Zakręceni Szwedzi pobiegną Koral Maraton


Opublikowane w ndz., 09/09/2018 - 07:08

To będzie jego 454 maraton, a już 62 przebiegnięty w Polsce! Na starcie Koral Maratonu stanie dziś Jan Paraniak, szwedzki biegacz kompletnie „zakręcony” na punkcie naszego kraju.

Jan ma 68 lat, biega maratony od roku 1982. Podróżując kiedyś a maraton w Sydney poznał Barbro, z którą rok później ( w 1998 r.) się ożenił i odtąd wspólnie dzielą biegową pasję. A pobrali się… na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie, gdzie finiszował maraton w stolicy Szwecji, oczywiście zaraz po jego ukończeniu.

Kochają biegać I podróżować, łączą zatem te dwie pasje uprawiając maratońską turystykę. Założyli niewielkie biuro podróży Marathonguiderna, organizujące wyjazdy na biegi maratońskie. Startowali już w ponad 30 krajach, poznają i zwiedzają w ten sposób Europę, a zwłaszcza Polskę, do której zjeżdżają najczęściej. A dlaczego nasz kraj? Otóż Jan jest w połowie Polakiem. Jego ojciec przyjechał do Szwecji niedługo po II wojnie światowej i tu poznał przyszłą żonę i matkę Jana.

Poprzez Marathonguiderna promują nasz kraj wśród szwedzkich biegaczy, którzy dzięki wyjazdom na maraton pierwszy raz w życiu pojawili się nad Wisłą. Niektórym tak się u nas spodobało, że zdobyli Koronę Maratonów Polski, kończąc biegi w Dębnie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu (Jan i Barbro sięgnęli po to trofeum już w roku 2013).

Na liście ukończonych w naszym kraju mają biegi maratońskie w Krakowie, Gdańsku (Maraton Solidarności), Wrocławiu, Warszawie (Maraton Warszawski i Orlen Warsaw Marathon), Łodzi, Toruniu, Poznaniu, Lęborku, Jastarni (Maraton Bałtycki), Dębnie, Lublinie, Bydgoszczy i Szczecinie. Niektóre z nich tak przypadły im do gustu, że pokonywali je wielokrotnie. Dziś po raz pierwszy staną na starcie Koral Maratonu w Krynicy-Zdroju, na 9. TAURON Festiwalu Biegowym.

To będzie dla nich maraton nietypowy, bo choć uliczny, wiedzie po terenie górzystym. Ale nasi Szwedzi uwielbiają wyzwania. Jan ukończył na przykład Knast Maraton w jednym z niemieckich więzień, Untertage Marathon w kopalni soli 800 m pod powierzchnia ziemi, Maraton Bałtycki w Jastarni cały po plaży czy Svampen Marathon wokół wieży ciśnień (457 okrążeń) w szwedzkim Örebro.

Za 2 lata Jan skończy 70 lat. Wymyślił sobie, że okrągłe urodziny uczci jubileuszowym, 500 maratonem. To po 20 kilka maratonów w tym i dwóch następnych latach. Etapem na tej drodze jest festiwalowy Koral Maraton.  

Prawdziwie pozytywnie zakręceni Szwedzi, dziś trzymamy za nich kciuki w Krynicy!

Piotr Falkowski

Partner Koral Maratonu:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce