Bieg Dwóch Szybów w Chorzowie / Świętochłowicach

 

Bieg Dwóch Szybów w Chorzowie / Świętochłowicach


Opublikowane w pt., 30/01/2015 - 13:37

 


Termin:  15.11.2014


Liczba uczestników: 90


Nagrody:

  • rzeczowe - medale, puchary, gadżety sportowe sponsorowane

Organizatorzy i partnerzy:

  • Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu”
  • Urząd Miasta Chorzów, 
  • Sklep Biegacza Katowice, 
  • Decathlon Katowice,
  • Stowarzyszenie „Ratujmy Dwie Wieże”
  • Restauracja „Sztygarka”

Liczba wolontariuszy: 40


Strona internetowa:


Bieg Dwóch Szybów to zupełnie nowa impreza w śląskim kalendarzu biegowym, która zrodziła się jako inicjatywa powstałego w połowie 2014 roku Chorzowskiego Stowarzyszenia Biegaczy Długodystansowych „W Ruchu”. Ideą było zorganizowanie biegu ulicznego na terenie  Chorzowa i sąsiednich Świętochłowic, którego do tej pory brakowało wśród imprez organizowanych w tej okolicy. Inicjatorzy biegu chcieli nie tylko rozruszać mieszkańców małej ojczyzny, ale także promować śląskie dziedzictwo poprzemysłowe i przykłady jego rewitalizacji na potrzeby turystyki i kultury: stąd nazwa i trasa biegu, prowadząca spod chorzowskiego szybu „Prezydent” pod świętochłowickie „Dwie Wieże” Kopalni Węgla Kamiennego „Polska”. 

Trasa została zaplanowana w sposób maksymalnie zróżnicowany, zapewniając biegaczom zarówno bieg uliczny po nawierzchni asfaltowej, w tym prowadzący głównymi ulicami i deptakami obu miast, jak i podziwianie piękna śląskich terenów rekreacyjnych w Parku Redena i na kompleksie stawów „Amelung” w Chorzowie oraz świętochłowickim kompleksie sportowo – rekreacyjnym „Skałka”. Zdaniem orgaizatorów, bieganie można świetnie połączyć ze zwiedzaniem miejsc atrakcyjnych turystycznie i istotnych z kulturowego punktu widzenia, co chcieli zapewnić uczestnikom biegu. I to się udało.

Trasa liczyła 10 km, dzięki czemu w biegu mogli wziąć udział zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy debiutujący na tym dystansie. Pomiar czasu odbywał się na podstawie chipów zamontowanych w numerach startowych. 
 
Bieg odbył się w drugą sobotę listopada i mimo mglistej, jesiennej aury, a także niewielkiej rozpoznawalności stowarzyszenia „W Ruchu”, pojawiła się na nim prawie setka biegaczy. Biuro zawodów zlokalizowane było pod zrewitalizowanym obiektem przemysłowym - Szybem „Prezydent”, gdzie w dniu imprezy można było odebrać numer startowy i uiścić opłatę startową (25zł). Organizatorzy zapewnili także możliwość pozostawienia rzeczy w depozycie, który został przewieziony na metę w Świętochłowicach. W bezpośrednim sąsiedztwie biura zawodów biegacze mieli możliwość skorzystania z toalet restauracji „Sztygarka” oraz wypicia tam herbaty. 

Na 15 minut przed startem pod Szybem „Prezydent” odbyła się wspólna rozgrzewka, po której uczestnicy udali się pod historyczną bramę kompleksu kopalni „Król”, skąd punktualnie o godz. 10:00 nastąpił start. Całość trasy biegu była oznakowana, na części ulicznej biegacze biegli wydzielonym metalowymi barierkami pasem ruchu, a wszystkie skrzyżowania dróg zabezpieczała policja i Straż Miejska obu miast. Na trasie rozstawionych było 40 wolontariuszy informujących uczestników o prawidłowym kierunku biegu. 

W połowie trasy, przy kompleksie „Amelung” zlokalizowany został punkt odżywczy z napojami izotonicznymi. Za metą biegu pod Dwiema Wieżami KWK „Polska” w Świętochłowicach na biegaczy czekały upominki – bony i vouchery do sklepów sportowych, owoce i woda. 

Po przybiegnięciu wszystkich zawodników na metę i podsumowaniu wyników odbyła się dekoracja zwycięzców: nagrodzono najszybsze biegaczki i biegaczy w ośmiu kategoriach wiekowo-płciowych (trzy żeńskie i pięć męskich), ponadto pucharami zostały nagrodzone najlepsze trójki kobiet i mężczyzn w klasyfikacji ogólnej. Po biegu nastąpiło losowanie nagród dodatkowych i wspólne pamiątkowe zdjęcie. Podczas biegu odbyła się zbiórka darów na rzecz chorzowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
 
Natalia Krupa, organizator

Bieg Dwóch Szybów to świeża, nietypowa inicjatywa w kalendarzu imprez biegowych na Śląsku, który wyróżnia przede wszystkim jego idea, według której bieganie można połączyć z poznawaniem i promowaniem miejsc o wartości turystycznej, kulturowej, historycznej, na które na co dzień nie zwraca się uwagi. Chcieliśmy, aby nasz bieg był „typowo śląski”, z podkreśleniem przywiązania do regionu i terenów nam najbliższych. Było nam szczególnie miło, gdy tuż przed biegiem napisał do nas jeden z zapisanych uczestników, rozradowany, że w końcu ktoś zorganizował bieg na trasie, po której biega na co dzień, na której znajduje się jego dom rodzinny, miejsce pracy i spędzania wolnego czasu.

Mimo, iż Bieg Dwóch Szybów był biegiem o charakterze koleżeńskim, nienastawionym na silną rywalizację, a bardziej dobrą zabawę i ukazanie idei biegania z trochę innej perspektywy, staraliśmy się, by zorganizować go w pełni profesjonalnie. Bardzo ważnym aspektem było odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie trasy, na której było wiele zakrętów i miejsc, w których potencjalnie można by było się zgubić. Dlatego też zaangażowaliśmy 40 wolontariuszy, którzy wyznaczali przebieg trasy, ponadto w zabezpieczeniu trasy uczestniczyła Policja i Straż Miejska.

Po biegu dotarły do nas opinie, że bieg został przez uczestników oceniony jako profesjonalnie zabezpieczony i zorganizowany. To cieszy tym bardziej, że był to nasz debiut w organizacji biegów ulicznych. Zachęceni sukcesem, chcemy organizować kolejne edycje, modyfikując trasę i prezentując biegaczom kolejne zabytki postindustrialne Górnego Śląska.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce