Runek Run przypomni historię 1. Pułku Strzelców Podhalańskich!

 

Runek Run przypomni historię 1. Pułku Strzelców Podhalańskich!


Opublikowane w wt., 09/07/2019 - 08:24

Górski półmaraton 10. TAURON Festiwalu Biegowego nawiąże to historii przedwojennego 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, który tak mocno zapisał się na kartach historii Sądecczyzny.

"W Nowym Sączu znów powinna stacjonować jednostka wojskowa, nawiązująca do tradycji przedwojennego 1. Pułku Strzelców Podhalańskich" – powtarzano na Sądecczyźnie przez wiele lat, aż w końcu zainicjowano ogólnoregionalną akcje zbierania podpisów pod apelem o powrót armii do Nowego Sącza.

Dzięki wolontariuszom, wsparciu lokalnych firm, samorządów, organizacji i Kościoła, udało się zebrać aż 30 tys. podpisów pod apelem poparcia dla inicjatywy ponownej lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu, odwołującej się właśnie do tradycji 1. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Inicjatywa mieszkańców Sądecczyzny dotarła do Warszawy.

17 maja w stolicy, przy obecności szerokiej delegacji z regionu, wicepremier Beata Szydło i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zgodnie potwierdzili: w Nowym Sączu od podstaw będzie tworzona duża, nowoczesna jednostka Wojska Polskiego!

Nowa jednostka - batalion piechoty górskiej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którego siedzibą będzie właśnie Nowy Sącz - powstanie w ramach przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, realizowanej od jesieni 2017 r.

Duma Sądecczyzny!

Tradycje 1. Pułku Strzelców Podhalańskich sięgają 1819 roku, kiedy w Nowym Sączu zaczął stacjonować batalion 20. Galicyjskiego Pułku Piechoty Cesarsko-Królewskiej Armii, którego rejony werbunkowe znajdowały się na Sądecczyźnie i Podhalu. 1. Pułk Strzelców Podhalańskich powstał na przełomie listopada i grudnia 1918 roku w nowym Sączu. Wsławił się w walkach w latach 1918-1920 na Spiszu i Orawie, Śląsku Cieszyńskim, Małopolsce oraz wojnie polsko-bolszewickiej.

W 20-leciu międzywojennym Pułk był bardzo zżyty z mieszkańcami Nowego Sącza. Uroczystości pułkowe były świętem całego miasta.

We wrześniu 1939 roku, w ramach 2. Brygady Górskiej Pułk walczył w obronie Nowego Sącza i Bobowej. Został tam odcięty od reszty brygady i stoczył bitwę pod Szymbarkiem, po czym schronił się w górskich lasach, gdzie przetrwał do końca września. Pozostałe bataliony skoncentrowały się w rejonie Jedlicza, skąd rozpoczęły odwrót w kierunku Lwowa. Broniły linii Sanu w rejonie Ulicza i walczyły w rejonie Birczy, ponosząc duże straty. 18 września resztki pułku stoczyły ostatni bój pod Rzęsną Ruską, jako straż tylna 24 dywizji piechoty.

22 km dla bohaterów

Runek Run 22 km będzie okazją do przypomnienia bohaterskich czynów żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich i zasług dla wolnej Sądecczyzny i Polski. W miasteczku 10. TAURON Festiwalu Biegowego stanie m.in. wystawa historycznych fotografii, na mecie uczestnicy konkurencji będą mogli spróbować wojskowej grochówki.

Patronat nad Runek Run – biegiem górskim o Puchar 1. Pułku Strzelców Podhalańskich objęły Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie. Startujemy 8 września – lista zgłoszeń to już ponad 830 osób. Nie ma limitu czy losowania uczestników - zapisy trwają (TUTAJ).

Fundacja „Festiwal Biegów”


Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce