Tyson Gay na... torze bobslejowym! Cel - Pjongaczang


Opublikowane w śr., 21/09/2016 - 13:47

Amerykański sprinter Tyson Gay wystartuje w tym tygodniu w kanadyjskim Calgary... podczas mistrzostw USA w bobslejach. Zawodnik będzie rozpychającym swojej osady. Jest to pierwszy krok sprintera w kierunku olimpijskiej reprezentacji kraju.

Tayson Gay jest aktualnym rekordzistą USA w biegu na 100m - 9.69 s. z 2009 roku. Jest to też drugi wynik w historii lekkiej atletyki, szybciej biegał tylko Usain Bolt.W 2007 roku w Osace Amerykanin w zdobył trzy złote medale MŚ - w biegu na 100 i 200 m oraz sztafecie 4x100m. Dwa lata później w Berlinie wywalczył srebro.

W Londynie w 2012 Gay roku został wicemistrzem olimpijskim w sztafecie 4x100m. Później medal mu odebrano za stosowanie dopingu. W Rio drużyna USU, z Gayem w składzie, finiszowała na trzecim miejscu, ostatecznie jednak została zdyskwalifikowana.

Kolejna szansa na wywalczenie medalu letnich igrzysk olimpijskich przed Gayem dopiero w 2020 roku w Tokio. Wówczas sprinter będzie miał już 38 lat. Z pomocą przychodzą jednak zimowe igrzyska w Pjongaczangu, które odbędą się już za dwa lata. W saneczkarstwie sprinterskie umiejętności przy rozpychaniu boba wydają się być nieocenione.

Nie będzie to to pierwsza taka próba „przebranżowienia” sprintera. Już w Soczi startowały płotkarka Lolo Jones oraz sprinterka Lauryn Williams. Ta dtuga zdobywała złoto i srebro na letnich igrzyskach, a także srebro na zimowych igrzyskach. Swoich sił jako bobsleista próbował także Edwin Moses – mistrz olimpijski z 1976 i 1984 w biegu na 400m ppł.

Cieniem na karierze Taysona Gaya kładzie się afera dopingowa. Zawodnik został złapany na stosowaniu dopingu w 2013 roku. Nie pojechał na MŚ do Moskwy. Został zawieszony na rok. Wymiar kary był łagodny, gdyż zawodnik miał współpracować z WADA. Do Rio de Janeiro nie zdołał wywalczyć olimpijskiej kwalifikacji w biegach indywidualnych na 100 i 200m, jednak znalazł się w składzie sztafety.

W bobslejowych mistrzostwach USA ma wystąpić 56 zawodników. Na torze saneczkarskim stawi się kilku innych znanych lekkoatletów. Oprócz Tysona Gaya wystartuje wspomniana już Lolo Jones oraz sprinter Ryan Bailey (rekord życiowy 9,88), który utracił srebrny medal IO z Londynu w sztafecie po dyskwalifikacji Taysona Gaya.

RZ

Polecamy również:


Podziel się: