Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze

Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze


Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze towarzyszy sportowym zmaganiom podczas Festiwalu Biegowego. Ma formę paneli dyskusyjnych dotyczących biegania, bezpłatnych i otwartych dla szerokiej publiczności.

Gośćmi Forum są biegające osobistości polskiego sportu, lekarze medycyny sportowej, biegający dziennikarze, ekonomiści, politycy czy artyści. W minionych latach byli nimi m.in. Irena Szewińska, Paco Borao, Gen. Roman Polko, prof. Grzegorz W. Kołodko, Prof. Dariusz Dudek, Jerzy Skarżyński, Małgorzata Sobańska, Grzegorz Sudoł, Michał Bartoszak, Wojciech Staszewski, Cezary Kucharski, Siergiej Bogomołow, i wielu innych.

 

Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze w 2016 r.

Termin: 9-11 września

Oficjalnym Partnerem Medycznym Forum Sport-Zdrowie Pieniądze w 2015 r. jest:

W Krynicy wykłady i warsztaty poprowadzą następujący specjaliści:

Dr Ewa Witek-Piotrowska - fizjoterapeutka z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy ze sportowcami, zwłaszcza biegaczami. Jest współtwórczynią Kliniki Ortoreh. Jej pasją jest bieganie na wszystkich dystansach, a ulubionymi zawodami Bieg Rzeźnika, który kilka razy przebiegła z mężem. Zimą jeździ na skiturach. Aktywna mama trójki sportowych dzieci.

Dr Andrzej Piotrowski - fizjoterapeuta z zacięciem i doświadczeniem sportowym. Swoich pacjentów edukuje pod względem ergonomii i techniki biegowej/skiturowej, minimalizując ryzyko kolejnych kontuzji. Pracuje zarówno z profesjonalnymi sportowcami, jaki i amatorami. Jest współtwórcą Kliniki Rehabilitacji Sportowej ORTOREH. Jego pasją są skitury, bieganie, rower górski.

Temat: "Niezbędnik biegacza - ćwiczenia, które biegacz powinien znać" [WARSZTATY]


Dr Łukasz Chojecki - lekarz specjalista ortopedii i traumatologii. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe: Klinika Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Klinika Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Oddział Zakażeń Narządu Ruchu Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Staż Istituto Chirurgico Ortopedico-Traumatologico - Latina (Włochy). Zajmuje się diagnostyką i leczeniem przeciążeń i urazów sportowych. Od lat sam aktywnie uprawia kolarstwo, bieganie i triatlon, dlatego tak świetnie rozumie sportowych pacjentów.

Temat: "Biegowe mity – szkodliwy asfalt, bieganie z śródstopia..."


Katarzyna Biłous - dyplomowany specjalista dietetyk, absolwentka 5-letnich studiów na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW na kierunku Dietetyka. Ekspert adidas Running, Runner's World i NC+, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki, twórca marki DietoVita.pl, dietetyk w Klinice Rehabilitacji Sportowej ORTOREH. Członek szpitalnego zespołu żywieniowego, dietetyk osób prywatnych, sportowców amatorów, zawodowców oraz grup sportowych. Twórca autorskiego programu „OPŻ” obejmującego bezpośrednie przygotowanie do zawodów, strategie żywieniowe w trakcie oraz prawidłowy przebieg regeneracji organizmu po starcie. Prywatnie – osoba pełna energii, instruktor salsy, miłośniczka nocnych długodystansowych biegów na orientację, wielokrotna zwyciężczyni górskich biegów na orientację na dystansie 25 km.

Temat: "Dieta i Trening. Jak zdrowo budować siłę i wytrzymałość"


Mateusz Dzięgielewski - specjalizuje się w eliminacji bólu układu ruchu, prewencji urazów oraz podnoszeniu możliwości fizycznych organizmu za pomocą technik manualnych i korekcji wzorców ruchowych. Miłośnik sportu, pasjonat kolarstwa szosowego i górskiego oraz biegania. Startuje w amatorskich zawodach MTB i szosowych wyścigach długodystansowych.

Temat: "Akcja regeneracja, czyli uwolnij swoje łydki"


Gośćmi Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze w 2016 roku będą ponadto:

Marcin Lewandowski - lekkoatleta, mistrz Europy w biegu na 800m, czwarty zawodnik Mistrzostw Świata, złoty medalista Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i Rio de Janeiro, wielokrotny rekordzista Polski w różnych kategorii wiekowych oraz medalista mistrzostw Polski w biegach średnich (800 i 1500m).

Temat: "W pogoni za rekordem Polski na 800m"


Marcin Świerc - ultramaratończyk. Absolwentem Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w Opolu, absolwentem Studium Fizjoterapii, trener PZLA. Wielokrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Aktualny Mistrz Polski w Skyrunningu, Biegu Górskim na długim dystansie i Ultramaratonie. czwarty zawodnik cyklu Pucharu Świata Skayrunning Ultra z 2015 roku, aktualny siódmy zawodnik Mistrzostw Świata w Biegach Górskich na długim dystansie, drugi zawodnik Pucharu Świata Skyrunning Ultra w Val d' Isere.

Temat: "Ultra - przed, w trakcie, po - suplementacja, sprzęt, regeneracja"


Natalia Tomasiak - czołowa biegaczka górska w Polsce, zawodniczka Salomon Suunto Team. Pasjonatka gór, biegów górskich, miłośniczka ski-touringu. Zimą instruktorka narciarstwa, snowboardu, prowadzi akcję „Bezpieczny Stok”, organizowane m.in przez MSWiA i MEN. Medalistka Mistrzostw Polski Skyrunningu, Liderka Pucharu Świata Skyrunning Extreme.

Temat: "Regeneracja - sprawdzone sposoby na szybki powrót do formy" [WARSZTATY]


Paweł Bernas - kolarz zawodowej grupy VERVA ACTIVEJET PRO CYCLING TEAM. Medalista mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowców i seniorów.

Temat: "Jaki rower dla biegacza. Jaki dla triathlonisty?"


Robert Celiński - czterokrotny uczestnik Tenzing Hillary Everest Marathon w Nepalu najwyżej rozgrywanego maratonu na świecie. Wielokrotny medalista mistrzostw świata w lekkiej atletyce masters w biegach długich, trener personalny. Uczestnik grupy LOTTO EXTREME. Totalny pasjonat biegania. Realizuje swój projekt pod nazwą Projekt Himalaje - realizacja marzeń w startach w kultowych wyścigach ekstremalnych na świecie i rywalizacją o miejsca na podium.

Temat: "Hilary Tenzing Everest Marathon"


Edyta Lewandowska - biegaczka długodystansowa,multimedalistka i aktualna Mistrzyni Polski w maratonie górskim. Swoją karierę sportową zaczynała od startów na bieżni na długich dystansach i biegach ulicznych. Zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w maratonie w Dębnie. Jej rekord życiowy to 2:33:00. Od sezonu 2015/16 zaczęła specjalizować się w biegach górskich i ultra. Rok rozpoczęła debiutem w maratonie górskim, zwycięstwem z rekordem trasy i nominacją na Mistrzostwa Świata. Swoją pasją i doświadczeniem dzieli się również z biegaczami, których trenuję. Mieszka na Jurze, gdzie ma idealne tereny do biegania.

Temat: "Od mistrzostwa Polski w maratonie do medali w górach"


Wojciech i Kinga Staszewscy – czyli KS Staszewscy – rodzinna firma trenująca biegaczy, oferująca treningi firmom i organizująca od sześciu już lat obóz biegowy w Rabce Zdroju. Wojtek to dziennikarz, propagator biegania, trener lekkoatletyki. Jest reporterem „Newsweeka”, wcześniej przez ponad 20 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, gdzie m.in. współtworzył akcję Polska Biega. Ukończył ponad 60 maratonów (najlepszy w 2:49) oraz kilka ultra (w tym krynicką Setkę). Kiedy poznali się z Kingą – instruktorką fitness, absolwentką wychowania fizycznego w warszawskiej EWS – latami spierali się o rozciąganie, rolę ćwiczeń wzmacniających itp. Wreszcie połączyli siły w KS Staszewscy – oferują biegaczom realistyczną opiekę, bo sami wiedzą, jak godzić biegową pasję z realnym życiem. Kinga w końcu zaczęła biegać, złamała już 48 minut na 10 km. W Krynicy pokażą uliczne warsztaty „Bieganie bez biegania”.

Temat: "Bieganie bez biegania" [WARSZTATY]


Artur Kozłowski - zawodnik SANPROBI Active&Sport z Sieradza, aktualny Mistrz Polski Polski w Maratonie (ORLEN Warsaw Marathon), z maratońską życiówką 2:10:58 (15 kwietnia 2012, Wiedeń). Olimpijczyk z Rio de Janeiro. Bogaty dorobek biegacza uzupełniają medale Mistrzostw Polski w biegach na 5 i 10 km - w sumie ponad 30 krążków.

Temat: "Maraton Olimpijski w Rio de Janeiro"


Krystian Ogły – pasjonat gór, biegania i podróży. Zapalony ultramaratończyk. Preferuje biegi 100-milowe, w których odnajduje szczególny rodzaj emocji. Nie lubi statystyk, unika rywalizacji. Uczestnik wielu krajowych i zagranicznych imprez biegowych. Ma na koncie m.in. tak prestiżowe starty jak: Transvulcania, Diagonale des Fous (Réunion), Ultra Trail du Mont Blanc, Tarawera Ultramarathon (Nowa Zelandia). W tym roku jako pierwszy Polak w historii zdobył srebrną klamrę za ukończenie Western States Endurance Run w czasie poniżej doby (20h30').

Bartłomiej Trela - ultramratończyk z Tarnowa, który nade wszystko kocha czas spędzany wspólnie z rodziną. Pasja do gór i biegania pchnęła go do dzielenia się doświadczeniami i niezapominanymi chwilami z szerszą publicznością. Startował na całym świecie, a wśród największych sukcesów wymienia ukończenie słynnego Western States 100. Twórca blogu PokonajAstme.pl, w którym przekonuje że choroba nie musi być przeszkodą do realizacji marzeń.

Temat: "Ultra Trial World Tour od kuchni"


prof. Grzegorz W. Kołodko - polityk, profesor zwyczajny nauk ekonomicznych i wykładowca akademickim maratończyk. W latach 1994-1997 i 2002-2003 był wicepremierem i ministrem finansów. Jest autorem i redaktorem naukowym 50 książek oraz ponad 400 artykułów i referatów naukowych. Jego pasją są podróże i bieganie. Zwiedził ponad 160 krajów, ukończył 45 maratonów m.in. w Chinach, Nowej Zelandii, Zimbabwe, Tanzanii oraz za kołem podbiegunowym w norweskim Tromsø.

Temat: "Biegający świat"


Michał Jeliński - były wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu, czterokrotny mistrz świata, mistrz Europy. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od momentu diagnozy w 2003 r. zaangażowany w działalność na rzecz rozwoju aktywności fizycznej wśród pacjentów z cukrzycą. Obecnie realizuje m.in. swój program "ACTIVEdiabet" współfinansowany ze środków m.in. Ministerstwa Sportu i Turystyki we współpracy ze środowiskami pacjentów z całego kraju.

Temat: "Co robi pacjent z cukrzycą na Igrzyskach Olimpijskich?"


Leszek Cichy - wspina się od 1969 r. W dorobku ma m.in. pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848m n.p.m.) wspólnie z Krzysztofem Wielickim – światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym, pierwsze wejście na Shispare (7611m n.p.m.), wejście na Aconcaguę (6960m n.p.m.) nową drogą – południową ścianą (wraz z Ryszardem Kołakowskim). Jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi: z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc. Jest współautorem książki „Rozmowy o Evereście” i artykułów w prasie górskiej. W latach 1995–1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. W 2004 otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Temat: „Gdyby nie Everest” – historia zdobycia Mount Everestu zimą przez Polaków


Matylda Kowal (Szlęzak) - lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 3000m z przeszkodami. Reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i w Londynie w 2012 roku. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w biegu na 3000m z przeszkodami i biegach przełajowych. Biega już od 13 lat i reprezentuje klub CWKS Resovia Rzeszów. Jest absolwentką AWF w Krakowie. Rekordy życiowe: 3000m z przeszkodami 9:35,13 (Rio de Janeiro), 10 km – 33:48 Krynica Zdrój.

Temat: "Moja droga do Rio"


Paulina Ruta - absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, instruktor pływania, narciarstwa zjazdowego, trener nordic walking.

Temat: "Jak Chodzić prawidłowo" [WARSZTATY]


Aleksandra Mądzik - biegacz - amator z 12 maratonami na koncie z czego połowa to World Marathon Majors. Prestiżowy cykl ukończyła jako 3 Polka w niecałe 2 lata; ciągle szuka nowych wyzwań a start w maratonach traktuje jako fajny sposób na spędzenie wakacji. Swój 13-ty maraton pobiegnie na Hawajach. Jej marzeniem jest przebiec Koronę Ziemi, czyli siedem maratonów na siedmiu kontynentach. Rekord życiowy w maratonie (Boston 2015) – 3:17:51.

Temat: "Abbott World Marathon Majors w praktyce"


Jacek „Mezo” Mejer - od ponad dekady jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia. Twórca takich hitów jak SACRUM, WAŻNE, KRYZYS, PO ROBOCIE czy ANIELE. Jego twórczość to połączenie pozytywnego hip-hopu z popem. Biegacz-amator, z rekordem życiowym w maratonie 2 godziny 55 minut.

Temat: "Maraton w 2’30 – mój cel"


Anna Dąbrowska i Piotr Skrzypczak – biegacze amatorzy, miłośnicy ultradystansów, którzy postanowili zmierzyć się z historią kultowego Biegu Rzeźnika nie tylko trasie. W książce „Rzeźnik. Historia Kultowego Biegu” kreślą historię bieszczadzkiej imprezy i zastanawiają się nad fenomenem wydarzenia.

Mirosław Bieniecki – jeden z pomysłodawców i organizator Biegu Rzeźnika, Maratonu Bieszczadzkiego, ultraMaratonu Bieszczadzkiego czy transgranicznego Biegu Polesie. Pracownik Instytutu Studiów Migracyjnych.

Temat: "Bieg Rzeźnika. Historia kultowego biegu"


Mateusz Zych – Góral pochodzący z Zakopanego. Tytuł mgr fizjoterapii uzyskał na AWF w Krakowie. Specjalista w dziedzinie biomechaniki kończyny dolnej, instruktor rekreacji ruchowej. Posiada długoletnie doświadczenie w fizjoterapii, medycynie sportowej oraz ortopedii. Uczestnik konferencji fizjoterapeutycznych, ortopedycznych oraz sportowych. Do jego głównych zainteresowań i pasji należą sporty walki (BJJ), pływanie, bieganie, jazda na rowerze, narty, snowboard i kitesurfing. Ważna jest dla niego odpowiednia suplementacja, ale przede wszystkim zdrowe odżywianie.

Tematy: "Rozcięgno podeszwowe w szczególe" oraz "Zmęczeniowe złamanie 5 kości śródstopia"


Borys Budka – polski prawnik, ekonomista, wykładowca akademicki, samorządowiec i polityk, poseł na Sejm VII i VIII kadencji, w 2015 minister sprawiedliwości, od 2016 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Zapalony biegacz amator z maratońskim rekordem 2:39:03. 

Temat: "Bieganie – przyjemność, uzależnienie czy tylko lans?"


Pokaz filmu "Dymus Dokument"

Bohater dokumentu: Każdy biegacz biorący udział w zawodach marzy o zdjęciu wykonanym przez Piotra Dymusa. Nie każdy jednak wie, kim jest Piotr i jak wygląda jego praca. Wybitny fotograf sportowy. Laureat konkursów fotograficznych w Polsce i za granicą. Pasjonat swojej pracy. Znana i ceniona postać w środowisku sportowym i nie tylko. 

Autor: Twórca filmów sportowych i przyrodniczych. Realizator materiałów na największych imprezach Ultra w Polsce. Jego nagrania to często wielodniowe przedsięwzięcia plenerowe, nie suche relacje. Autor takich filmów m.in. jak Łemkowyna Ultra Trail 2015, III Zimowy Ultramaraton Karkonoski. Ultramaratończyk, Ratownik.

Film: Historia toczy się na tle jednego z najbardziej spektakularnych wydarzeń biegowych w Polsce- Biegu Ultra Granią Tatr. Poznajemy osobę Piotra, jego sportową przeszłość i pełną pasji drogę do realizacji marzeń zawodowych.


Milena Pająk - fizjoterapeuta ORTOPEDICUM. Ukończone kursy: PNF, holistyczna terapia manualna, taśmy anatomiczne, diagnostyka i leczenie tkanek miękkich, Medycyna Ortopedyczna, „miękkie” techniki manualne w terapii zaburzeń czynnościowych kręgosłupa, stawu barkowego i stawu biodrowego, Mastercourse powięzi Serge Paoletti.

Temat: "Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS) oraz inne kontuzje przeciążeniowe u biegaczy- przyczyny, leczenie, profilaktyka"


Aleksandra Kledyńska – studentka piątego roku wydziału lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, od 2013 roku (nadal) członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland O. Warszawa i współkoordynatorka projektu "NIE Nowotworom u dzieci - Rodzicu, dostrzeż objawy". Od 2014 roku (nadal) członkini zarządu Studenckiego Koła Naukowego Diabetologii Wieku Rozwojowego. Wraz z Fundacją Ronalda McDonalda promuje profilaktykę chorób nowotworowych u dzieci. Biegaczka amatorka, w wolnym czasie ćwiczy crossfit, czyta książki i eksperymentuje w kuchni.

Temat: "Nie nowotworom u dzieci - Rodzicu, dostrzeż objawy"

Projekt „NIE nowotworom u dzieci – Rodzicu, dostrzeż objawy” jest realizowany w warszawskim oddziale IFMSA-Poland od października 2013r. Od początku jego koordynatorkami są Alicja Baska i Aleksandra Kledyńska. W ramach projektu organizują one i prowadzą spotkania z rodzicami dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, edukując ich nt. chorób nowotworowych u dzieci i ich wczesnego rozpoznawania. W czerwcu 2015r. IFMSA-Poland O. Warszawa oraz Fundacja Ronalda McDonalda postanowiły połączyć siły i wspólnie realizować misję edukacji rodziców. Wydana w marcu 2016r. książeczka informacyjna to pierwszy owoc współpracy obu Organizacji.

Szczegółowy program Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze znajdziecie niebawem na naszych stronach.