Gwiazdy biegów górskich na start w Krynicy-Zdroju

 

Gwiazdy biegów górskich na start w Krynicy-Zdroju


Opublikowane w sob., 07/09/2013 - 18:19

„XXIX Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich uważam za rozpoczęte”. Słowa Bruno Gozzelino inaugurujące krynickie mistrzostwa nie bez przyczyny zawierały pierwiastek olimpijski. W ceremonii, która tuż po godz. 17:00 odbyła się dziś na krynickim Deptaku, były i przemarsz z flagami, hymn narodowy kraju – organizatora i przemówienia oficjeli. Największe brawa zebrała też tradycyjnie reprezentacja gospodarzy.

W ceremonii, którą poprowadził Andrzej Puchacz , nowy członek Zarządu Światowej Federacji Biegów Górskich WMRA ds. zawodów i menedżer reprezentacji Polski, wzięły udział delegacje wszystkich 40 krajów uczestniczących w mistrzostwach. Także te, które nie przysłały tu swoich zawodników, ale obecne były poprzez delegatów na zjeździe WMRA.

Gospodarzy mistrzostw reprezentowali na uroczystości burmistrz Krynicy Dariusz Reśko, przedstawiciel Urzędu Województwa Małopolskiego Waldemar Kordyl oraz Zygmunt Berdychowski, inicjator Festiwalu Biegowego w Krynicy, przewodniczący komitetu organizacyjnego mistrzostw. – Witam Was serdecznie w Krynicy. Życzę Wam sukcesów w mistrzostwach i mocy wrażeń – powiedział ze sceny do blisko 350 zawodniczek i zawodników, którzy zjechali tu po medale i tytuły mistrzów świata.

Rywalizacja w MŚ w Biegach Górskich Krynica-Zdrój 2013 toczyć się będzie w stylu anglosaskim (bieg po górę i zbiegi). Miejscem zmagań będzie masyw Jaworzyny Krynickiej, gdzie wytyczono wymagającą, ale i specyficzną trasę. – W biegach górskich stylem anglosaskim zwykle rywalizacja rozpoczyna się podbiegiem, a kończy zbiegiem. U nas będzie odwrotnie – mówi Andrzej Puchacz.

Juniorki pobiegną na trasie o długości 4,65 km i przewyższeniach +286 / -276 m. Juniorzy oraz seniorki zmierzą się z dystansem 9,08 km i różnicą wysokości +561 / -551 m. Najdłuższą i najcięższą trasę będą mieli do pokonania seniorzy - 13,56 km i przewyższeniem +838 / -828 m.

Kogo należy upatrywać w gronie faworytów mistrzostw? Jak ocenia Andrzej Puchacz, wśród juniorek największe szanse na zwycięstwo mają Turczynki Çesminaz Yillmaz i Burcu Subatan, Niemki Melanie Albrecht i Julia Lettl, Słowenka Lea Einfalt i Brytyjka Annabel Mason. W kategorii juniorów o medale powinni zawalczyć Turcy Adem i Ramazan Karagoz z reprezentantami Włoch: Michele Vaia, Nadir Cavagna czy Gianpaolo Crotti. – Kilka innych reprezentacji także ma szanse na medale – wyjaśnia polski przedstawiciel w Zarządzie WMRA.

W kategorii seniorek będziemy świadkami rywalizacji pięciokrotnej zdobywczyni srebrnego medalu w mistrzostwach świata i Europy Włoszki Valentiny Belotti z Francuzką Marie-Laure Dumergues oraz z powracającą do wielkiego sportu Włoszką Elisą Desco i wykazującą ostatnio wysoką formę Słowenką Mateją Kosovelj.

– Faworytami biegu mężczyzn będą z kolei bracia Bernard i Martin Dematteis, Alex Baldaccini i Xavier Chevrier z Włoch, reprezentacja Ugandy z Geoffrey Kusuro, USA z mistrzem z 2011 roku Maxem Kingiem i odmłodzona reprezentacja Turcji z 6-krotnym mistrzem Europy Ahmetem Arslanem. Nie bez szans jest także zawsze solidna reprezentacja Francji – prognozuje Andrzej Puchacz.

Polskimi faworytami do medali będą Dominika Wiśniewska-Ulfik i Anna Celińska wśród seniorów, juniorki Magda Dias i Agnieszka Filipowska oraz junior Damian Sator.

Mistrzowskie biegi odbędą się w niedzielę 8 września. Jako pierwsi na starcie pojawią się juniorki (godz. 9:15). Start do biegu juniorów zaplanowano na godz. 10:00, seniorek na godz. 11:30 a seniorów na godz. 12:30. 

GR

Projekt zrealizowano przy wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Komisji Europejskiej

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce