Koral Maraton: „W Muszynie zaczynają się schody”

Opublikowane w pt., 04/09/2015 - 11:05

Koral Maraton to jedno z dań głównych Festiwalu Biegowego. I choć nazwa biegu jest bardzo słodka, a jego uczestnicy maja szansę wygrać samochód osobowy, to droga ze startu do mety nie jest usłana różami.

Bieg na „królewskim dystansie” jest związany z krynicką imprezą od samego początku. W 2010 roku uczestnicy startowali jeszcze z Nowego Sącza. Meta znajdowała się wówczas na Krynickim Deptaku. Pierwszym zwycięzcą Koral Maratonu został Etiopczyk Ashenafi Erkolo (czas 2:33:29), wyprzedzając Bogdana Dziubę. Wśród kobiet najlepsza była Renata Kalińska (2:58:46). Pierwszy festiwalowy maraton ukończyły 304 osoby.

Od 2011 roku start i meta Koral Maratonu znajduje się w Krynicy, przy Starym Domu Zdrojowym. Urozmaicona trasa to cecha rozpoznawcza tego biegu. Na początku zawodnicy mkną do Muszyny trasą Życiowej Dziesiątki, później jednak jest już częściej pod górkę niż z górki. Na nudę nikt narzekać nie może.

- Pierwsze kilometry są bardzo łatwe i przyjemne. Nogi wtedy same niosą. Wydaje się, że tak będzie się biegło cały czas, jednak od Muszyny zaczynają się schody. Pierwsze trudności pojawiają się przy podbiegu na Jastrzębik. Najtrudniej jest chyba przy Tyliczu, gdzie mamy długi podbieg. To są newralgiczne kilometry dla każdego maratonu, a tu mamy do czynienia z prawdziwą ścianą - mówi Grzegorz Czyż, zwycięzca Koral Maratonu z 2011 roku, którego także i w tym mroku zobaczymy na stracie królewskiego biegu w Krynicy

Dla uczetników ma jedną, „pożyteczną” radę - Pierwsze kilometry warto pobiec spokojnie, żeby zachować siły na podbiegi. Nie dajmy się ponieść fantazji, bo będzie trzeba przejść do marszu lub nawet zejść z trasy .

Szczegóły konkurencji: TUTAJ

W 2014 roku Koral Maraton zwyciężył Kenijczyk Joel Mwangi Maina (czas 2:33:01), który wyprzedził Rafała Czarneckiego i Bartosza Olszewskiego. Wśród kobiet najlepsza była Węgierka Tunde Szabo (2:51:38). Wśród Polek najlepsza była Agata Tekiel, która zajęła 3 miejsce. Bieg ukończyło 343 zawodników.

Jaka będzie tegoroczna frekwencja? Chęć startu zgłosiło już blisko 620 osób, w tym 87 pań. Jest to więc jeden z najpopularniejszych biegów Festiwalu Biegowego. Zapisy trwają.

Koral Maraton wystartuje w niedzielę 13 września o godzinie 8:30. Podczas imprezy rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Masters w Maratonie (dla zawodników powyżej 35 roku życia).

6. PZU Festiwal Biegowy w Krynicy Zdroju rozpocznie się 11 września. Podczas trzech dni rozegranych zostanie blisko 30 konkurencji.