Pobiegli w Krynicy – wyprzedzili cukrzycę


Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Cierpieć na nią może nawet dwa miliony Polaków. Solidarność z chorymi wyrazili uczestnicy Biegu na 1 km rozgrywanego w niedzielę podczas 8. PKO Festiwalu Biegowego.

Zmagania rozgrywane pod hasłem „1 km dalej od cukrzycy” promowały aktywny tryb życia jaką jedną z form profilaktyki przeciwko zachorowaniom. Statystyki są alarmujące. Według szacunków ekspertów, do 2040 osób liczba chorych na całym świecie wyniesie 642 miliony. Obecnie to 415 milionów.

W Krynicy na starcie stanęli uczestnicy w różnych wieku i o różnych ambicjach. Dla jednych liczył się wynik, dla innych chęć udziału w wydarzeniu. Jako pierwszy trasę prowadzącą deptakiem pokonał Rafał Norwing. Wśród pań najlepsza była Katarzyna Kmieć.

– Biegło się krótko i intensywnie. Początek może był trochę wolniejszy i trzeba było ostro finiszować. To mój trzeci start w ten weekend w Krynicy. Biegłem w Życiowej Dziesiątce, gdzie zajął czwarte miejsce i wygrałem na 3 km. Uważam, że takie biegi z dodatkową wartością są bardzo ważne i potrzebne. Nie biegłem tu na czas – powiedział Rafał Norwing, który na co dzień mieszka w Rzymie.

– To był udany start. Jakoś się odnalazłam w tłumie i było super. Trasa była płaska, można było szybko biegać. To jest mój jedyny start w Krynicy, ponieważ mam kontuzję. Pobiegłam trochę w ciemno, ale się udało. W tym roku urodziłam też dziecko i wracam do formy. Zdecydowałam się pobiec w koszulce mówiącej o cukrzycy, mimo, że mam wygodniejszy strój. Wielu moich znajomych jest chorych. Chciałabvym promować zdrowy tryb życia – dodała Katarzyna Kmieć.

Partnerami biegu „1 km dalej odcukrzycy” są Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

RZ

Polecamy również:


Podziel się: