Muszyna

Muszyna


 

Muszyna

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna to malowniczy, górski zakątek Małopolski, w którym ponad 700 lat historii przeplata się z naturalnym bogactwem lasów i wód mineralnych. Niegdyś biskupie Państwo Muszyńskie stojące na straży granic, dzisiaj spokojne uzdrowisko i brama łącząca Polskę z krajami południowej Europy - dzięki dogodnej infrastrukturze do sąsiedniej Słowacji można udać się pieszo, rowerem, samochodem lub pociągiem.

Historia

Pierwsza niezbita wzmianka o Muszynie pochodzi z dokumentów z 1288 roku i dotyczy ugody zawartej miedzy komesem Mironiegiem i jego żoną Bogusławą - spadkobierczynią zmarłego kanonika i scholastyka katedry krakowskiej, Wysza z Niegowici herbu Półkozic. Wysz zapisał swoje dobra, w tym Muszynę, biskupowi krakowskiemu Pawłowi z Przemankowa. Założenie Muszyny należy odnieść jednak do czasów wcześniejszych. Obronne położenie grodu przy ważnym trakcie handlowym wiodącym z Polski do Węgier pozwala przypuszczać, że gród i osada należą do najwcześniejszych na Podkarpaciu. Dobra muszyńskie w rękach biskupów pozostawały do 1772 r., z przerwą w okresie od XIV w. do 1391 r., kiedy wchodziły w skład królewszczyzny. Największy rozkwit Muszyna przeżyła za panowania Kazimierza Wielkiego, dzięki któremu przed 1364 rokiem otrzymała prawa miejskie. Od 1391 r. Klucz Muszyński (dwa miasta i 35 wsi) był traktowany jako samodzielna jednostka administracyjna z własną administracją, wojskiem i sądownictwem, dzięki czemu nazywany był Państwem Muszyńskim. W XV w. nastąpił nagły napływ Wołochów i Rusinów. Ludność ta, wyznania greko-katolickiego, z czasem nazwana Łemkami osiedlana była na prawie wołoskim. Po rozbiorach ziemia muszyńska przeszła na rzecz skarbu austriackiego i zaczęła się jej powolna stagnacja. W 1876 r. przechodząca przez Muszynę linia kolejowa Tanów-Orlov przyczyniła się do gospodarczego ożywienia miasta. W latach dwudziestych XX w. Muszyna była już prężnie rozwijającym się uzdrowiskiem, a w 1934 r. odzyskała prawa miejskie, utracone pod koniec XVIII w. Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój Muszyny. Dopiero od 1959 r., kiedy to Muszyna odzyskała status uzdrowiska, na terenie gminy zaczęły powstawać nowoczesne sanatoria i domy wczasowe.

O historii Muszyny świadczą zbiory muzeum regionalnego oraz zabytki. Ruiny zamku z XIV w., podzamkowy zespół dworski obejmujący Dwór Starostów (XVIII/XIX w.) i Kordegardę (XVIII/XIX w.). Liczne kapliczki i przydrożne krzyże. Wylotu zabytkowej ul. Kościelnej - domy z półkolistymi bramami wjazdowymi - strzeże zbudowany w latach 1676-1728 Kościół św. Józefa z barokowo-klasycystycznym wnętrzem i figurą Pięknej Madonny z ok. 1470 r. W każdej wsi znajduje się zabytkowa cerkiew, najstarsza w Powroźniku pochodząca z 1604 r.

Do uzdrowisk Muszyna, Złockie i Żegiestów, które należą do ?Małopolskiego Szlaku Wód Mineralnych", warto przyjechać przede wszystkim po zdrowie i wypoczynek. Dobrze wyposażone sanatoria i ośrodki wypoczynkowe w profesjonalny sposób zajmują się odnową ciała i ducha. Brak głównych arterii komunikacyjnych i przemysłu, bliskość natury, spokój górskich rzek i potoków oraz korzystny mikroklimat doskonale wpływają na poprawę samopoczucia. Tylko tutaj w pijalniach oraz przy licznych ujęciach wód mineralnych można całkowicie za darmo delektować się szczawami wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowymi, żelazistymi z zawartością pierwiastków śladowych.

Turystyka

Aktywnym turystom Muszyna oferuje łagodne, urokliwie wytyczone szlaki piesze Beskidu Sądeckiego, możliwość przejażdżek konnych zarówno bryczkami jak i wierzchem, korty tenisowe, kryte baseny, miasteczko wodne i boiska sportowe. W Muszynie rozpoczyna się Karpacki Szlak Rowerowy oraz Transgraniczny Szlak Rowerowy. Oznakowana 32-kilometrowa trasa rowerowa Turystyczna Pętla Muszyńska, zaprojektowana z myślą o różnorodnych zainteresowaniach turystów umiejętnie łącząca akcenty przyrodnicze i kulturowe ze współczesnymi elementami regionu, wiedzie do wszystkich osobliwości i charakterystycznych miejsc gminy, a w malowniczy rejon Jaworzyny i Bukowej prowadzi prawie 20-kilometrowa trasa rowerowa Pętla Wokół Kotylniczego Wierchu. Zimą, długo utrzymująca się pokrywa śnieżna oraz wyciągi narciarskie w Powroźniku, Złockiem, Żegiestowie i stacji narciarskiej w Szczawniku Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla, stwarzają bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.

Muszyna proponuje bliski kontakt z nienaruszoną przyrodą. Ścieżka dydaktyczna rezerwatu Las Lipowy Obrożyska wytyczona jest w jednym z najcenniejszych kompleksów lasu liściastego na terenie Beskidów, gdzie gatunkiem tworzącym drzewostan jest lipa drobnolistna, której towarzyszy jodła, świerk i buk. Drzewostan ten uważany jest za relikt polodowcowego optimum klimatycznego, okresu atlantyckiego (ok. 4000-2000 lat p.n.e.). Największa i najefektowniejsza w Polsce, a także rzadko spotykana w Europie mofeta znajduje się na dnie bagnistego potoku w Złockiem. Tutaj w kilkunastu punktach, na powierzchni około 25 m2, wydobywają się nieustannie w dzień i w nocy różnej wielkości i ze zmienną częstotliwością bąble CO2. Lokalnym szlakiem można dojść do schowanego w bajkowym otoczeniu gór stawu osuwiskowego ?Czarna Młaka". Korzystne warunki znajdą tu również wędkarze, grzybiarze i myśliwi.

W okresie od maja do września organizowane są liczne imprezy kulturalne, podczas których występują gwiazdy polskiej estrady, w tym cykliczne: Piknik Majowy, Noc Świętojańska, Święto Wód Mineralnych, Jesień Popradzka. W bibliotece organizowane są wystawy prac miejscowych i zaprzyjaźnionych z Muszyną artystów. Emocji sportowych na najwyższym poziomie dostarczają mecze siatkówki kobiet. Miejscowy zespół, trzykrotny Mistrz Polski, walczy o najwyższe laury w polskiej lidze, a także w europejskich pucharach.

www.muszyna.pl

www.szczawnik.muszyna.pl

 

Centrum Informacji Turystycznej

ul. Rynek 31, 33-370 Muszyna

tel. +48 (18) 4725922, fax +48 (18) 4777922

cit@muszyna.pl

 

Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna

ul. Rynek 31, 33-370 Muszyna

tel. +48 (18) 4714009, fax +48 (18) 4777921

gmina@muszyna.pl

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce