do wyboru dystans 5 km (główny) i 10 km.

Trasa biegu jest zaplanowana w pobliżu ważnych dla Katowic miejsc związanych z historią Polski i stolicą naszego województwa. Start przewidziany jest spod zabytkowego budynku na ulicy Mickiewicza, siedziby organizatora biegu III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Trasa przebiega między innymi obok Pomnika Powstańców Śląskich, którego skrzydła są symbolem trzech Powstań Śląskich. Pomnik wybudowano w 1967 z inicjatywy wojewody śląskiego Jerzego Ziętka, a sfinansowany został przez społeczeństwo Warszawy jako dar dla mieszkańców Górnego Śląska. Jest to jeden z charakterystycznych symboli Katowic. Pobiegniemy też ulicą Damrota, gdzie na cmentarzu pochowany jest Wojciech Korfanty, śląski polityk i przywódca trzeciego powstania śląskiego, polski komisarz plebiscytowy, członek Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania wielkopolskiego.

Na ulicy Jagiellońskiej mijamy pomnik Józefa Piłsudskiego - naczelnika Państwa, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zewnętrznej II Rzeczpospolitej. 

Na placu Sejmu Śląskiego mijamy pomnik Wojciecha Korfantego upamiętniający ojca niepodległości.

Przebiegamy przez Rynek, obok Teatru Śląskiego, gdzie w dniu 20 czerwca 1922 roku przemawiał Wojciech Korfanty, witając wkraczające do Katowic polskie wojska, pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego.  (mat.organizatora)

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce