Zwycięzcy morderczego Ultramaratonu

 

Zwycięzcy morderczego Ultramaratonu


Opublikowane w czw., 13/09/2012 - 10:13

W sobotę, 8 września o godzinie 3:00 nad ranem z krynickiego deptaka wystartowali zawodnicy biorący udział w Biegu 7 Dolin. 500 biegaczy rywalizowało na dystansie 100 km w najtrudniejszym biegu całego Festiwalu. Najlepszy okazał się Węgier, Csaba Nemeth, który jako pierwszy dotarł do mety bijąc ubiegłoroczny rekord aż o 44 minut. Bogata w liczne podbiegi i zbiegi trasa biegnąca górzystym terenem Beskidu Sądeckiego, stanowiła duże wyzwanie nawet dla doświadczonych biegaczy.

Ultramaraton Bieg 7 Dolin to najbardziej wymagający bieg Festiwalu Biegowego. Bogata w liczne podbiegi i zbiegi trasa biegnąca górzystym terenem Beskidu Sądeckiego, stanowi duże wyzwanie nawet dla doświadczonych biegaczy. Zaraz po pierwszej grupie wystartowali uczestnicy Ultramaratonu na dystansie 66 km z metą w Piwnicznej, a 10 minut po nich na trasę wybiegli, ci którzy startowali na dystansie 33 km. Pierwsi z nich dotarli na metę w Rytrze około 6:00 rano.

W ultramaratonie na dystansie 100 km pierwszy na mecie pojawił się Węgier, Csaba Neneth, który od samego początku prowadził w biegu. Uzyskał czas 8 godzin, 51 minut i 10 sekund bijąc tym samym w imponującym stylu zeszłoroczny rekord aż o 44 minuty. Po przekroczeniu mety nie krył swego zadowolenia. ? Nawet nie wiem jaki czas osiągnąłem. Słyszałem, że poniżej 9 godzin. Jeśli rzeczywiście, to uważam, że to dobry czas ? stwierdził. Węgier zdradził, że biegnąc nie zwracał uwagi na swoich rywali. Ani raz nie obrócił się za siebie. ? Patrzę przed siebie. Nie myślę o rywalach. Skupiam się na właściwym oddychaniu. Podczas tego biegu myślałem o różnych sprawach, sto kilometrów to naprawdę spory dystans.Ale tak naprawdę najwięcej myślałem o mojej rodzinie, dzieciach. Podziwiałem piękne widoki, bo ta trasa przez las była naprawdę cudowna ? dodał.

Drugim biegaczem, który zmieścił się w czasie poniżej 9 godzin (08:55:09) był Marcin Świerc, który mimo tego, że nie mieszka w górach, podkreśla, że je kocha. Biegi są dla niego całym życiem, choć niedawno skończył studia i obecnie poszukuje pracy. Nie mogąc jej znaleźć skupił się jeszcze mocniej na sporcie.? Jest to teraz też dla mnie jakiś sposób zarobku. Biegi trenuję od 10 lat, a każdy trening, każdy start w zawodach powoduje mój rozwój? stwierdził. ? Na trasie miałem jeden moment zwątpienia. Wyprzedziłem Węgra, co kosztowało mnie dużo sił i na finiszu ich zabrakło. Trasa nie była łatwa, ale na pewno szybka, w porównaniu z innymi trasami Ultramaratonów ? dodał.

Jako trzeci na metę, w biegu na dystansie 100 km, dotarł Jan Wydra uzyskując czas 09:35:46.

W kategorii kobiet na dystansie 100 km najlepsza okazała się Ewa Majer kończąc bieg z czasem 11 godzin, 59 minut i 1 sekundy. Drugie miejsce zdobyła Irina Safranova z Rosji, a trzecie Agnieszka Malinowska-Sypek. Biegaczki uzyskały kolejno czasy 12:25:20 i 12:43:18.

W kategorii mężczyzn na dystansie 66 km triumfował Jakub Gajda z czasem 7 godzin i 1 minuty, drugi na metę wbiegł Artur Roczkowski z czasem 07:24:02. Trzeci bieg ukończył Błażej Łyjak osiągając czas 07:52:45. W kategorii kobiet najszybsza była Asia Garlewicz  dobiegając na metę w czasie 7 godzin, 59 minut i 20 sekund. Za nią bieg zakończyły Milena Grabska-Grzegorczyk i Kristine Ohm-Pedersen z Kanady, odpowiednio z czasem 08:59:06 i 09:16:36.

W najkrótszym Ultramaratonie na dystansie 33 km wygrał Piotr Hercog z czasem 3 godzin, 4 minut i 4 sekund. Na drugiej pozycji bieg ukończył Lukasz Belowski z czasem 03:15:56, trzeci natomiast był Radek Serwiński z czasem 03:17:40. Wśród Pań najszybsza okazała się Marta Jeka osiągając czas 3 godzin, 55 minut i 24 sekund. Po niej na metę wbiegła Tamara Mieloch z czasem 04:07:22 i Kinga Kowalczyk z czasem 04:10:59.

W tym roku Festiwal Biegowy, który z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę miłośników biegania, miał wyjątkowo dużą liczbę partnerów. Wśród nich znalazły się m.in.:Województwo Małopolskie, PZU S.A., Orlen Oil, TAURON Polska Energia, Orange Polska, Koral, Grupa MASPEX, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, KGHM Polska Miedź, PKN ORLEN, Deutsche Bank, PZU, Garmin, Under Armour, Lotto, Vibram FiveFingers i Timex.

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce