Biegowa Książka Roku po raz trzeci! [GŁOSOWANIE]

 

Biegowa Książka Roku po raz trzeci! [GŁOSOWANIE]


Opublikowane w sob., 19/08/2017 - 10:02

Po raz trzeci czytelnicy festiwalowego portalu www.FestiwalBiegow.pl uhonorują autorów i wydawców książek o tematyce biegowej i pokrewnej.  

W pierwszej edycji plebiscytu wyboru laureata dokonała kapituła nagrody, którą tworzyli przedstawiciele największych mediów i imprez biegowych w Polsce. Nagrodę otrzymali Magdalena i Krzysztof Dołęgowscy, autorzy książki "Szczęśliwi biegają ultra". W drugiej edycji głosowali już tylko czytelnicy portalu www.FestiwalBiegow.pl. Najwięcej głosów zdobyła "Kuchnia Dla Biegaczy. Siła Z Roślin" Violetty Domaradzkiej, Roberta Zakrzewskiego i Damiana Parola, wydana nakładem Wydawnictwa Publicat.

W trzeciej edycji ponownie oddajemy głosy w ręce internautów. 

Poniżej prezentujemy tytuły nominowane do nagrody. Głosowanie już ruszyło.

1. Julia Lachowicz-Nowińska, Umarłem cztery razy, Burda Publishing Polska, październik 2016 - GŁOSUJ

Jedno życie to za mało. Przynajmniej dla Piotra Pogona. Człowieka, który przeżył cztery razy swoją śmierć i za każdym razem odradzał się w innym wcieleniu. Biznesmena, pierwszego człowieka na świecie, który ukończył morderczy triathlon Ironman bez płuca, zdobywcę najwyższych szczytów, pośrednika dobroci, jak lubi mówić o swojej pracy charytatywnej. Jego historia daje potężnego kopa. By żyć i tym życiem się cieszyć. Nawet do bólu. 

2. Charlie Engle, Biegacz, Wydawnictwo Galaktyka, listopad 2016 - GŁOSUJ

Szczery pamiętnik światowej klasy ultramaratończyka. Charlie Engle biegał niemal we wszystkich miejscach na Ziemi. Nieobce mu są ani niedzielne maratony w Ameryce Północnej, ani rekordowe biegi przez gorące piaski Sahary.

Biegacz to niezwykle zaskakująca, zabawna, a przede wszystkim inspirująca historia życia autora. Wspomina on swoje niepowodzenia oraz momenty walki; opisuje, jak poradził sobie z uzależnieniem i odnalazł drogę do wolności. Wciągająca opowieść o przekraczaniu granic ludzkiej wytrzymałości.

3. Daniel Lewczuk, 4 pustynie. Biegnij i znajdź własną drogę, Wydawnictwo Agora, sierpień 2016 - GŁOSUJ

Ma imponujące cv, świetną pracę w korporacji i perspektywy. Ale też czterdzieści lat, nadwagę i poczucie, że czas na zmiany. Opowieść Daniela Lewczuka, współzałożyciela m.in. sieci społecznościowej Golden Line, który postanawia rzucić korporację i od zera zacząć uprawiać sport ekstremalny. Podejmuje jedno z największych wyzwań, z jakimi może zmierzyć się człowiek: chce w ciągu roku przebiec cztery wielkie pustynie. Trasa do pokonania na każdej z nich to 250 km w 4 dni.

Z pełnym, niezbędnym do przetrwania w ekstremalnych warunkach wyposażeniem na własnym grzbiecie. Lewczuk opracowuje własny plan treningowy, strategię biegania na długich dystansach, ale też uczy się, jak zmotywować do krańcowego wysiłku samego siebie. I jak gruntownie - w biegu - zmienić swoje życie. Teraz dzieli się swoim doświadczeniem z czytelnikami. Książka jest opisem przygotowań i przebiegu ultramaratońskich biegów przez Saharę, Atakamę, Gobi i Antarktydę.

4. Becky Wade, Biegiem przez świat, Wydawnictwo Galaktyka, marzec 2017 - GŁOSUJ

Niepowtarzalna historia Becky Wade, opowiadająca o jej samotnej biegowej podróży dookoła świata śladem biegaczy różnych kultur – 9 krajów, 11 par butów i ponad 5600 pokonanych kilometrów.
 
Po zakończeniu owocnej kariery biegowej w college'u - sukcesach w amerykańskiej lidze międzyuczelnianej i udziale w eliminacjach do igrzysk olimpijskich - Becky Wade nie zamierzała porzucać biegania. Wręcz przeciwnie. Zapragnęła poznać innych miłośników biegania w różnych zakątkach globu i spojrzeć na ten fenomen z szerszej perspektywy, Roczne stypendium Thomasa J. Watsona pozwoliło jej zrealizować wymarzony cel. Wyruszyła w samotną podróż dookoła świata tropem biegaczy rozmaitych kultur.

5. Anna Szczypczyńska, Panna Anna biega. Zakochaj się w bieganiu, Wydawnictwo Septem, 2017 - GŁOSUJ

Chcę biegać, ale nie wiem, od czego zacząć.
Co jest potrzebne na pierwsze treningi? Jak wybrać buty do biegania?
Co jeść przed treningiem i po treningu? Jak jeść zdrowo w pracy?
Co zrobić, by nam się tak chciało, jak nam się nie chce?
Jak być fit przez 9 miesięcy i wrócić do formy po porodzie?
Czy warto startować i jak się przygotować do zawodów?

Jeśli często zadajesz sobie chociaż jedno z tych pytań — nie mogłaś trafić lepiej. Codziennie na blogu dostaję mnóstwo podobnych. Dlatego zebrałam własne doświadczenia, popytałam specjalistów i napisałam książkę, która może się przydać każdej z Was. Nie będę Ci radzić: „Ćwicz wtedy lub wtedy” albo „Biegaj taką i taką metodą, żeby szybko dojść do formy”, „To jedz codziennie, a tego unikaj”. Każda z nas jest inna, prowadzi inny tryb życia i ma odmienne upodobania. Pokażę Ci, co u mnie zadziałało, i jeśli masz chęć, wypróbuj, może Tobie też to się spodoba. Chcę Ci udowodnić, że nigdy nie jest za późno na zmiany i że bieganie można polubić. Więcej: można się w nim nawet zakochać!

6. Rafał Podraza, Kłobukowska. Przerwany bieg, Oficyna R, 2016 - GŁOSUJ

Ewa Kłobukowska była w latach sześćdziesiątych jedną z najszybszych kobiet świata, a jej znakomicie rozwijającą się karierę zniszczył układ polityczny i paskudne plotki. Spekulowano, że swoje wyniki zawdzięcza temu, że jest mężczyzną. W książce Rafała Podrazy przeczytamy relacje świadków. Teresa Ciepły, Władysław Komar, Teresa Sukniewicz, Elżbieta Duńska-Krzesińska, Adam Kaczor, Bohdan Tomaszewski i Jan Mulak udzielili autorowi wywiadów. Uzupełniają to unikatowe zdjęcia oraz wycinki z prasy.  Kłobukowska. Przerwany bieg jest swoistym pokłosiem wcześniejszej książki Rafał Podrazy Przegrane Medale. Jak działacze niszczyli sportowców.   

7. Phil Knight, Sztuka zwycięstwa.Wspomnienia twórcy NIKE, Rebis, listopad 2016 - GŁOSUJ

Firmy Nike nie trzeba nikomu przedstawiać ‒ to jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego, z roczną sprzedażą rzędu 30 miliardów dolarów. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight ‒ człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. Jego wspomnienia są fascynującą podróżą w czasie i zaskakująco szczerą, intymną opowieścią o tym, jak realizować marzenia. Knightowi dopisało szczęście: jak większość młodych ludzi, krótko po studiach nie miał szczegółowego planu na życie, ale miał swój Szalony Pomysł. Kochał bieganie i czuł, że nie będzie szczęśliwy, jeśli nie zwiąże kariery zawodowej z pasją. I właśnie o tym, jak zmienić zamiłowanie do sportu w niewyobrażalny sukces komercyjny, opowiada ten pamiętnik ‒ zaskakujący, skromny, niefiltrowany, zabawny i pięknie napisany.

8. Praca zbiorowa: Przemysław Niemczuk, Małgorzata Nowak, Grzegorz Soczomski, Paulina Augustyn, Jak zacząć biegać? Poradnik, TreningBiegacza.pl, 2016 - GŁOSUJ

Jak zacząć biegać? Poradnik to książka dla początkujących biegaczy, którzy zawsze chcieli zacząć, ale brakowało motywacji, wiedzy, jak się ubrać, jakie wybrać buty, gdzie biegać. Co zrobić, żeby po 15 minutach się nie zagotować. 
Strony o bieganiu i różne fanpage roją się od pytań, jak wybrać buty, co na siebie założyć, o co chodzi z tym pulsometrem – redakcja Treningu Biegacza zebrała więc w jednej publikacji absolutnie podstawowe informacje, które są ważne przy początkach biegania. Poradnik zapełnia więc pewną lukę w publikacjach tego typu. I choć dla wielu biblią jest "Biegiem przez życie" Skarżyńskiego, to poradnik ten jest bardzo potrzebny. To nieduże kompendium wiedzy - zaledwie 152 strony- zawierające jednak wszystkie najważniejsze informacje na poziomie basic skierowane do amatorów.

9. Rachela Berkowska, Ryszard Kałaczyński, Wytrwać w biegu, Burda Książki, marzec 2017 - GŁOSUJ

Zastępowałem emocje picia endorfinami, ubierałem buty biegowe i wychodziłem z domu. Biegałem z zerwanym ścięgnem Achillesa, z biegunką, w gorączce. Inni się zatrzymują. Mają idealne usprawiedliwienie. Ciężko znaleźć kogoś, kto powie: – Biegnij, przełam to! A ja uważam, że trzeba przekraczać siebie. Bo ludzki organizm nie jest do końca zbadany. To jakieś domysły lekarzy, że możemy tyle i ani trochę więcej. Z przyjemnością im zaprzeczam.

10. Łukasz Tracz. Przygotowanie do treningu biegowego pod kątem fizjoterapii and more, 2016 - GŁOSUJ

Po treningu dopada Cię ból stawu kolanowego lub skokowego? Mięśnie nie chcą Cię słuchać? Ccujesz dyskomfort w odcinku lędźwiowym?  "Przygotowanie do treningu biegowego pod kątem fizjoterapii and more'' wyjaśnia jak biegać i ćwiczyć bardziej efektywnie i bez kontuzji.

Łukasz Tracz to absolwent AWF w Krakowie na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej. Magister fizjoterapii. Wykładowca. Trener personalny. Biegacz. Zapalony motocyklista. Od 10 lat prowadzi gabinet fizjoterapeutyczny. Uczestnik wielu cenionych kursów fizjoterapeutycznych. Współpracuje z klubami sportowymi - piłki nożnej, koszykówki, tenisa stołowego i biegania.

11. Jerzy Skarżyński, Trening biegowy metodą Skarżyńskiego, 2016 - GŁOSUJ

To druga część poradnika Jerzego Skarżyńskiego „Biegiem przez życie”. Autor przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego, bez względu na wiek i dotychczasowe doświadczenia sportowe – omawia autorską metodę rozwoju biegowego. W szczegółowy sposób opisuje środki treningowe wykorzystywane w kolejnych etapach i okresach przygotowawczych, ale też – co ma bardzo ważne znaczenie – przedstawia też szczegółowy opis strony realizacyjnej każdego z tych środków treningowych.

W poradniku są też oczywiście całoroczne plany treningowe i wskazówki metodyczne (w tym tak ważne zagadnienie, jakim jest wskazanie optymalnej taktyki rozgrywania biegu, czyli międzyczasów na poszczególnych odcinkach biegu) dla biegaczy przygotowujących się do startów w maratonie, półmaratonie i na dystansie 10 km.

12. Andrzej Gondek, Daniel Lewczuk i Marek Wikiera, Wielki pustynny szlem, wyd. PWN, 2016 - GŁOSUJ

Andrzej Gondek, Daniel Lewczuk i Marek Wikiera jako pierwsi Polacy ukończyli cykl 4 Deserts Grand Slam. Nie tylko przebiegli 1000 km przez pustynie, zamykając symboliczną pętlę wokół Ziemi. Kończąc jeden z najtrudniejszych wieloetapowych, ekstre­malnych ultrabiegów świata, weszli do elitarnego grona Grand Slam – wielkoszlemowego, czyli znaleźli się w międzynarodowej grupie 47 biegaczy, którzy skompletowali medale uczestnictwa w czterech biegach w jeden rok – Sahara Race, Gobi March, Atacama Crossing i The Last Desert.

13. Marta Hennig, „Codziennie fit”, Wydawnictwo Publicat, 2017 - GŁOSUJ

Chcesz zmienić swój tryb życia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Z tą książką to nie będzie problem. Przekonasz się, jak być fit, niezależnie od tego, ile masz lat, pieniędzy w portfelu czy wolnego czasu – i to bez ścisłych diet, wielkich wyrzeczeń i rygoru!

Ta książka podpowie ci: jak przygotować się do treningów, co i jak ćwiczyć, jak skutecznie schudnąć lub zdrowo przytyć, co, ile i kiedy jeść, jak się zmotywować do działania.

Marta Hennig – trener personalny, instruktor fitness, trener przygotowania motorycznego, autorka CodziennieFit.pl, jednego z najpopularniejszych blogów fitness w Polsce. Prawie 12 lat trenowała lekką atletykę, a teraz sama trenuje innych. 

Aby oddać swój głos, wystarczy kliknąć GŁOSUJ przy danym tytule. Każdego dnia można oddać maksymalnie 1 głos. Można głosować na wiele książek. Głosowanie potrwa do 3 września do godz. 12:00. 

Najciekawsze uzasadnienia wyboru (które można zawszeć w formularzu głosowania) uhonorujemy nagrodami niespodziankami - książkami o tematyce biegowej. Warunkiem jest pozostawienie w formularzu głosowania - prócz samego uzasadnienia - swoich danych kontaktowych.    

Zwycięzcę plebiscytu ogłosimy 8. PKO Festiwalu Biegowego, który odbędzie się w dniach 8-10 września w Krynicy-Zdroju.

Patronem merytorycznym plebiscytu na Biegową Książkę Roku 2017 r. jest Instytut Książki

Fundacja "Festiwal Biegów" 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce