Krynicka Mila – zadecyduje… kwas mlekowy?

 

Krynicka Mila – zadecyduje… kwas mlekowy?


Opublikowane w wt., 29/05/2018 - 14:51

Zmagania na milę nie goszczą w programach imprez biegowych zbyt często, ale jedno z osiągnięć na tym dystansie zostało ochrzczone krokiem milowym dla rozwoju biegania. Podczas 9. Festiwalu Biegowego każdy może sprawdzić się z odcinkiem 1609 m w ramach Krynickiej Mili. Zapisy trwają, a do 31 maja obowiązuje niższa opłata startowa.

Tegoroczna edycja biegu zapowiada się szczególnie. W tym roku zmarli dwaj „milerzy”, którzy na stałe zapisali się w historii sportu. Będzie to dobra okazja do oddania im pamięci.

Brytyjczyk Roger Bannister jako pierwszy człowiek na świecie uzyskał wynik poniżej 4 minut (3:59.4) - to właśnie to historyczne wydarzenie, o którym wspominamy we wstępie. Z kolei Węgier Laszlo Tabori był trzecim człowiekiem, który uzyskał taki wynik (3:59.0). Obaj otworzyli nowy rozdział w historii biegania. Później, choćby tacy zawodnicy jak Steve Scott łamali tę barierę wiele razy; Amerykanin robił to aż 136 razy!

Dodajmy, że rekord Polski w biegu na milę należy do Bronisława Malinowskiego i wynosi 3:55.44, a wśród pań do Anny Brzezińskiej 4:23.08.

Bieg na milę jest obecny na Festiwalu Biegowym od samego początku istnienia imprezy. W 2011 roku, jeszcze podczas Giełdowej Mili, wśród mężczyzn wygrał pochodzący z Lęborka Piotr Mielewczyk, z czasem 4:50. Natomiast wśród pań najlepsza była jego krajanka Kamila Pobłocka, z rezultatem 5:31. Wówczas rozgrywane były tylko finałowe biegi. Teraz, jak na dużych imprezach, rozgrywane są też eliminacje. Choć przypomnijmy, że biegu na milę nie ma w programie igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata.

W ostatnich latach Krynicką Milę zdominował Patryk Marmon, zawodnik AZS AWF Kraków (zielono-czarna koszulka). W zeszłym roku wygrał kategorie M13-39 z wynikiem 4:27, w 2016 roku w finale miał czas 4:42, a w 2015 roku ponownie wygrał z rezultatem 4:27. W tym roku znów zamierza pojawić się na starcie.

– Mam w planach znów powalczyć o jak najwyższą lokatę. Uważam, że trasa w Krynicy jest szybka i można tam uzyskać dobre wyniki. Wszystko oczywiście zależy też od rywali, bo z roku na rok ten poziom jest wyższy. Im lepsza stawka, tym biegnie się bardziej ekonomicznie – wskazuje Patryk Marmon.

– Jak wszystko będzie dobrze się układać, to chciałbym poprawić rezultat z zeszłego roku. Ten czas między eliminacjami a finałami w zupełności wystarcza do zregenerowania sił. Zresztą w pierwszym biegu staram się biec tak, żeby nie stracić za dużo energii, ale też się spokojnie zakwalifikować. Wszystko zostawiam na finał – opisuje biegacz z Małopolski.

Tym, którzy po raz pierwszy będą chcieli się sprawdzić podczas Krynickiej Mili młody zawodnik radzi:

– Taka mila to jest super pomysł. To jest bardzo dobre przygotowanie do startów w biegach długich jak 10 km, czy nawet biegi górskie. To jest dystans dobry dla osób, które zaczynają przygodę ze sportem. Choć oczywiście wszystko ma swoje uroki, w grę wchodzi też inne zmęczenie. Szybki bieg na milę może dużo kosztować, dlatego ważne jest biec równo i jak najmniej szarpać, bo wtedy szybko organizm zaleje kwas mlekowy. Wtedy na 300 metrów przed metą już chcemy zejść, bo ciało odmawia posłuszeństwa. Dlatego ja lubię zacząć spokojnie i powoli się nakręcać – zdradza biegacz z Nawojowej.

Krynicka Mila rozegrana zostanie już pierwszego dnia imprezy. Eliminacje odbędą się o godzinie 16, a finały - cztery godziny później. Start i meta znajduje się na krynickim deptaku. Do decydujących biegów awansuje 25 najlepszych kobiet i 25 najlepszych mężczyzn w danej kategorii wiekowej, według osiągniętych czasów.

Krynicka Mila 2017 - wyniki:

M13-39
1. Patryk Marmon (POL) - 4:27.05
2. Mykola Gorbuszko (UKR) 4:31,25
3. Daniel Mikielski (POL) - 4:43,40

K13-39
1. Maria Sławik (POL) - 5:05,15
2. Olesia Smowczenko (UKR) - 5:08.75
3. Paulina Pawłowska - 5:12.50

M40+
1. Pablo Vega (ESP) – 4:40.75
2. Bogdan Dziuba (POL) – 4:50.50
3. Hubert Ćwik (POL) – 4:57.90

K40+
1. Valentyna Poltavska (UKR) – 5:48:00
2. Janina Malska (POL) - 6:00,60
3. Magdalena Szymuś (POL) - 6:28.65

9. Festiwal Biegowy odbędzie się w dniach od 7 do 9 września. Lista zgłoszeń do imprezy obejmuje już ponad 6300 osób. Do 31 maja obowiązują niższe opłaty startowe.

  • Program sportowy imprezy: TUTAJ
  • Regulamin: TUTAJ
  • Rejestracja: TUTAJ
  • Profil Uczestnika Festiwalu Biegowego: TUTAJ

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce