Zabezpieczenie medyczne Festiwalu Biegowego. Skorzystaj z rad ekspertów, organizatorze

 

Zabezpieczenie medyczne Festiwalu Biegowego. Skorzystaj z rad ekspertów, organizatorze


Opublikowane w czw., 14/11/2013 - 14:43

Na bazie szerokiego doświadczenia w zabezpieczaniu imprez sportowych różnego typu, a w szczególności na przykładzie zabezpieczenia medycznego największej imprezy biegowej w kraju - Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy, chcemy Wam przybliżyć temat prawidłowego funkcjonowania ratownictwa medycznego w imprezach biegowych w kraju. Przedstawimy Wam także statystykę naszych działań podczas Festiwalu Biegowego, który współtworzyliście. 

Piszą dla Was lek. spec. medycyny ratunkowej Michał Dudek i ratownik medyczny Piotr Pieczara z zespołu FANTOM Ratownictwo Medyczne.

Nie na ostatnią chwilę

Na początek trzeba zaznaczyć, że przygotowania do imprezy rozpoczynają się dużo wcześniej niż same zawody. Nawet wiele tygodni, a czasem wiele miesięcy wcześniej. Wraz z informacją od organizatora odnośnie charakteru imprezy, miejsca, liczby uczestników, planujemy starannie wspólnie z nim wszystkie szczegóły. Są to plany dotyczące ilości niezbędnego sprzętu, środków medycznych, liczby i składu personelu, a także logistyki.

Ważne jest, by zaplanować wszystko „na zapas”, tzn. zabezpieczyć więcej środków niż potrzeba. Często okazuje się bowiem, że właśnie ten zapas decyduje o tym, że możemy funkcjonować sprawnie. Stwarza też poczucie bezpieczeństwa w przypadku awarii sprzętu.

Biegi biegom nierówne

Kolejnym aspektem dobrego przygotowania się do powierzonego zadania, jest dobór odpowiednich środków do zgłoszonego zapotrzebowania, uwzględniającego charakter imprezy sportowej. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku biegów ulicznych, a inaczej w biegach górskich. Do obu typów imprez przygotowujemy się inaczej.

W dyspozycji mamy samochody terenowe, quady wraz ze specjalna przyczepą transportową, dzięki czemu nawet w trudnym terenie górskim zapewniony jest dostęp i transport osób potrzebujących pomocy. Realizacja zadań ratowniczych w warunkach górskich odbywa się w ciągłym współdziałaniu z ratownikami GOPR na mocy obowiązujących w tym zakresie przepisów. Wsparcie naszych działań ma miejsce w miejscowym Szpitalu Powiatowym, który powiadomiony jest o imprezie sportowej. Jednocześnie zawsze jesteśmy przygotowani na wezwanie pomocy miejscowych Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Pełna ochrona

Niezwykle ważny jest dobór sprzętu i środków medycznych. Należy podkreślić, że zabezpieczając jakąkolwiek imprezę, przygotowane muszą zostać środki na wszelkiego typu interwencje medyczne. Od otarcia naskórka po reanimację. Dlatego właśnie jesteśmy wyposażeni także w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia.

Kompletny zespół

Jednym z elementów sprawnego działania jest także odpowiedni dobór zespołu. W większości znamy się od dawna, na gruncie prywatnym i zawodowym. W skład osób tworzących zespół wchodzą ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze specjaliści.

SZCZEGÓŁY

Podczas IV Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy- Zdrój (6-8 września 2013 r.) zabezpieczyliśmy następujące środki:

Główny Punkt Medyczny w centrum imprezy na krynickim deptaku na cały czas trwania zawodów:

  • profesjonalny namiot medyczny z czterema miejscami leżącymi oraz pełnym wyposażeniem, tym także kardiomonitor i defibrylator. Na miejscu dostępne były leki, kroplówki, maści, środki opatrunkowe żele chłodzące i wiele innych.
  • W głównym punkcie medycznym nieprzerwanie dyżurowali: 1 lekarz i minimum 2 ratowników medycznych. Stacjonowała tu także karetka terenowa oraz quad z przyczepą transportową gotowe do wyjazdu w zmiennym składzie osobowym zależnie od potrzeby – dostępny także lekarz.
  • Obwodowo funkcjonowały jeszcze dwie karetki terenowe przemieszczające się wraz z zawodnikami na trasach biegów. Dodatkowo były organizowane punkty medyczne na metach biegów kończących się poza Krynicą tj. na mecie Życiowej Dziesiątki TAURONA na rynku w Muszynie oraz na Jaworzynie Krynickiej, na mecie mistrzostw świata w biegach górskich. Tu także do dyspozycji był quad, który, jak się okazało, był mocno eksploatowany na stokach górskich.

W zestawieniu zbiorczym przedstawia się to następująco:

  • 3 karetki terenowe wyposażone w defibrylatory;
  • quad z przyczepą transportową;
  • główny punkt medyczny;
  • dodatkowe punkty medyczne (wyposażone w defibrylator) – na metach biegów poza Krynicą;
  • 3 lekarzy (specjalista medycyny ratunkowej, specjalista ortopedii i traumatologi narządu ruchu, specjalista chirurgii ogólnej);
  • 12 ratowników medycznych;
  • 1 pielęgniarka.

Pomocy medycznej udzielono ok. 60 osobom, z czego 4 osoby wymagały przewiezienia do szpitala. Ponadto zużyto dużą ilość kroplówek, bandaży i innych środków opatrunkowych, schładzaczy, żeli chłodzących.

W biegu na 10 km wśród uczestników byli także ratownik medyczny (szef FANTOMA) i lekarz (specjalista medycyny ratunkowej). Bieg ten w naszej ocenie był bowiem wydarzeniem podwyższonego ryzyka, gdyż skupił największą frekwencję wśród biegaczy i startowało w nim wielu amatorów.

Ważny każdy szczegół…

Analizując wszystkie te fakty w ujęciu całościowym obserwujemy, jak dużo pracy potrzeba wykonać, by impreza była bezpieczna dla jej uczestników. Najczęściej jest to praca na pełnych obrotach. Praca, która dobrze zaplanowana i przygotowana w nawet najdrobniejszym szczególe, daje Nam – ratownikom, satysfakcję i poczucie należycie wykonanego zadania. A uczestnikom zawodów poczucie bezpieczeństwa.

… i współpraca z organizatorem

Chcemy podkreślić, że na sukces końcowy zawodów składa się wiele elementów składowych i niezbędna jest współpraca całego zespołu Organizatorów, tak Festiwalu Biegowego jak i innych imprez w kraju.

Korzystając z okazji chcemy podziękować za efektywną współpracę na rzecz uczestników Festiwalu Biegowego:

Panu Markowicz Hebdzie;

Pani Aleksandrze Gryciuk;

Ratownikom Krynickiej Grupy GOPR;

Zespołowi lekarzy i pielęgniarek Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdrój;

Lekarzom i ratownikom – koleżankom i kolegom z zespołu FANTOM Ratownictwo Medyczne.

Lek. Spec. Medycyny Ratunkowej
Michał Dudek

Ratownik Medyczny
Piotr Pieczara

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce