VisegRun with Interreg PL-SK - bieganie bez granic

 

VisegRun with Interreg PL-SK - bieganie bez granic


Opublikowane w śr., 02/09/2020 - 12:00

Karpaty od stuleci stanowiły barierę nie tylko osadniczą, ale również utrudniały budowę sieci szlaków turystycznych, a co za tym idzie nie sprzyjały rozwojowi ruchu turystycznego. Na większości odcinków szlaki biegną równolegle po obu stronach polsko-słowackiej granicy, często nie mają połączenia, dublują się, nie są nawet powiązane z bliskimi atrakcjami po drugiej stronie. W efekcie wędrujący po jednej stronie granicy mają ograniczoną możliwość równoczesnego skorzystania z atrakcji i tras w sąsiednim kraju.

Rozwiązaniem ma być pełna integracja sieci szlaków turystycznych w obrębie całego łuku Karpat wraz z Sudetami na terenie pogranicza słowackiego, polskiego i czeskiego. Obecny projekt jest pierwszym etapem tej konsolidacji, koncentrującym się na odcinku wschodnim i środkowym. Szlaki zostaną wyposażone w dwujęzyczne tablice informacyjne, podobnie jak drogowskazy, które oprócz tego będą informowały nie tylko o punktach docelowych na trasie do granicy, lecz i atrakcjach po drugiej jej strony. Część z opisywanych szlaków o długości 218 km zostanie odnowiona.

Partnerzy projektu tworzą nowy produkt turystyczny pod hasłem „wolność w górach” - a więc również wolność od granic państwowych. Swoboda przekraczania granic stwarza nowe możliwości nie tylko dla turystyki górskiej, ale także możliwość organizacji biegu transgranicznego z Mniszka nad Popradem do Krynicy-Zdroju – Bieg VisegRun with Interreg PL-SK.

„Góry bez granic” to projekt realizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Klub Slovenských Turistov, Województwo Podkarpackie oraz Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Program jest również partnerem wydarzenia 11. TAURON Festiwal Biegów.

źródło: Interreg PL-SK


Partnerem kampanii został Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Interreg PL-SK wspiera przedsięwzięcia koncentrujące się wokół trzech tematów: dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, transport oraz edukacja. Budżet Programu wynosi 210 mln euro, w tym środki unijne - 178,6 mln euro.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce