Udany finisz w Cannes

Opublikowane w wt., 06/11/2012 - 09:04

Ponad 11 165 zawodników przebiegło maraton z Nicei do Cannes – w tym trzech zwycięzców Festiwalu Biegowego

5 edycja maratonu des Alpes-Maritimes zgromadziła ponad 11 000 biegaczy z 58 krajów i była największą z dotychczasowych. Dobra pogoda i malownicza sceneria współtworzyły jeden z najciekawszych  (i okazuje się, że największych) maratonów w Europie

Zawodnicy wystartowali w Nicei, stolicy Lazurowego Wybrzeża z Promenady Anglików – 7 kilometrowej głównej arterii miasta ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. W przeciwieństwie do prognoz  meteorologów przez pierwsze godziny maratonu było bezwietrznie i nie padało  - dopiero po 4 godzinach z zachmurzonego nieba zmęczonych biegaczy ochłodziła mżawka.
Maraton wygrał Kenijczyk  Eliud Magut z czasem 2:10:31, a za nim finiszowali  jego rodacy William Biama (2:10:36 ) i Katui Kipkemoi (2:13:13).  Wśród kobiet najszybsza była Etiopka  Aregu Lechiba z czasem 2:31:56, drugie miejsce zajęła  Emily Rotich z czasem 2:32:55, a trzecie  Ayantu Dakebo  z Etiopii z czasem 2:35:44.

W tym drugim co do wielkości maratonie we Francji uczestniczyli także zwycięzcy poprzedniej edycji  konkursu „Festiwal Biegowy dookoła Europy!” -    Agnieszka Faron z Krakowa, Jacek Razik z Herb i Maciej Bober z Katowic. Najlepiej wypadł  Maciej Bober który z czasem 3:02:56 zajął 247 miejsce w kategorii open. Agnieszka Faron uzyskała czas 3:59:27 a Jacek Razik 3:57:55.

Z wyjątkiem dwóch małych fragmentów  trasa wiedzie szosa biegnąca nad morzem -  widok na Morze Śródziemne był więc stałym towarzyszem zmagań maratończyków. Pierwsza połowa dystansu  jest płaska i dopiero po minięciu Muzeum Picassa w Antibes na 22 km gdy zawodnicy czują już w nogach przebyty dystans  trasa biegnie przez pagórkowaty teren z kilkoma podbiegami. Meta znajduje się oczywiście na promenadzie w Cannes przed legendarnym hotelem Carlton.

Zdjęcia - źródło: Focalive