Aktywny wypoczynek na polsko-słowackim pograniczu – Interreg Polska-Słowacja


Opublikowane w ndz., 08/09/2019 - 15:30

W niedzielny poranek o 10:00 na Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze odbyło się spotkanie z przedstawicielami przygranicznych polskich i słowackich miast i gmin „Aktywny wypoczynek na polsko-słowackim pograniczu – Interreg Polska-Słowacja”.

Program Interreg Polska-Słowacja obejmuje tworzenie infrastruktury do aktywnego wypoczynku, ochronę środowiska oraz promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego. W jego ramach przyznano 178 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego do wykorzystania w latach 2014-20.

Główną częścią programu jest tworzenie tras rowerowych w południowej części województwa małopolskiego i przygranicznych rejonach Słowacji. Mapę powstającej rowerowej infrastruktury po naszej stronie granicy można obejrzeć na stronie internetowej Velo Małopolska, gdzie znajduje się m.in. mapa ścieżek rowerowych.

Znaczącym projektem jest budowa szlaku rowerowego po obu stronach granicy wokół całych Tatr. Docelowo ma on mieć około 250 km długości. Dotąd zbudowano 150 km bezpiecznych ścieżek rowerowych, wyodrębnionych od ruchu samochodowego.

Powstaje także trasa wokół Krynicy Zdroju – „Perły polskich uzdrowisk”, jak również szlak rowerowy łączący uzdrowiska doliny Popradu po obu stronach granicy. Będzie on poprowadzony w taki sposób, by można było odwiedzać źródła wody mineralnej.

W Spiskiej Białej Słowacy zbudowali edukacyjny park rowerowy „Kosmos na dłoni”, natomiast w Czerwonej Wodzie park rowerowy w kształcie Słowacji w miniaturze.

W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów, w miarę dostępności środków finansowych ścieżki są tak prowadzone, by unikać ruchu samochodowego. Zaangażowane w program władze miejskie i gminne nawiązują również współpracę z sektorem prywatnym – obiektami gastronomicznymi i wypożyczalniami rowerów.

Kolejna edycja programu Interreg Polska-Słowacja planowana jest na lata 2021-27.

KW


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce