Nachodzą się pod górę z kijkami

Nachodzą się pod górę z kijkami


„Chodzący z kijkami” podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy będą mieli ręce i nogi pełne roboty - dwa razy zawody rangi mistrzostw Polski, marsz osób po zawale, a do tego nowość - 17 km Runek Nordic Walking po trasie Biegu 7 Dolin

Na sobotę i niedzielę zaplanowano marsze rangi mistrzostw Polski. Najpierw amatorzy nordic walking będą zdobywać Górę Parkową. Na trasie długości 4 km zostaną rozegrane górskie mistrzostwa Polski. Zawodnicy wystartują z krynickiego deptaka, zdobędą górę (631 m n. p. m.) i wrócą przed dom zdrojowy.

Marcin Michalec trzy razy próbował zdobyć złoty medal. Udało mu się dopiero w ubiegłym roku. – Walka o zwycięstwo była bardzo zawzięta. To nie był spacerek - podkreślał. - To nie jest nudna trasa, co roku odkrywam ją na nowo i za każdym razem coś mnie zaskoczy. Jest trudna z tego powodu, że jest kostka. Kij nie odbija się tak, jak powinien. Poza tym to góra a ja do gór zawsze podchodzę z pokorą.

Niedziela to czas na 3. Mistrzostwa Polski w Hill Nordic Walking. Zawodnicy tym razem wejdą przy pomocy kijków na Jaworzynę Krynicką. Obie te imprezy różni skala trudności. Używając  terminologii biegowej – zawody na Górę Parkową to marsz anglosaski (dół – góra – dół), a na Jaworzynę marsz alpejski. W przypadku tych pierwszych zawodów przewyższenie wynosi 94 m, a drugich 470.

W ubiegłym roku Górę Parkową zdobyły 92 osoby, Jaworzynę 52. Wspomniany Michalec rok temu przegrał w mistrzostwach Polski Hill Nordic Walking z 28 lat starszym Krzysztofem Skibą

- Zawody nordic walking są obecne na Festiwalu od 2012 roku. To propozycja dla tych, którzy chcą być aktywni fizyczne, ale niekoniecznie mogą biegać. W tych zawodach startują zarówno Stasi, jak i młodzi. Był pan z rocznika 1939 i wcale nie był na końcu – podkreślają organizatorzy.

Rzeczywiście Edward Kurek z Katowic był 19. na Górze Parkowej i 26. na Jaworzynie Krynickiej. Poza zawodami rangi mistrzostw Polski podczas Festiwalu są dwie konkurencje typowo rekreacyjne. Po raz piąty na starcie staną osoby po zawale – będzie to marsz „Przegoń zawał” (około 2 km).

Nowa propozycja dla bardziej wymagających to Runek Nordic Wallking. Do pokonania jest 17 km po tej samej trasie, po której biegną uczestnicy Biegu 7 Dolin. Przewyższenie nie będzie dużo większe od wejścia na Jaworzynę Krynicką – wyniesie 607 m. – To zupełna rekreacja, dlatego limit to aż pięć godzin. Będziemy też uczulali maszerujących z kijkami, że pierwszeństwo mają uczestnicy Biegu 7 Dolin – podkreślają organizatorzy Festiwalu Biegowego.

Oprócz zawodów, tradycyjnie partner Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking poprowadzi szkolenia m.in. na instruktora nordic walking. Będą także warsztaty z zakresu prawidłowej techniki nordic walking. Podczas festiwalu ma działać bezpłatna Aktywna Strefa Nordic Walking.

REJESTRACJA NA ZAWODY NORDIC WALKING

AK


Polecamy również:


Podziel się: