Memoriał Henryka Puzonia oraz Bieg Koroną Jeziora Goczałkowickiego

 

Memoriał Henryka Puzonia oraz Bieg Koroną Jeziora Goczałkowickiego


Opublikowane w czw., 19/02/2015 - 14:55

Termin: 27.12.2014


Liczba uczestników: 524


Nagrody: 

  • finansowe - 10
  • rzeczowe - 192, w tym nagroda za rekord trasy

Organizatorzy i partnerzy:

  • Ludowy Uczniowski Klub Sportowy w Zabrzegu
  • Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach
  • Młodzieżowa Rada Miasta w Czechowicach-Dziedzicach
  • Zespół Szkół im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu
  • Stowarzyszenie "Przyjazny Zabrzeg im. ks. Józefa Londzina"
  • LKS "Sokół" Zabrzeg
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach
  • Sołectwo Zabrzeg

Liczba wolontariuszy: 50 osób


Strona internetowa: www.memorialhenrykapuzonia.pl


Memoriał Henryka Puzonia rozgrywany jest od 2007 roku. Kiedy 9 lat temu, 34 osoby pobiegły trasą główną, a 200 trasami memoriałowymi, tak w zeszłorocznej edycji liczby te prezentowały się następująco: 182 zawodników zaliczyło bieg główny i aż 342 zawodników podjęło rywalizację w biegach memoriałowych. Patrząc na imprezy sportowe w naszym regionie, żadna nie zgromadziła tylu zawodników w jednym miejscu, w jednym dniu.

Na biegowych trasach w Zabrzegu pojawili się znani zawodnicy: Dariusz Kruczkowski (9-krotny Mistrz Polski), Starodubcew Viktor (Ukraina), Irena Pakosz (Wielokrotna Mistrzyni Świata w Biegach Górskich), Hutnik Aleh (Białoruś), Salo Taras (Ukraina), Komarenko Kateryna (Ukraina) oraz wielu znakomitych sportowców z Polski i z za granicy. To pokazuje, że zawody rozgrywane w Zabrzegu, są także doskonałą, wymagającą areną treningową dla profesjonalnych zawodników.

Ideą Memoriału jest oddanie hołdu wielkiemu działaczowi sportowemu, trenerowi, nauczycielowi, który zmarł w 2006 r. podczas zajęć z młodzieżą. Propagowanie zdrowego stylu życia wśród wszystkich mieszkańców, dlatego na trasach biegu pojawiają się osoby w różnych kategoriach wiekowych. Startujący, mają do przebiegnięcia główną trasę o długości 10,5 km oraz tak zwane biegi memoriałowe, na krótszych dystansach – od 300 do 2000m. 

Dzięki współpracy wielu instytucji, jak również nieodzownej pomocy sponsorów, impreza może rozwijać się w zaskakującym tempie, zachęcając tym samym do biegania coraz więcej osób. Istotną zaletą memoriału jest rodzinna atmosfera zawodów, niepowtarzalne walory krajobrazowe- jezioro, góry, łąki, las, które powodują, że podczas biegania można poczuć beztroski klimat polskiej wsi.

Trasa Biegu głównego oznakowana jest znakami pionowymi i poziomymi co 1km, w newralgicznych miejscach umiejscowione są drogowskazy, przed kolumną biegu porusza się pilot, w połowie dystansu zorganizowano punkt nawodnienia. Zawody są zabezpieczone przez służby techniczne oraz policję, pogotowie ratunkowe. Dla zawodników przygotowano pamiątkowe dyplomy, pamiątki biegowe, koszulkę pamiątkową, ciepły posiłek, napoje, a z infrastruktury technicznej: trybuny, szatnie, natryski, nagłośnienie  i co najważniejsze niepowtarzalną atmosferę. Potwierdzeniem tego jest rosnąca frekwencja uczestników, która zwiększa się z roku na rok.
 
Mateusz Pisarek, organizator

Pomimo, iż bieg nie odbywa się w dużym mieście, zyskał stałą pozycję w kalendarzu biegowym na arenie międzynarodowej. Ogromne i bezinteresowne zaangażowanie organizatorów oraz wolontariuszy sprawia, iż zawody się przygotowane i przeprowadzone w profesjonalny sposób. Ponadto idea biegu- kultywowanie sportowej spuścizny po śp. Henryku Puzoniu jest nieprzerwanym motywatorem do lepszej i wytrwalszej pracy przy organizowaniu biegu.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce