Bieg Zaślubin - historia polskich biegów na ligowo. Przetrzyj się!

 

Bieg Zaślubin - historia polskich biegów na ligowo. Przetrzyj się!


Opublikowane w pt., 22/02/2019 - 08:40

W tym roku obchodzić będziemy 74. rocznicę zakończenia walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem. 33 lata temu grupa kołobrzeskich biegaczy postanowiła uczcić tamte ważne dla miasta wydarzenia, organizując bieg na dystansie 15 km.

Bieg Zaślubin to już historia biegów w Polsce. To w Kołobrzegu biegacze Polski północno-zachodniej oficjalnie rozpoczynają sezon startów w biegach. Bieg Zaślubin można uznać za jeden z najstarszych biegów na dystansie 15 km w Polsce.

Obecna oferta biegów marcowych jest już znacznie większa niż to miało miejsce parę lat wcześniej, ale Bieg Zaślubin z unikalnym morskim klimatem nadal przyciąga spore rzesze biegaczy. W latach 2014-2016 frekwencja liczyła ponad tysiąc biegaczy. Pomimo sporej konkurencji na dystansach 10 km czy półmaratonu – dystans 15 km jest dobrym przetarciem się przed kwietniowymi biegami.

To w Kołobrzegu padały wielokrotnie rekordy Polski na dystansie 15 km. Aktualne są wyniki w kategoriach M50 (Piotr Pobłocki: 50:19 w 2017 r.) czy M55 (Antoni Cichończuk: 53:03 w 2009 r.).

Po rocznej przerwie trasa biegu ponownie wraca na swoje stałe miejsce w dzielnicę uzdrowiskową - do pokonania 3 pętle (2 duże i 1 małą). Trasa jest szybka stworzona do poprawiania życiówek. Najlepsi pokonują dystans 15 km w około 45 minut.

Oprócz rywalizacji w kategorii Open i kategoriach wiekowych, biegacze mogę rywalizować w dodatkowych kategoriach. Główna rywalizacja przeznaczona jest dla mieszkańców Miasta Kołobrzeg i Powiatu Kołobrzeskiego – to już jedenasta edycja lokalnych mistrzostw. Swoje wewnętrzne zawody rozegrają po raz drugi policjanci – Bieg o puchar Komendanta Powiatowego Policji – oraz, po raz pierwszy, strażacy – Bieg o Puchar Komendanta Głównego PSP.

Obecna opłata obowiązuje do 28 lutego 2019 r. i wynosi 70 zł (bez pamiątkowej koszulki) i 90 zł (z koszulką).

33. Bieg Zaślubin zaliczany jest do Ligi Festiwalu Biegów w kat. „Najlepszy biegacz 5-10-15”. Finałowe biegi cyklu odbędą się podczas 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Zapraszamy do Kołobrzegu i do Krynicy!

33. Bieg Zaślubin w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

Łukasz Sobczyk


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce