Antydoping na Festiwalu Biegowym w Krynicy – przejrzyj apteczkę, biegaczu

 

Antydoping na Festiwalu Biegowym w Krynicy – przejrzyj apteczkę, biegaczu


Opublikowane w pon., 27/05/2019 - 08:59

Każdego roku do Krynicy przyjeżdżają tysiące biegaczy. Większość to amatorzy, za którymi nie stoją sponsorzy, kluby sportowe, sztab specjalistów, ani doświadczony trener. TAURON Festiwal Biegowy jest świętem tych, którzy bieganie po prostu kochają. Jednak wyrywkowe kontrole antydopingowe mogą dotyczyć każdego zawodnika, a na nieświadomy doping bardziej narażeni są właśnie ci, którzy biegają dla przyjemności.

Startujący w Krynicy nie śledzą przecież każdej zmiany na liście substancji zakazanych, a co gorsza nie zawsze są świadomi, że takie substancje stosują. Nie mówimy tu o skrajnych przypadkach zanieczyszczonych odżywek, ale o sytuacjach, których nie łączymy zazwyczaj z dopingiem. Grupy, które szczególnie powinny przyjrzeć się swoim apteczkom przed startem w jubileuszowej edycji Festiwalu Biegowego to sięgający po hormony astmatycy, himalaiści, przeziębieni i podróżnicy. Ta lista nie wyczerpuje możliwości - to po prostu kilka przykładów.

Starając się o dziecko, wyrównując nierównowagę hormonalną, łagodząc objawy menopauzy, pacjentki sięgają po przepisywane przez lekarzy hormony. Estrogen (w różnych postaciach) nie jest substancją zakazaną, ale już dehydroandrosteron to doping. Inna nazwa tej substancji to prasteron. Bywa przepisywany, gdy trzeba załagodzić zaburzenia związane z menopauzą i osteroporozą. Zakazany jest także testosteron, który częściej występuje w kuracjach panów.

Grupą, która musi szczególnie uważać na skład leków są astmatycy. Podawane w takim wypadku beta-2 agoniści to substancje zakazane. Tu jednak wiele zależy od dawki i drogi przyjmowania leków.

Substancje zakazane leżą również w apteczkach himalaistów. Leki moczopędne pomagają w terapii wielu chorób i bywają wsparciem w zapobieganiu chorobie bądź skutkom choroby wysokościowej. Popularne leki z acetazolamidem (np. Diamox, Diuramid) to doping.

Alergicy również łatwo nie mają. W maściach bywają sterydy, Dexaven stosowany także w reumatoidalnym zapaleniu stawów jest złożony z substancji zakazanych, podobnie jak leki wziewne. To ten sam problem, z którym mierzą się astmatycy.

Z kolei przeziębieni muszą dokładnie czytać ulotki. Efedryna (w różnych wersjach) bywa w syropach na kaszel. Pseudoefedryna jest obecna w lekach na zatoki (np. Nurofen Zatoki) i czasem także na stany grypowe (np. Tabcin Trend). Wprawdzie efedryna traci na znaczeniu i coraz częściej bywa zastępowana innymi środkami, ale np. w Chinach jest popularnym sposobem na wiele dolegliwości codziennych, co prowadzi nas do następnej grupy szczególnie narażonej na nieświadomie zastosowany doping, czyli podróżników. Próbują miejscowego jedzenia, korzystają z ludowej medycyny, wchłaniając anaboliki i hormony wzrostu stosowane w produkcji mięsa.

I wreszcie uwagę do stosowanych środków, muszą przywiązywać biegacze walczący z nowotworami i chorobami rzadkimi. Wszelkie leki niedopuszczone jeszcze do obrotu, czyli znajdujące się w fazie badań klinicznych są na liście substancji zakazanych.

Zawodowcy, zawodnicy z licencjami nie startują lecząc poważne choroby. Amatorom się to zdarza. Zawodowcy mają do dyspozycji listę wyłączenia dla celów terapeutycznych. Trudno sobie jednak wyobrazić, by POLADA została zalana tysiącami wniosków biegaczy amatorów. Co więc zrobić, gdy startujemy z astmą, nowotworem, chorobą genetyczną w biegach w Krynicy-Zdroju?

Podczas 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie. Trzeba być jednak przygotowanym, że w spornym przypadku poprosimy o dane medyczne i potwierdzenie związku pomiędzy chorobą a stosowaną substancją.

Zawsze dobrym pomysłem jest sprawdzenie swojego leku lub substancji w Bazie Leków na stronie POLADA, do czego zachęcamy – TUTAJ.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce