Na 25–lecie ULKS Lipinki pobiegli na Cieklinkę

 

Na 25–lecie ULKS Lipinki pobiegli na Cieklinkę


Opublikowane w śr., 28/10/2020 - 09:40

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Lipinki kilka dni temu obchodził jubileusz 25-lecia działalności. Ze względu na pandemię obchody były skromne, ale  na sportowo. Zawodnicy, działacze i sympatycy klubu wzięli udział w treningu biegowym na wzgórze Cieklinka. Wszyscy, którzy uczestniczyli w tym symbolicznym wydarzeniu, po pokonaniu ponad 16 kilometrów w dość trudnych warunkach otrzymali pamiątkowe medale nawiązujące do 25 – lecia klubu. Start treningu nastąpił spod krzyża upamiętniającego koronację Matki Bożej Lipińskiej. Lekkoatletyka w Lipinkach zaczęła się od jednego człowieka Kazimierza Świerzowskiego, który w 1987 roku został przyjęty do Szkoły Podstawowej. Jako nauczyciel wychowania fizycznego od razu zauważył u swoich uczniów zainteresowanie sportem.

- W 1995 roku założył klub ULKS Lipinki, gdzie młodzież szkolna mogła rozwijać swoje umiejętności. Od 1999 roku zaczął pracę w gimnazjum i kontynuował pracę w klubie. Ciężka praca z uczniami przyniosła oczekiwane efekty. Zawodnicy brali udział w mistrzostwach powiatu i województwa, skąd przywozili mnóstwo medali. Najlepsi reprezentowali klub na zawodach ogólnopolskich, gdzie zdobywali liczne sukcesy – informuje Tomasz Świerzowski, trener klubu.

20 października 2004 roku zmarł trener Kazimierz Świerzowski. Jednak duch sportu nie zniknął w Lipinkach. Jego wielkie dzieło kontynuuje dalej Tomasz Świerzowski oraz Anna Wojna.
Przez 25 lat klub zorganizował wiele ważnych imprez sportowych. Wśród nich warto wymienić choćby Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego, który w tym roku miał się odbyć po raz czternasty. Nie odbył się z wiadomych względów.

- Już w 1999 roku pierwszy medal Mistrzostw Polski Młodzików od razu złoty zdobyła Jolanta Wójcik – późniejsza reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku w sztafecie 4 x 400 m. Od 2000 roku medale zaczęli zdobywać Grzegorz Pawłowski i Dominik Bochenek obaj w biegach płotkarskich. Obaj trafili też do kadry narodowej juniorów. Od 2004 roku w barwach ULKS Lipinki rozpoczęła starty Anna Wojna — reprezentantka Polski na Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w biegach na 5000 m 3 km z przeszkodami, 10000 m i biegach przełajowych. Obecnie jest trenerką w klubie, pełni funkcje sekretarza i organizuje wiele zawodów – opowiada o sukcesach klubu Tomasz Świerzowski.

W 2007 roku do klubu trafił Szymon Kulka. Zdobył kilkanaście medali Mistrzostw Polski, złoty medal Mistrzostw Europy Juniorów w Biegach Przełajowych w 2012 roku w Budapeszcie i brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów w Lekkiej Atletyce w Talinie na 10000 m w 2011 roku. Obecnie jest zawodnikiem  WKS Grunwald Poznań.

- Kolejny nasz reprezentant Polski to Kamil Frączek – uczestnik Mistrzostw Europy Juniorów w biegu na 110 m ppł, medalista mistrzostw Polski. Od 2015 roku zawodnik Zawiszy Bydgoszcz – dodaje Tomasz Świerzowski.

W klubie trenują zawodnicy nie tylko z Lipinek, ale również z okolicznych miejscowości. Obecnie szkoleniem lekkoatletów zajmuje się Anna Wojna i Tomasz Świerzowski, który w latach 2012-2014 był trenerem kadry Polski Juniorów. Prezesami klubu byli Bożena Bubniak-Sroka od 1995 do 2014 i od 2014 do chwili obecnej Bartosz Świątkowski.

- Miałem okazję pobiec w tym jubileuszowym treningu. Było to bardzo sympatyczne spotkanie biegowe połączone z podziwianiem urokliwego jesiennego krajobrazu zwłaszcza na podbiegu w zalesionym terenie na samą Cieklinkę. Nie ukrywam, że po raz pierwszy miałem okazję być na tym wzgórzu. Jej masyw leży na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego. Sam szczyt Cieklinki ma wysokość 512,8 m.n.p.m i położony jest w Pogórzu Jasielskim. Na szczycie Cieklinki, na betonowym postumencie stoi drewniany krzyż mierzący około 7 m wysokości, który został postawiony w 2000 roku. Na Cieklinkę prowadzi też droga krzyżowa. Ostatnia stacja znajduje się tuż obok krzyża - relacjonuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegowego.  

 

-- Gazeta Krakowska/Oddział Gorlice

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce