Kinoteka Biegacza

Autor: Angeli LeeRok wydania: 2015
Inspirująca opowieść o 12 osobach, które zapragnęły schudnąć. Zatapiając się coraz głębiej w bieganie podejmują jedno z największych wyzwań w biegach sztafetowych - 200-milowy Ragnar Relay Race z Miami na Key West na Florydzie. Bohaterowie filmu mieli problemy z chodzeniem po schodach, głównie siedzieli. Film pokazuje przemianę, jaką się w nich dokonała, przeszkody, z jakimi musieli sobie radzić w drodze do zdrowia. Jak wyliczyli twórcy, podczas realizacji materiału cała grupa schudła ponad pół tony!  
Rok wydania: 2013  
Film dokumentuje próbę utytułowanej biegaczki na najdłuższej trasie trailowej w USA - 273-milowy Long Trail.   Nikki Kimball to wielokrotna medalistka mistrzostw USA i imprez miedzynarodowych w biegach ultra, reprezentantka kraju. Równolegle ze swoja profesjonalną karierą, którą rozpoczęła w 1999 r., kształciła się w kierunku biomechaniki biegacza długodystansowego. Dziś jest jedną z najbardziej cenionych specjalistek w tej dziedzinie w USA. 
Autor: Jan WierzejskiRok wydania: 2016
Bohaterką filmy jest Magdalena Łączak - jedna z najbardziej utytułowanych biegaczy ultra w Polsce. Zwyciężczyni prestiżowych imprez (m.in. Bieg 7 Dolin, Granią Tatr, Bieg Rzeźnika), medalistka Mistrzostwa Świata i Mistrzostw Europy Skyrunning. 
Autor: Peter BergRok wydania: 2017
"Dzień Patriotów" przypomina historię zamachu, do którego doszło 15 kwietnia 2013 roku na trasie Maratonu Bostońskiego. Dwie bomby przygotowane przez braci Dżochara i Tamerlana Carnajewów wybuchły w bezpośrednim sąsiedztwie trasy, zabijając trzy osoby i raniąc 260 kolejnych. Po wybuchach zawody zostały przerwane.
Autor:Wydawnictwo: Rok wydania: Link do wydawnictwa:
Trzy złote medale Igrzysk Olimpijskich, rekordy świata na 100 i 200m, rozliczne nagrody i wyróżnienia. To wszystko znamy z ekranów telewizji. Film pokazuje wszystko to, co stoi za tymi sukcesami.  Kamera towarzyszyła Boltowi w Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro, Berlinie a także rodzinnej Jamajce. Jak mówi sam Bolt, celem dokumentu jest pokazanie jego codziennego życia "takim jakie ono naprawdę jest", ze wzlotami i upadkami, ludźmi stojącymi przy boku. 
Rok wydania: 2015
Ironman znaczy tata to zapis niezwykłego wyczynu. W czerwcu 2015 roku, Alex Smith ukończył Ironman'a - 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i 42 km biegu - niosąc na plecach 40-kilogramowego syna. Chłopiec jest śmiertelnie chory na nieodwracalny zanik mięśni - dystrofię mięśniową Duchenne'a. 
Reżyser: Nils Tavernier Występują: Fabien Héraud, Jacques Gamblin, Alexandra Lamy Julien ma 17 lat. Z powodu porażenia mózgowego jest przykuty do wózka inwalidzkiego. Aby na nowo zbudować relację z ojcem, który odsunął się od najbliższych po jego narodzinach i zrezygnował z kariery sportowej, chłopak namawia go na wspólny udział w triatlonie Ironman w Nicei.
Julien ma 17 lat. Z powodu porażenia mózgowego jest przykuty do wózka inwalidzkiego. Aby na nowo zbudować relację z ojcem, który odsunął się od najbliższych po jego narodzinach i zrezygnował z kariery sportowej, chłopak namawia go na wspólny udział w triatlonie Ironman w Nicei.
Autor: Angelina JolieRok wydania: 2015 
Słynny amerykański lekkoatleta, olimpijczyk z Berlina, zostaje żołnierzem i podczas II wojny światowej. Po zestrzeleniu swojego samolotu nad Pacyfikiem dryfuje 47 dni na tratwie, by ostatecznie trafić do japońskiej niewoli. Tu toczy heroiczną walkę o życie z gnębiącym go zbrodniarzem wojennym „Ptakiem”.
Bohaterem filmu jest Wesley Korir, kenijski długodystansowiec, amerykański stypendysta, zwycięzca prestiżowego maratonu bostońskiego z 2012 roku. Biegacz, który w szczycie kariery podejmuje ryzyko i wraca do domu by spłacić dług wdzięczności wobec swojego kraju. Kandydując do kenijskiego parlamentu chce podnosić standard życia rodaków. Wyścig o fotel senatora szybko okazuje się najtrudniejszym w jego życiu. Tym trudniejszym, że równolegle kontynuuje maratońską karierę.   
Transcend to film o człowieku, który w świecie biegów długodystansowych nie zapomniał o korzeniach. I energii, która towarzyszy bieganiu i biegaczom, a którą bohater wykorzystuje do zmiany oblicza kraju. Kraju, który dla zmiany wizerunku maratonu zrobił więcej niż każdy inny.   Strona filmu:http://www.thefilmtranscend.com Teaser:
Rok: 2013Reżyser: Jennifer SteinmanGatunek: Dokument
Wyobraź sobie, że nagle lądujesz w samym środku największej i najsuchszej pustyni na świecie. Przez kolejne sześć dni, w niewyobrażalnym gorącu sięgającym nawet 120 stopni, będziesz biegać, maszerować i pełzać. Niczym wielbłąd, na plecach masz wszystko, co niezbędne do przeżycia – ubranie, jedzenie, krem do opalania, medykamenty i śpiwór.

Strony