ultraMaraton Bieszczadzki

 

ultraMaraton Bieszczadzki


Opublikowane w pon., 08/08/2016 - 12:35

Charakterystyka:

Idea imprezy to zaproszenie biegaczy w Bieszczady jesienią i zaoferowani im wszystkiego co najlepsze w Bieszczadach i biegach górskich. Rosnące z roku na rok zainteresowanie oraz bardzo pozytywne recenzje po ubiegłorocznej edycji pozwalają pozostawać w przekonaniu, że trud organizacyjny nie idzie na marne. 

Trasa ultraMaratonu Bieszczadzkiego wiedzie z centrum Cisnej, fragmentem Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej w stronę Ustrzyk Górnych (ok. 1km), koło bazy ZHP do stokówki – biegnącej z gdzieś zza Przysłupa w stronę Majdanu (ok. 3km) – stokówką do Majdanu i dalej lekko pnącą się pod górkę drogą aż do przełęczy nad Roztokami Górnymi (ok. 14km). Tutaj trasa skręca w prawo na szlak graniczny w kierunku na Balnicę, przed Balnicą zbiega z pasma granicznego w kierunku na Solinkę (ok. 27km) i prowadzi około 3 kilometry bieszczadzkim szutrem w kierunku Żubraczego, obiegając masyw Hyrlatej, na który za chwilę prowadzi. Nie dobiegając do Żubraczego skręca w prawo wspinającą się na Berdo (1041m n.p.m.). Z Berda biegnie na Hyrlatą (1103m), Rosochę (1084m) i zbiega do Roztok Górnych (ok. 40km). Z Roztok biegnie jeszcze raz asfaltem na przełęcz nad Roztokami (ok. 41km, 801m n.p.m.) i następnie górskim szlakiem prowadzi na Okrąglik (1101m). Na Okrągliku skręca w lewo w kierunku Cisnej. Po drodze do Cisnej przebiega przez Jasło (1153m n.p.m.), Szczawnik (1098m) i Małe Jasło (1097m), z którego zbiega czerwonym szlakiem do Cisnej obok stadionu Orlika i kończy na terenie Pola Namiotowego Tramp.

W sumie trasa liczy około 53km i 2000 metrów sumy przewyższeń (tyle samo w górę i w dół).  Jest dobrze oznakowana, ponadto na trasie znajdują się oznaczenia kilometrów.

ultraMaraton Bieszczadzki to impreza dla każdego biegacza

Brzmi to może nierealnie, ale tak jest. Jest idealna zarówno dla miłośników złotej polskiej jesieni, ale jak i dla tych, którzy ją dopiero pokochają̨ ujrzawszy piękno Bieszczadów jesienią. Jest dla tych biegających szybko lub wolno, ultra lub krócej. Dla tych co jadą sami, ale też i dla całych rodzin z dziećmi. Dla tych, co „jak żaba skaczą̨ z miejsca na miejsce”, ale i dla tych, co utknęli w metropolii a potrzebowaliby się̨ wyrwać by „naładować́ akumulatory”. Jest trochę biegania po płaskim i równym, ale też i po stromych wertepach. Dla niektórych jest to bieg docelowy, żeby pokonać swój pierwszy górski dystans ultra. Dla innych to tylko kolejny przystanek na drodze do Biegu Rzeźnika i Rzeźnika Ultra. Jeszcze inni przybywają̨ by towarzyszyć́ i kibicować́ „Ultrasom”, przy okazji biegnąc w Ćwierćultramaratonie albo w biegu dla dzieci. 

ultraMaraton Bieszczadzki został pomyślany tak, aby przenieść korzystne elementy biegów ulicznych w warunki bieszczadzkie. Dlatego mamy elektroniczny pomiar czasu, oznaczenia trasy co kilometr (co jest ewenementem jeśli chodziło górskie biegi ultra), bogaty pakiet startowy, bardzo dobrze zaopatrzone punkty żywieniowe oraz nagrody finansowe dla pierwszej szóstki, zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn. Jest też biegiem bez limitów zgłoszeń. Nie ma tu aż takich ograniczeń jak w przypadku Biegu Rzeźnika czy Rzeźniczka. Z drugiej strony, bardzo chcieliśmy, aby udało się̨ przenieść tę specyficzną atmosferę, która towarzyszy Festiwalowi Rzeźnickiemu. 

Z naszej strony zapewniliśmy najlepszą z możliwych lokalizację, wspaniałe grono wolontariuszy oraz staraliśmy się̨ dopracować́ organizacyjnie wszystko, żeby nie zepsuć́ zawodnikom dobrej zabawy. O resztę̨ zadbali sami zawodnicy, bo to właśnie głównie oni tworzą̨ wspaniałą atmosferę̨ naszych imprez.

I ultraMaraton Bieszczadzki zdobył Złotą Kozicę za najlepszy debiut 2013 roku! 

III ultraMaraton Bieszczadzki w kategorii “najlepszy bieg górski na ultra dystansie” zdobył srebrną kozicę 2015 na najlepszy bieg górski – ustępując miejsca tylko Biegowi Rzeźnika.

ultraMaraton Bieszczadzki cieszy się coraz większym uznaniem i popularnością. Po 230 startujących w 2013 roku, 570 osobach w 2014 roku (475 na pełnym dystansie i 95 na Ćwiartce) i 750 osobach w 2015 roku (642+211), w 2016 roku spodziewany jest kolejny rekord frekwencji. 

Niepowtarzalne przeżycia

Jest kilka aspektów imprezy, które trudno spotkać na innych biegach, a które nadają wyjątkowy charakter ultraMaratonowi Bieszczadzkiemu. Szczególnie polecamy:

  • malowniczą trasę, możliwość odwiedzenia Bieszczadów jesienią. 
  • elektroniczny pomiar czasu, dobrze oznaczoną trasę z oznaczonym każdym kilometrem, jak na biegach ulicznych,
  • bogaty pakiet startowy,
  • dobrze zaopatrzone punkty żywieniowe,
  • niepowtarzalna Rzeźnicka atmosfera,
  • koncert zespołu Wiewiórka na Drzewie po oficjalnym zakończeniu,

Warto zmierzyć się z trasą, z bólem a przede wszystkim – ze swoimi słabościami. 

KAŻDY JEST RZEŹNIKIEM WŁASNEGO LOSU


Termin: 11.10.2016 r.


Liczba uczestników: 644 osoby


Nagrody: ok. 30 000 zł


Partnerzy:

  • Fundacja Bieg Rzeźnika
  • Hyundai, Squeezy, Lenko S.A, Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Ursa Maior, Alma, TagHeuer, Nadleśnictwo Cisna, Clearex Sp. z.o.o, FAT, SM Ryki, CA Broker S.A, 12tri.pl, JacekBiega, Garmin, Ortotech, Województwo Podkarpackie, Coca Cola, Kropla Beskidu, Powerade, Burn, ZM Duda, Posmakuj.pl, HiGeen, Regatta, Grupa Luxmed, Asseco, sklepbiegowy.com, Liga Biegów Górskich Dare 2 B i inni

Liczba wolontariuszy: około 50 osób

Strona imprezy: www.maratonbieszczadzki.pl

Tak organizatorzy zachęcają do głosowania: 

Stały wzrost popularności i wzrost liczby uczestników oraz przyznane dotychczas nagrody, w tym „Srebrna Kozica” za najlepszy bieg górski na dystansie ultra w 2015 roku (przegrywając tylko z Biegiem Rzeźnika) potwierdzają, że ultraMaraton Bieszczadzki to ścisła czołówka biegów na dystansie ultra w Polsce. Zapewne jest to spora zasługa okoliczności przyrody w jakich rozgrywany jest bieg, ale również niepowtarzalnej atmosferze towarzyszącej wszystkim Rzeźnickim imprezom. 

ultraMaraton Bieszczadzki poza malowniczą trasą wyróżnia jeszcze bogaty pakiet startowy (w tym ubezpieczenie NNW dla uczestników), nagrody dla sześciu najszybszych kobiet i mężczyzn oraz atrakcyjne nagrody losowane wśród wszystkich uczestników czy niespotykane na innych biegach górskich oznaczenie każdego kilometra biegu.

Organizator wychodzi również naprzeciw tym, którzy nie są jeszcze gotowi ukończyć biegu na dystansie 53 kilometrów i przygotował bieg towarzyszący – ćwierćUltramaraton Bieszczadzki na dystansie 14 kilometrów, a od 2016 roku – półUltramaraton Bieszczadzki na dystansie około 26 kilometrów oraz biegi dla dzieci.


Formularz elektroniczny:

Chudy Wawrzyniec w Beskidzie Żywieckim - 8.08.2015

lub

Wyślij SMS pod numer 70068 o treści BIEGI120 + ew. uzasadnienie wyboru 

(koszt 0,65 zł z VAT)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce