Bieg Sądeczan: Zdanie biegacza vs. zdanie policji. Salomonowy werdykt [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 11/08/2014 - 10:28

Nieoczekiwany przebieg miał niedzielny Bieg Sądeczan w Startym Sączu. Liderzy stawki zignorowali polecenie policji i pobiegli do mety złą trasą. W efekcie dotarli na metę na dalszych pozycjach. Organizatorzy biegu znaleźli jednak wyjście z sytuacji. Korzystne dla biegaczy – podkreślmy.

Rzecz działa się na pierwszej pętli niedzielnego biegu. Na polnym fragmencie trasy, zabezpieczanym przez patrol policji, przewodząca stawce grupa Kenijczyków oraz Szymon Kulka, mimo sygnalizacji funkcjonariusza ominęła planowany skręt i zamiast skierować się prosto w stronę mety, pokonała nadprogramowe kilkaset metrów. Podążająca za nimi grupa biegaczy, z Grzegorzem Czyżem na czele, błędu nie popełniła.

Na mecie doszło do wymiany zdań na linii poszkodowani biegacze – policja. Organizatorzy przychylili się do zdania funkcjonariusza, że właściwie kierował ruchem na trasie (liderzy przekonywali, że w czasie ich biegu ten zajmował się kierowaniem ruchu samochodów, a nie biegaczy).

– Wersja policjanta w ocenie zdarzeń jest o tyle wiarygodna, że wszyscy pozostali uczestnicy biegu, w tym najszybsza na mecie sztafeta, pobiegli właściwą trasą – skomentował Grzegorz Piechotka z Fundacji Sądeckiej, która organizowała imprezę. – Myślę, że zmęczenie dało znać o sobie i skupieni na rywalizacji zawodnicy nie zauważyli funkcjonariusza. Oczywiście, ten mógł reagować bardziej stanowczo, ale trudno ryzykować kolizję z rozpędzonym biegaczem – ocenił z kolei Marek Tokarczyk, kierownik startu.

Wobec zaistniałej sytuacji, uwzględniając interesy biegaczy, organizatorzy podjęli decyzję o zdublowaniu nagród na pierwszych 5 miejscach w klasyfikacji generalnej, co w zamierzeniu ma zrekompensować udział poszkodowanej grupy w imprezie. Sportowe wyniki biegu utrzymano - zwyciężyli Anna Wojna i Grzegorz Czyż. W arcyciekawej rywalizacji drużynowej, która zgromadziła 7 zespołów, bezkonkurencyjny był zespół Achillesa Leszno w składzie Yurij Blahodir, Oleksander Łabziuk, Oleksii Gonchar i Maksim Yuszanka.

Pełne wyniki znajdziecie w naszym KALENDARZU IMPREZ.

Główną część rywalizacji poprzedziły biegi dzieci i młodzieży – wśród startujących nie zabrakło uczestników letnich treningów biegowych pn. „Małopolska biega - biegaj w wakacje” z Binarowej, Limanowej, Grybowa i Piwnicznej-Zdrój. A po biegu głównym wśród wszystkich uczestników II Zjazdu Sądeczan, którego jedną z atrakcji biegowa rywalizacja, rozlosowano kilkadziesiąt nagród rzeczowych, w tym m.in. laptopa. Wśród szczęśliwców znaleźli się także biegacze.

– Całą imprezę możemy zaliczyć do udanych. Pobiegło ponad 150 zawodniczek i zawodników z całego kraju, w tym wiele uznanych nazwisk, oraz ponad 50 dzieci. Sam Zjazd Sądeczan zgromadził ok. 6000 osób. Mnóstwo osób wróciło do domu z cennymi nagrodami – podsumowuje Grzegorz Piechotka z Fundacji Sądeckiej.

GR

Fot. Bartłomiej Trela

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce