Dzieciaki w góry!

Dzieciaki w góry!


Krynica-Zdrój jako uzdrowisko nie tylko wspomaga leczenie lecz również jest miejscem gdzie się mu zapobiega. Ta wspaniała cecha od lat przyciąga młodzież, która czyszcząc płuca, zdobywa kondycję fizyczną oraz zamiłowanie do wędrówek górskich. Dla tych, którzy właśnie przyjechali polecamy w pierwszym dniu spacer edukacyjny po Krynicy-Zdroju.

Po obejrzeniu Deptaku proponujemy wyjazd koleją linowo-terenową na Górę Parkową (741m n.p.m.), gdzie dzieci zatrzymają się na dłużej, aby przeżyć chwile emocji na rajskich ślizgawkach i zjeżdżalni pontonowej. Niezapomnianych wrażeń dostarczy im zwłaszcza zjeżdżalnia kamikadze. Młodsze dzieci o ile nie będą miały jeszcze odwagi na zjeżdżanie (możliwość zjazdów wraz z rodzicami), mogą skorzystać z małego placu zabaw. Po mocnych wrażeniach na Górze Parkowej zapraszamy na krótki spacer Ścieżką Edukacyjno-Przyrodniczą, dzięki której poznamy życie gadów (Wąż eskulapa, żmije), płazów (żaby, ropuchy) jak również osobliwości przyrodnicze (Dąb Czerwony, Szydliwa Japońska, Limba) oraz mieszkańców Czaplich Stawów (Bernikla Kanadyjska, Łabędź Niemy, Gęś Egipska, Kaczki Krzyżówki). Ścieżka kończy się przy Zakątku Kraszewskiego, który zaprojektował Wojciech Gerson, na pamiątkę pobytu pisarza w 1866 roku w Krynicy-Zdroju. Po tym pierwszym dniu zaprawy, zapraszamy młodzież na najwyższy szczyt w tym paśmie górskim - Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.). Zdobycie jej ułatwi nam Kolej Gondolowa, która małymi 6 osobowymi wagonikami wywiezie nas na wysokość 1114 m n.p.m. Ze szczytu podziwiać możemy rozległą panoramę Beskidu Niskiego i Sądeckiego, Małych Pienin, Gorców oraz przy dobrej widoczności Tatr. Poniżej szczytu warto zajrzeć do Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK, aby obejrzeć ekspozycję poświeconą historii turystyki w Beskidzie Sądeckim oraz nowo otwartą ekspozycję poświęconą Przyrodzie Pasma Jaworzyny Krynickiej.

     

Drogę powrotną polecamy pokonać schodząc Ścieżką Przyrodniczą, dzięki której możemy poznać takie osobliwości jak limbę zasadzoną ręka adiunkta Marszałka Piłsudskiego czy Diabelski Kamień - legendarną skałę pochodzenia osadowego o niezwykle malowniczym kształcie. Na trasie tej znajduje się 14 plansz edukacyjnych a jej długość wynosi 4,5 km. Kolejną wycieczką idealną dla młodzieży jest trasa z Krynicy-Zdroju przez Huzary do Tylicza (czarny szlak- 2,5 godziny). Wypad ten połączy górską wędrówkę z elementami edukacyjnymi. W Tyliczu podziwiać możemy zarówno Kościół rzym.-kat. p.w. śś. Piotra i Pawła z 1612 rok jak również dawną cerkiew łemkowską pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana z 1743 roku. W miejscowości tej można też nieodpłatnie spróbować wody mineralnej i przejść ścieżkę przyrodniczą Na Rakowsku. Podczas pobytu w Tyliczu koniecznie trzeba skorzystać z przejażdżki konnej a dla mniej wprawnych jeźdźców zamówić naukę jazdy.

Po tak pełnym wrażeń dniu wspaniałym dopełnieniem będzie zorganizowane w stadninie koni ognisko z pysznymi smażonymi przysmakami. Kolejny dzień polecamy spędzić w Krynicy-Zdroju a właściwie wokół niej, wędrując żółtym szlakiem. Trasa ta wiedzie przez Górę Krzyżową, z której stojąc pod krzyżem wzniesionym dla upamiętnienia konfederacji barskiej, możemy podziwiać rozległą panoramę na Krynicę-Zdrój. Schodząc ze szlaku w pobliżu Hali Lodowej mamy możliwość skorzystania z przejażdżki na łyżwach, natomiast dla tych, co wolą sporty wiosenno-letnie polecamy Sankostradę (sanki jedno - dwuosobowe). Trudno pominąć w Krynicy-Zdroju i okolicy trasy rowerowe. Dla tych, którzy nie lubią wędrówek pieszych polecamy rowery. Mamy do zaoferowania 38 kilometrów szlaków turystycznych dostępnych dla każdego odwiedzającego nasze uzdrowisko. Trasa ta pozwoli zwiedzić dzikie zakątki Krynicy-Zdroju, Mochnaczki, Izb i Tylicza a w przyszłości pobliską Słowację.

Barbara Rucka

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce