Biegi w Szczawnicy

 

Biegi w Szczawnicy


Opublikowane w czw., 30/04/2015 - 09:25

Termin imprezy: 25.4.2015


Liczba uczestników: 1032 (na 4 dystansach)


Nagrody:

  • finansowe - 3 000 zł
  • rzeczowe - 17 000 zł

Organizatorzy i partnerzy:

  • Hill Sprint i Fundacja Strefa Przygód
  • Miasto Szczawnica 
  • PIENAP – Pieniński Narodny Park 
  • Lasy Państwowe 
  • Popradzki Park Krajobrazowy
  • GOPR  
  • Horska Zahranna Służna (Słowacja) 
  • Trackcourse – nadajniki GPS
  • Gościniec Ryterski w Rytrze – punkt żywieniowy
  • Kupele Vużne Rużbachy – punkt żywieniowy
  • Dworek Gościnny Szczawnica – biuro zawodów, Klub Biegacza, zakończenie imprezy
  • Thermaleo 
  • Pokojowy Patrol 
  • Zakład Poprawczy w Poznaniu – wykonawcy statuetek dla zwycięzców
  • Karczma u Polowacy – strefa start / meta + posiłki regenrujące
  • Kinga Pienińska  
  • Nutrend 
  • Wydawnictwo Galaktyka 
  • Salco Sport Therapy 
  • Express Map – mapy dla zawodników
  • Delikatesy Centrum – punkty żyweniowe
  • Brubeck 
  • Sport Guru 
  • ZERO Point 
  • Garmin 
  • Buff 

Liczba wolontariuszy: 70 osób


Strona internetowa: www.biegiwszczawnicy.pl


Premierowa edycja Biegów w Szczawnicy odbyła się w 2013 roku. W 2014 roku po raz pierwszy wystartowała, kultowa już w tym momencie trasa Niepokorny Mnich W 2015 roku po raz pierwszy otworzyliśmy trasę Chyża Durbaszka – 20 km.

Biegi w Szczawnicy to 4 trasy – Hardy Rolling – szybkościowo-siłowe 6 km z podbiegiem pod stok narciarski i zbiegiem błotnistym wąwozem, Chyża Durbaszka – 20 km granią Małych Pienin, tutaj suma zbiegów jest większa niż podbiegów – wspaniały bieg dla tych, którzy chcą zobaczyć najpiękniejsze zakątki Pienin w krótkim czasie, Wielka Prehyba – 43 km przez całe pasmo Beskidu Sądeckiego i Małych Pienin – na szczytach zalega jeszcze śnieg, poniżej czeka błoto, a zza kolejnych zakrętów wyłania się piękna panorama Tatr i w końcu Niepokorny Mnich – 96 km poprowadzone po obu stronach polsko-słowackiej granicy, przebieg wąskimi ścieżynkami szlaków kuriersko-przerzutowych, syte podejścia, puste i nieuczęszczane słowackie szlaki, słowacki Pieniński Park Narodowy, a na koniec test charakteru w postaci 10 km przełomu Dunajca. 

Niepokorny Mnich to wyzwanie najwyższych lotów dla każdego ultrasa. Świadczy o tym między innymi nowy rekord trasy Piotrka Hercoga – 10 h 16 min 23 s. W pierwszej edycji warunki na trasie były piekielnie trudne, kilogramy błota przyklejone do butów poważnie spowalniały zawodników i ciężko było ocenić rzeczywistą trudność tej trasy. Teraz, kiedy warunki były zgoła inne, a pogoda dopisała, możemy śmiało powiedzieć, że złamanie tutaj 10 godzin może stać się celem tylko dla najlepszych.
Wielka Prehyba otrzymała w tej edycji status Mistrzostw Polski w Długodystansowym Biegu Górskim, więc Szczawnica gościła w ostatni kwietniowy weekend prawdziwą śmietankę polskich górali – zwyciężyli Marcin Świerc i Anna Celińska, ale walka o miejsca na podium była zacięta do ostatniego zbiegu. Wśród wielu znanych nazwisk prognozowanie wyników było jak gra na loterii – każdy mógł przechylić szalę na swoją stronę.

Chyża Durbaszka wystartowała po raz pierwszy i okazała się strzałem w dziesiątkę, zainteresowanie tym dystansem przerosło nasze oczekiwania, choć trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę przebieg trasy – rezerwat Białej Wody, rezerwat Wysokie Skałki a na dokładkę grań Małych Pienin – piękne otwarte przestrzenie pełne alpejskich widoków.

Hardy Rolling ponownie zgromadził na starcie ekipę biegającą w barwach Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie! – osoby po chorobie nowotworowej pokazały jak ważna jest wiara w siebie, i że cała siła drzemie w nas – można wygrać z rakiem, i można pokonać Hardy Rolling.

Szczegółowy program imprezy w 2015 roku:

Niepokorny Mnich – 96 km 
Przewyższenie: + 4100 m, – 4100 m
Limit: 17 h

Głównym założeniem tej trasy jest pokazanie mniej uczęszczanych szlaków pogranicza polsko-słowackiego w okolicach Szczawnicy. Trasa prowadzi żółtym szlakiem w stronę Dzwonkówki i dalej czerownym do schroniska na Przechybie. Przy schronisku zlokalizowany jest pierwszy punkt żywieniowy. Za schroniskiem skręcamy na niebieski szlak prowadzący do drugiego punktu żywieniowego w Rytrze. Z Rytra trasa prowadzi czerwonym szlakiem pod Niemcową, gdzie skręcamy na żółty, przecinamy drogę asfaltową – jeden z najdłuższych rowerowych podjazdów w Polsce – i poruszamy się dalej szlakiem niebieskim do zielonego i przez Eliaszówkę dobiegamy do trzeciego punktu żywieniowego i jednocześnie przepaku zlokalizowanego na Przełęczy Gromadzkiej. Z przełęczy trasa prowadzi niebieskim szlakiem w stronę Małych Pienin, przed Wysoką zmieniamy szlak na zielony i wbiegamy na Słowację. Przecinamy drogę asfaltową i zielonym szlakiem dobiegamy do miejscowości Vysne Ruzbachy, gdzie znajduje się czwarty punkt żywieniowy. Z Vysnych trasa prowadzi żółtym, a później niebieskim szlakiem przez Veterny Vrch, zmieniamy szlak na czerwony, znowu przecinamy asfalt, tym razem w miejscowości Velky Lipnik. Czerwony szlak doprowadza nas przez piąty punkt żywieniowy do Czerwonego Klasztoru, który mijamy i pędzimy wzdłuż Dunajca prawie płaską ścieżką do Szczawnicy, gdzie znajduje się tak długo wyczekiwana meta.

Wielka Prehyba – 43,3
Przewyższenie: + 1925 m, – 1925 m
Limit; 10 h

Maraton startuje z promenady nad Grajcarkiem w Szczawnicy. Trasa prowadzi najpierw żółtym szlakiem w stronę Dzwonkówki, przy której zmieniamy szlak na czerwony i tym szlakiem kierujemy się w kierunku Hali Przechyba, gdzie znajduje się pierwszy punkt żywieniowy. Dalej biegniemy przez Radziejową, mijamy Wielkiego Rogacza i docieramy do drugiego punktu żywieniowego zlokalizowanego na Przełęczy Gromadzkiej. Z Przełęczy kierujemy się w stronę Małych Pienin, kawałek za Wysoką należy skręcić z grani do schroniska pod Durbaszką, gdzie jest trzeci punkt żywieniowy. Ze schroniska większość dystansu to już niemal płaskie polany i pojedyncze aczkolwiek strome szczyty. Za Szafranówką skręcamy w drogę poza szlakiem, która przez wąwóz wyprowadza nas z powrotem na promenadę nad Grajcarkiem.

Chyża Durbaszka – 20 km
Przewyższenie: +820/-970
Limit; 5 h

Trasa biegu prowadzi przez Rezerwat przyrody Biała Woda, ścieżką wzdłuż potoku mijając po drodze górujące nad doliną skały wapienne i bloki skalne. Żółtym szlakiem wybiegamy na grań na przełęczy Rozdziele. Stąd poruszamy się dalej szlakiem niebieskim (tak samo jak Wielka Prehyba). Szlak prowadzi granią Małych Pienin, z której roztaczają się piękne widoki na Beskid Sądecki, Słowację, a przy dobrej widoczności również na Tatry. Na 12 kilometrze zbiegamy na chwilę ze szlaku do schroniska pod Durbaszką (punkt żywieniowy) i za chwilę wracamy znowu na grań, którą poruszamy się aż do Szafranówki. Kilkaset metrów za Szafranówką skręcamy ze szlaku niebieskiego w prawo i niewielkim wąwozem zbiegamy do deptaka nad Grajcarkiem.

 Hardy Rolling – 6km
Przewyższenie: +350 m/-350 m
Limit; 2,5 h

Bieg anglosaski na dystansie 6 km o dodatnim przewyższeniu wynoszącym 350 m. Trasa startuje z promenady nad Grajcarkiem i prowadzi w stronę stoku narciarskiego, popularnej „dwójki”. Dwójką pod górę aż do Szafranówki i dalej w dół niebieskim szlakiem aż do rozwidlenia z drogą wchodzącą z prawej strony. Droga od pewnego momentu staje się wąwozem i wyprowadza zawodników z powrotem na promenadę, gdzie znajduje się meta.

Jakub Wolski, sztab organizacyjny

Piękne widoki i wymagające trasy to tylko część Biegów w Szczawnicy. To jest to co przyciąga najbardziej, ale impreza stała się świętem górskiego biegania. Na przestrzeni 3 lat liczba biegaczy zwiększyła się z 200 do 1000 i stała się okazją do spotkania wielu ludzi z całej Polski dzielących tą samą pasję i porozmawiania z najlepszymi polskimi biegaczami. Teraz możemy powiedzieć, że tutaj ścigają się najlepsi z najlepszych. Biegi w Szczawnicy, to impreza w ramach, której współpracujemy z bliską nam Fundacją Rak’n’Roll. Wygraj życie. Część wpisowego przekazujemy na działania Fundacji. W  czasie biegów, od ich I edycji startuje Hardy Team – składający się z osób po chorobie nowotworowej. Tym samym chcemy pokazać, że rak to nie wyrok, że nie ma rzeczy niemożliwych. 

W tym roku statuetki dla zwycięzców zawodów, a także dla Partnerów i Sponsorów wykonali wychowankowie Zakładu Poprawczego w Poznaniu, którzy zrealizowali ten projekt, w ramach zajęć: nauka zawodu stolarz. Co roku reprezentacja Zakładu Poprawczego w Poznaniu wraz z wychowawcami startuje na wybranych trasach Biegów, w ten sposób poznają świat inny niż do tej pory, bo skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by iść naprzód.

Biegi W Szczawnicy stały się okazją do poznania Szczawnicy – pięknego miasteczka wtulonego w zbocza pienińskiej doliny odciętej strużką Dunajca, okazją do poznania jego historii i zwiedzenia klimatycznych obiektów, takich jak choćby ekskluzywny Dworek Gościnny, będący w tej edycji biurem zawodów i jednocześnie klubem dla wszystkich biegaczy. 

Impreza została doceniona, otrzymała status Mistrzostw Polski, a pokonanie Niepokornego Mnicha dla co raz większej ilości osób staje się kluczowym wyzwaniem kolejnego sezonu. To nas cieszy i podnosi organizacyjną poprzeczkę jeszcze wyżej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce